1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Taşeronlaşan terörün faktörü değişti: Yeni sorunumuz İran!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Taşeronlaşan terörün faktörü değişti: Yeni sorunumuz İran!

A+A-

Önce durum tespiti yapmakta yarar var. Bugüne kadar bölücü terör örgütü olan PKK son dönem tarz değiştirip küresel taşeron haline dönüştü.

Nitekim…

İstanbul ve Kayseri’de bomba yüklü araçlarla yapılan saldırılar Ortadoğu’da ve özellikle de Suriye’de yaşananlarla bağlantılı. Dahası, Suriye’ye yönelik küresel amaçlı projelerde Türkiye’ye gözdağı verme amacı öne çıkıyor.

Burada da, bölgesel aktörler dışında yeni faktörler görülüyor.

Örneğin…

Suriye’de varlığını hissettirip gelişmelerin yönünü değiştiren Rusya en önemli faktör oldu. Fakat Rusya dışında da yeni aktörler ağırlık koymaya başladı.

Tam da bu noktada…

Akademisyen kimliğiyle terör hareketlerini araştıran Dr. Gürsel Dönmez her zamanki farklı ve özel yaklaşımıyla içinde bulunduğumuz ortamı yorumladı.

“Küresel bir krizin tam orta yerindeyiz” diyen Dr. Dönmez yaşananları tanımlarken ileriye yönelik umut da ortaya koydu:

“Önemli ülkelerin birbiri ile didiştiği bir geçiş dönemindeyiz. Nihayetinde yeniden Dünya Düzeni kurulacak ve Türkiye ana aktörlerden biri olacak.”

Bakışı şu:

“Yaşanan terör ve finans saldırıları doğrudan bununla ilgili. Türkiye’nin yürüyüşünü durdurmak isteyen tüm iç ve dış mihraklar saldırıyor.”

Ardından…

Bilinen güncel değerlendirmelerden farklı bir tanımlama yaptı:

“ABD, AB, Rusya ve Çin dörtgeni içinde çok ağır bir çatışma yaşanıyor. Bu durum ise ülkemize ve bölgemize sıcak çatışma olarak yansıyor.”

Düşüncesi şu:

“Türkiye uzun zamandır terör saldırısı altında. PKK, FETÖ ve DAEŞ gibi tetikçi örgütlerin arkasındaki odaklar bu ‘İblis Dörtgeni’ içinde saklı.”

Yanı sıra…

Araştırmaları ve gözlemleri doğrultusunda önemli bir noktaya dikkat çekti:

“Yeni dünyanın nasıl şekilleneceğini Türkiye ve İran gibi kilit konumdaki ülkelerin tutumu doğrudan etkiliyor.”

Üzerinde durduğu şu:

“İran, özellikle AB’nin büyük patronları ile işbirliği içinde ve Türkiye aleyhinde tavır alıyor.”

Tespitine açıklık getirdi:

“İran tarih boyunca yaptığını yapıyor. Teolojik ambalajını kaldırdığınızda, İran’ın ‘küresel diplomasinin bölgesel işportacısı’ olduğu ortaya çıkıyor.”

Sonra da şunu ekledi:

“Şaşırmıyoruz. Ancak Halep’te ellerine bulaşan kan ve işledikleri zulüm İran için bir kara leke olarak kayıtlara geçmiştir. Bunun hesabının sorulacağı günler de gelecek elbette.”


 

Teröre alışmayalım, dirayetli olalım!

 

Teröre elbette alışılmaz, ama dirayetli ve dikkatli olmak zorundayız.

Nitekim…

Türkiye’nin kendi yolunu çizen ülke olduğunu vurgulayan Dr. Gürsel Dönmez de süreci “Türkiye’nin güçlü olması hangi odakları rahatsız ediyorsa, hepsi karşımızdaki mevzide” diyerek tanımladı.

Tespiti şu:

“Finans saldırısı ile hedefledikleri büyük krizi çıkaramadılar. Türk-Kürt gerginliği ve Alevi-Sünni gerilimi olmayacağını da anladılar. Bombalar bu yüzden patlıyor.”

