1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sıcak gündem: Erdoğan mayıs ayında AK Parti’nin başında!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sıcak gündem: Erdoğan mayıs ayında AK Parti’nin başında!

A+A-

Son 1 haftadır kamuoyu ilgisi İstanbul’daki terör saldırısı ve Halep’teki drama yoğunlaştı. Fakat siyasetin gündeminde de sıcak gelişmeler oluyor.

Örneğin…

Geçen hafta, yani 10 Aralık Cumartesi günü AK Parti’nin 316 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na verilen 21 maddelik Anayasa Değişikliği Teklifi hızlı bir şekilde gündeme giriyor.

İlk adım da…

20 Aralık Salı günü TBMM Anayasa Komisyonu’nda teklifin görüşülmeye başlanmasıyla atılacak.

Burada…

En kritik ayrıntı şu:

Teknik olarak, değişiklik teklifi 330 ve üstü oyla kabul edilirse referanduma götürülmesi, 367 ve üstü oy alması halinde de kesinleşmesi gerekiyor. Ne var ki AK Parti Genel Merkezi kaç oy alırsa alsın referanduma gitme kararında.

O nedenle…

Öncelikle referandum tarihi üzerinde çalışarak anayasa değişikliği takvimi belirlendi. Referandumun da 2 ya da 9 Nisan’da yapılması planlandı.

İşte…

Bu kritik ayrıntıyla ilişkili bir de kritik gelişme söz konusu.

O da şu:

Teklifin 21. maddesiyle, Anayasa’nın 101 maddesi değiştirilirken Cumhurbaşkanı’nın partisiyle ilişkisini kesme zorunluluğu kaldırılıyor.

Eğer…

2 ya da 9 Nisan’da referandum yapılır ve halktan destek alınırsa,  bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden AK Parti üyesi olması önünde engel kalmıyor.

Düzenlemede üstleneceği parti görevi tanımı yapılmadığı için de genel başkan olmasının da yolu açılıyor.

Yani…

Nisan başında planlanan referandumdan sonra, mayıs ayı başında AK Parti’yi üçüncü olağanüstü kurultay bekliyor.

Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle yapılan ilk olağanüstü kurultayda AK Parti Genel Başkanı olarak Ahmet Davutoğlu seçilmişti. Geçen yıl mayıs ayında yapılan ikinci olağanüstü kurultayda Binali Yıldırım göreve gelmişti.

Bu durumda…

Mayıs ayı başında ve Binali Yıldırım’ın genel başkan olmasının birinci yılında yapılacak üçüncü olağanüstü kurultayla da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden AK Parti Genel Başkanı seçilecek.

Sonrasında ise siyaset için yepyeni bir süreç başlayacak.

 

Cumhurbaşkanı adaylığında kritik ayrıntı

 

Gerçi… Anayasa’nın 101. Maddesi’ndeki değişiklik cumhurbaşkanı adaylığını doğuştan Türk vatandaşı olmak şartıyla yurt dışında doğanlara kapattığı için itiraz gördü, ama bu maddede kritik bir ayrıntı daha var.

O da şu:

Mevcut anayasaya göre cumhurbaşkanı adayı parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerce öneriliyor. Yapılacak değişiklikse parlamentodaki partilerin yanı sıra parlamento dışında bulunan, fakat yüzde 5 oy alan partilerin de aday gösterebilmelerini sağlıyor.

Ayrıca…

Vatandaşlar da 100 bin imzalı dilekçe ile cumhurbaşkanı adayı önerebilecekler.

 

Dağ-Der toparlanma sürecini gençlerden başlattı

 

Dağın arka tarafındaki Keles, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ilçelerinin sesini duyurmak amacıyla kurulan Dağ-Der’in gelişiminde kuşku yok ki  Prof. Dr. Ali Kaya’nın ayrı bir yeri var.

Bu yıl, kuruluşunun 30. yılını kutlayan Dağ-Der’in sözü dinlenen ve görüşü önemsenen dernek haline gelmesi Kaya’nın birinci döneminde gerçekleşti.

Yıllar sonra yeniden Dağ-Der Genel Başkanı görevini üstlenen Prof. Dr. Ali Kaya, bu kez önünde bir de toparlanması gereken dernek buldu.

O da…

İyi bildiği yapıyı toparlamaya gençlerden başladı. Dağ-Der’in önemli gücü olmasına karşın son yıllarda sessizleşen Ünidağ’ı, yani Üniversiteli Dağlıları yeniden organize etti.

Emre Güleç’in başkanlığında harekete geçen Ünidağ köylerde çalışmalarına başladı, hatta bazı köy okullarına kütüphaneler yaptı.

Bununla birlikte…

Dağ-Der Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Akar’la birlikte ziyaretimize gelen Ali Hoca 3 yıla yayılan stratejik plan hazırlayarak, yeni bir dönemin de önünü açtı. 65 maddeden oluşan bu 3 yıllık stratejik plan bir anlamda derneğin geleceğini şekillendiriyor.

Ayrıca…

Yeni dönemde dağın bir de mehter takımı oldu. Terör saldırısıyla ertelenmeseydi, 16 aralık Cuma akşamı Büyük Danışık’ta dağlıların karşısına çıkmaya hazırlanan mehter şimdi yeni bir program bekliyor.

Derneğin yenilenen internet sitesinden de üyelik bilgilerine kolayca ulaşılabilecek.

 

Dağın yetimleri için özel proje

 

Dağ-Der Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Kaya ikinci dönemine dernekte toparlanma süreciyle başlarken, bir yandan da dağın yetimleri için özel bir proje geliştirdi.

Buna göre…

Genel taramayla belirlenen Büyükorhan’da 40, Keles’te 15, Harmancık’ta 20, Orhaneli7nde 25 yetime sahip çıkılacak.

Projeyi ilçe kaymakamlıkları, ilçe belediyeleri, ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile birlikte yürütecek olan Dağ-Der bünyesindeki Ünidağ’ı da harekete geçirecek.

 

En özel hedef: Engellileri evlerinden çıkaracaklar!

 

Günümüzde… Engellilerimiz açısından sıkıntılı bir durum var. Pek çoğu evden çıkmak istemiyorlar ve toplumla aralarına mesafe koyarak yaşamayı tercih ediyorlar.

İşte…

Yıldırım Kent Konseyi Engelli Meclisi bu düşünceyi ya da alışkanlığı yıkmak için harekete geçti. Öncelikle de engellileri evlerinden çıkarmayı çalışmalarında hedef olarak belirledi.

Yanı sıra…

Yavuz Yıldız başkanlığındaki Yıldırım Kent Konseyi Engelli Meclisi üyelerinden Emine Ayma, Hatice Şahin, Şükrü Taşçı, Vedat Uzun ziyaretimize geldiklerinde Toprak Ana adını verdikleri özel projelerini de açıkladılar.

Projeyle…

Engellilerdin toprakla uğraşmalarını sağlamak, fidan dikip yaşamı geliştirmelerine aracılık etmek istiyorlar. Bunun için Yıldırım Belediyesi aracılığıyla Orman Müdürlüğü’nden fidan istemişler. Şimdi o fidanları dikip ürün vermesini bekleyecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.