1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sınav prosedür 50 bin kişi kapsam dışı
Sınav prosedür 50 bin kişi kapsam dışı

Sınav prosedür 50 bin kişi kapsam dışı

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, önceki akşam görüştekleri Başbakan'ın kendilerine imtihanlarla ilgili hiçbir sıkıntı olmayacağını, ancak KİT'lerdeki 50 bin kişinin kapsam dışında kaldığını söylediğini kaydetti.  

A+A-

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, taşeron düzenlemesi kapsamına giren 1 milyon 20 bin kişiye sınavın bir güvenlik soruşturmasından ibaret olduğunun müjdesini verirken, Kamu İktisadi Teşebbüslerindeki (KİT) 50 bin taşeron işçi için kadro taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Atalay, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında, Başkanlar Kurulu'nun birinci gündem maddesinin taşeron işçilerin kadro düzenlemesi olduğunu söyledi. Kadro kapsamına dahil edilmeyen 69 ayrı kurumda toplam 50 bin çalışanın bulunduğunu aktaran Atalay, şunları kaydetti: '1 milyon 20 bin insanın kadroya girdiği yerde 50 bin insanımız kadroya girmiyor. Böyle olunca 1 milyon 20 bin kişinin kadroya girmesi, kadroya girmeyen 50 bin kişinin gölgesinde kalıyor. 1 milyon 20 bin kişinin kadroya alınmasıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanına ve Başbakana, Meclis'teki bütün siyasi partilere mesele sonlandırıldığı için teşekkür ediyorum. Türk-İş Başkanlar Kurulu olarak 50 bin kişi ile ilgili kadro talebinin de biran evvel çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz.'

BAKAN 'GEREK YOK' DEMİŞTİ

Atalay, kadro düzenlemesiyle ilgili 15 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile görüştüğünü belirterek, 'Sayın Bakan KİT'lerle ilgili büyük bölümünü halledeceğini, kimseyle konuşmanın gerek olmadığını ifade etti. Aradan 10 gün geçti, pazar günü açıklanan Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) KİT'ler yok. Kadro düzenlemesi KHK'da yayımlanmayıp, Meclis'e gelseydi bu sıkıntıları, bu problemleri anlatma imkanı bulurduk' dedi.

İMTİHANLARLA İLGİLİ SIKINTI YOK

Türk-İş yönetimi olarak önceki akşam Başbakan Binali Yıldırım ile görüştüklerini anımsatan Atalay, 'Bir buçuk saatlik görüşme yaptık. KİT'leri ifade ettik, KHK'dan dolayı imtihanların şeklini sorduk. Bu imtihanlarla ilgili hiçbir sıkıntı olmayacağını, bunların güvenlik soruşturmasından ibaret olduğunu kaydetti. Bunun dışında asgari ücreti konuştuk. Bin 983 liralık talebimizi orada da dile getirdik' bilgisini verdi. Bir basın mensubunun, görüşmede KİT'lerdeki çalışanların kadro durumunun gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine Atalay, '50 bin kişiyle ilgili açıkladığımızın dışında başka kimseyi şu anda kadroya almayı düşünmüyoruz. 'Ekonomi yönetiminin verdiği rapora göre hareket edildi' denildi. 50 bin kişiyle ilgili akşam net, müsbet ve iç açıcı bir haber almadık. Nasıl taşerona kadroyu 10 senedir konuştuysak, 50 bin çalışanın kadro sorunu da çözülene kadar konuyu kamuoyunun gündemine getirmeye devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.

İKİ MADDE HALA PAYLAŞILMADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının taşerona kadro düzenlemesiyle ilgili Üçlü Danışma Kurulunu toplamamasını eleştiren Atalay, düzenlemeyle ilgili 12 olduğu söylenen maddelerin ikisinin hala kamuoyuyla paylaşılmadığını savundu.

ZENGİNİN VERMEDİĞİ VERGİYİ ASGARİ ÜCRETLİ ÖDÜYOR

Atalay, ücretli çalışanların ağır vergi yüküyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, çalışanların ocak ayında aldığı ücreti vergi kesintileri nedeniyle aralık ayında alamadığını söyledi. Ocak ayında net 2 bin 500 lira ücret alan bir çalışanın vergi kesintileri nedeniyle aralık ayında yaklaşık 350 lira düşük ücret aldığını vurgulayan Atalay, 'Bu durumda yaptığımız toplu iş sözleşmesinin hiçbir anlamı yok. Bize ocak ayında verilen ücreti aralık ayında da versinler, boş yere toplu iş sözleşmesi yapmayalım. 2 bin 500 liralık ücrette 350 liralık kayıp oldukça fazla. Onun için çok kazanandan çok vergi alsınlar, düşük ücretliden vergi almasınlar. Zenginin vermediği vergiyi asgari ücretli veriyor. Bu ülkenin biran önce ücretlilerle ilgili vergi düzenlemesine ihtiyacı var' ifadelerini kullandı.

İSTEYEN İSTEDİĞİ SENDİKAYA ÜYE OLSUN

Son dönemde sendikal örgütlenmelerinin önünde bazı engellerin söz konusu olduğunu dile getiren Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: 'Kamu kurum ve kuruluşlarında sıkıntımız yıllardır devam ediyordu. Bu kervana şimdi üniversiteler katıldı. Gazi Üniversitesinde, Niğde'de, Akdeniz Üniversitesinde iş yerindeki işçilere memur sendikaları ile işçi sendikaları beraber gidip 'bu sendikaya üye olmazsanız kadro alamazsınız. Bu imtihan, bunun için' gibi akıl tutulması söylemler devam ediyor. Lütfen iş yerlerindeki işçi arkadaşlarımızı serbest bıraksınlar. Kim, hangi sendikaya üye olmak istiyorsa üye olsun. Özellikle memurlar, belediye başkanları, siyasiler, üniversitedeki öğretim üyeleri bu işe müdahale etmesinler. Bununla ilgili elimizde ses ve görüntü kayıtları var. Bu Türkiye'ye yakışmıyor. Bu konudaki rahatsızlığımızı dün Başbakan'a ifade ettik. Şimdi de tüm kamuoyuyla paylaşıyorum.'

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.