Sonra da…

“Belli ki çok sert bir kış mevsimi yaşayacağız” deyip uyardı:

“Yapmamız gereken; basiret, cesaret, dirayet ve sükûnetle dimdik durmak.”


 

Provokasyonlara dikkat: Partileri yakmak iş değil!

 

İstanbul’da maç çıkışı polise, Kayseri’de çarşı iznine çıkan askere bombalı araçlarla yapılan saldırılar nedeniyle iki haftadır cumartesilerimiz acıyla doldu.

Devlet ve millet olarak hainlere pabuç bırakmayacak kadar güçlüyüz. Teröre teslim olmayız, kökünü de kazırız.

Fakat…

Bu tür süreçlerde provokasyonlara kapılmamak, heyecanlanıp gaza gelmemek gerekiyor. Çünkü, terörle kaos yaratmak isteyenler bizi birbirimize düşürmeyi hedefliyorlar.

Onun için, cumartesi akşamı değişik il ve ilçelerle birlikte Yıldırım’da HDP İlçe binasının yakılmasını çok tehlikeli buluyoruz.

Nitekim…

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu da dün yayınladığı bildiriyle bu noktaya dikkat çekiyor:

“Terörizm; bin yıllık kardeşlik hukukunu bozmak, fitili tutuşturmak istenen etnik ve mezhep kaosunu tırmandırmak için yarışta. Şeytani planlar yapanlara karşı her zamankinden daha fazla bir ve beraber olmak kaçınılmaz ihtiyaç.”

Şu sözüne de aynen katılıyoruz:

“Bursa'da cumartesi akşamı yaşanan olayları tasvip etmemiz mümkün değil. Bölücü hainlerin, vatan düşmanlarının cezasını vermek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin asli görevi.”


 

Türk Metal’le sosyal sendikacılık dönemi başladı!

 

​İstatistiklere göre… Bursa’da yaklaşık 200 bin metal iş kolu çalışanı var. Ne var ki, bu rakamın 160 bini sendikasız çalışıyor. Sendikalı 40 bin çalışanın 38 bini Türk Metal üyesi. Benzer tablo Türkiye geneli için de geçerli.

İşte…

Kendi alanında hem Türkiye genelinde, hem Bursa’da en büyük sendika olan Türk Metal bir yandan 2017 yılındaki yeni yetki dönemi için hazırlıklarını yaparken, bir yandan da Bursa’daki yapılanmasını sağlıklı hale getiriyor.

Örneğin…

Türk Metal’in Bursa’da hamlen 6 şubesi var. Emek Temsilciliği’nin de şubeye dönüşmesiyle yakında 7 şubeye yükselecek.

6 şubeden 5’nin başkanları geçtiğimiz günlerde ziyaretimize geldiler. 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tan, Tofaş Şube Başkanı Şakir Çan, Bursa Şube Başkanı Yaşar Şen, 3 Nolu Şube Başkanı İsmail Türk, Gemlik Şube Başkanı Kemal Durmaz ile sendikacılığın farklı gelişimini konuştuk.

Sendikacılık anlayışlarını anlatırken “Türk Metal olarak sosyal sendikacılık dönemini başlattık” dediler.

Bu kapsamda…

Selda Tekman’la etkinliklerini izlediğimiz Türk Metal Bursa Kadın Kolları yanında çocuk kurultayı ve kadın kurultayı hazırladıklarını söylediler. Ankara’da Dünya Kadınlar Günü ve Engelliler Günü etkinliklerine Bursa’dan çok sayıda üye gönderdiklerini anlattılar.

Hatta…

Türkiye’de ilk kez Tofaş’ta işitme engelli işyeri temsilcisi olduğunu söylediler.


 

4 ilde hastane planlandı, ama olmadı

 

Türk Metal Sendikası’nın Bursa’daki 5 şube başkanıyla sohbet ederken; Bursa, Ankara, İstanbul ve İzmir’de hastane projesi hazırlandığını, ancak çeşitli nedenlerle yaşama geçirilemediğini öğrendik.

Bu nedenle…

Ankara’da alınan bina otele dönüştürülmüş, diğer illerde de işçi evleri adıyla misafirhaneler oluşturulmuş.

Şube başkanları, Türkiye genelinde 2 bin 700 çocuğa da burs verildiğini söylediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.