1. YAZARLAR

  2. Özgür Erdursun

  3. Sosyal güvenlikte 2017 yılına hızlı girdik
Özgür Erdursun

Özgür Erdursun

Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal güvenlikte 2017 yılına hızlı girdik

A+A-

Sosyal Güvenlik ve çalışma hayatı son derece dinamik, sürekli yeni konular gündeme gelmekte. Bunlardan bir tanesi de TORUNUNA BAKAN NİNELERE MAAŞ…

Toplumumuzun gerçeğidir aslında ninelerin torunlarına bakması, karşılık beklemeden kendi çocuklarının çocuklarını sevgiyle büyütmesi. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 5 pilot ilde, şimdilik İstanbul ve Bursa başlangıç olmak üzere 5 bin kişiye torununa baktığı için annenin de çalışma hayatına devam edebilmesi için net asgari ücretin %30’u tutarında maaş verilecek. Ülkemizde net asgari ücret 1.270 TL’dir. Bu tutarın % 30’u 381 TL anneanne ve babaannelere verilecek.
 

BANKA PROMOSYONLARI;
 

Ülkemizde milyonlarca emeklinin sabırsızlıkla beklediği promosyon rakamları belli oldu. Bin liranın altında emekli maaşı alanlara 300 lira, 2 bin liraya kadar emekli maaşı alanlara 375 lira ve 2 bin liranın üzerinde emekli maaşı alanlara 450 Lira promosyon tutarları mart ayında hesaplarına yatırılacak.
 

KIDEM TAZMİNATI;
 

Kıdem tazminatının fona devredilmesi yıllardır konuşulan bir konu, kıdem tazminatının fona devrinde en çok merak edilen de aslında sisteme yeni girecekler değil de, eski çalışanların durumunun ne olacağı yönündeydi. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çok açık bir biçimde 2017 yılında kıdem tazminatı fonu uygulamasının başlayacağını ve eski çalışanların istemeleri durumunda hak kaybına uğramadan eski sistemle devam edebileceklerini ifade etti. Milyonlarca çalışanın kıdem tazminatı fona devrolursa benim hakkım ne olacak diye merak ediyordu, bu konuda ilerleyen günlerde daha net bilgiler verilecektir ancak bu açıklama dahi milyonlarca çalışanın yüreğine su serpmiş oldu.
 

SAHTE SİGORTAYA DİKKAT!
 

Özellikle eski adıyla SSK’dan emekli olmak isteyenler, emeklilikte son 2520 güne göre en az 1261 gün SSK’lı çalışmak zorunda kalıyor. SSK’lı olmak zorunda kalan binlerce kişi de sigortalı çalışmadan bir işyerinde kendisini sigortalı gösteriyor. Kanunlarımıza göre bir işyerinde gerçekte fiilen çalışma olmadan sigortalı gösterilmek yasak olduğundan bunun tespitinde sigortalılığı iptal oluyor. Bu durumda vatandaş mağdur oluyor. Bu mağduriyetin ortadan kalkması için 2008 yılında kaldırılan isteğe bağlı SSK muhakkak geri getirilmeli aksi halde bu konuda emekli olan binlerce kişinin emekliliği iptal edilerek büyük mağduriyetler ortaya çıkacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.