1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Tolstoy'un anılarının yaşadığı konakta tarih değiştiren gurur
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Tolstoy'un anılarının yaşadığı konakta tarih değiştiren gurur

A+A-

MOSKOVA - RUSYA

Hiç tartışmasız Moskova'nın en güzel konaklarından biri. En büyük özelliği dünyanın tanıdığı Rus yazar Tolstoy'un dedesine ait olması. Dolayısıyla, Rus edebiyatının büyük yazarı Tolstoy'un çocukluğu bu binada geçmiş.

Aslında... 

Binanın orijinali ahşapmış. Bu nedenle de, Napolyon kuşattığında Rus halkı kenti sağlam teslim etmemek için yakınca, Tolstoy'un dedesinin konağı da yanmış. Sonra bir işadamı taş yapı olarak yeniden yapmış.

Şimdiyse...

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Rezidansı olarak kullanılan bu güzel yapıda Moskova Büyükelçimiz Hüseyin Diriöz ve eşi Sibel Diriöz dün çok özel, hatta duygusal bir törene evsahipliği yaptılar.

Çünkü...

Tolstoy'un anılarının yaşadığı bu güzel konakta tarihin akışını değiştiren bir uzlaşmanın mimarı olarak Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar'a dün Rus Türk İşadamları Birliği tarafından teşekkür plaketi verildi.

Nedeni de şu:

Çağlar, uçak krizi nedeniyle kopan Türk-Rus ilişkilerini yeniden kurmak için Türkiye adına kolları sıvarken, Rusya tarafında Dağıstan eski Cumhurbaşkanı Ramazan Abdülatipov ile Azerbaycan eski Başbakan Birinci Yardımcısı Abbas Abbasov vardı.

Üçü el ele verdiler, Türkiye-Rusya ilişkilerini yeniden kurmak üzere girişimlere başladılar. Son noktayı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelip koydular.

Sonrasında...

İki lider tam 8 defa görüştüler ve çok önemli yol aldılar. Önümüzdeki yakın süreçte de dokuzuncu buluşmayı gerçekleştirecekler.

Bir anlamda...

Cavit Çağlar'ın danışmanı olan ve tüm bu sürecin sekreteryasını yürüten  Türkolog Prof. Dr. Naida Cumukova'nın gelişimi anlatırken, "Tarihi okumak önemli, ama tarihi yazmak ondan da önemli" dediği gibi, tarihin akışını değiştiren gelişmeler yaşandı.

İşte...

Uçak krizi sonrası Rusya'da büyük sıkıntıya düşen, hatta aralarından bazıları intihar düşünecek noktaya gelen Türk işadamları, tarihin akışını değiştiren Çağlar'a bu nedenle teşekkür plaketi verdiler.

Bu çok özel gecede, Çağlar'ın söyledikleri de önemliydi:

"Ben bu ödülü, bu süreçte birlikte çalıştığımız değerli dostlarım Ramazan Abdülatipov ve Abbas Abbasov adına alıyorum. Biz üzerimize düşeni yaptık, ama bütün başarı krizi bitiren liderlerimize ait. Başarı onlarındır."
 

Putin ilk kez bir Türke ödül veriyor 

 

Rus Türk İşadamları Birliği Başkan Yardımcısı ve Dünya Türk İşadamları Konseyi Başkanı Ali Galip Savaşır tarafından Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar'a plaket verildiği törende, Rusya'da iş yapan Türk işadamlarının yüzleri kriz sona erdiği için gülüyordu.

Bugün de...

İki ülke arasında yeniden kurulan dostluğun mimarı Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar'a Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından ödül verilecek.

Rusya'nın en önemli bayramlarından Ulusal Birlik Günü kapsamında Putin'in bugün Kremlin'de vereceği Rusya Devlet Dostluk Nişanı'nı ilk kez bir Türk alacak.
 

Mehmet Ağar Çağlar ailesini yalnız bırakmadı

 

Kremlin Sarayı'nda bugün Putin'in elinden Rusya Devlet Dostluk Nişanı alacak olan Cavit Çağlar ve ailesini bu onurlu günde İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da yalnız bırakmadı.

Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Avni İsmail'in de katıldığı programda Çağlar'ın yanında eşi Nursel Çağlar, oğlu Mustafa Çağlar ve eşi Başak Çağlar, kızları Yeşim Hattat ve eşi Emir Hattat ile Yasemin Kaya ve eşi Burak Kaya da vardı.
 

Abdülatipov ve Çağlar Türk-Rus ilişkileri kitabı yazacaklar

 

Dağıstan eski Cumhurbaşkanı Ramazan Abdülatipov çok başarılı bir siyasetçi ve devlet adamı olduğu kadar çok üretken bir yazar olarak da tanınıyor.

Dağıstan liderliğinden ayrıldıktan sonra Putin tarafından Hazar Denizi çevresindeki devletlerin geliştirilmesi için özel temsilci olarak görevlendirilen Abdülatipov'un yayınlanmış tam 56 kitabı var.

Son kitabın müjdesini dün akşam verdi:

"Sayın Cavit Çağlar'la birlikte Türk-Rus ilişkilerini ele alan araştırmaya dayalı çok geniş kapsamlı bir kitap hazırlıyoruz."

Bu nedenle...

Araştırmalar yapmak üzere önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek olan Abdülatipov'un son çalışmasıyla Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar da kitap yazmış olacak.

Kitabın sekreteryasını Çağlar'ın danışmanı Türkolog Prof. Dr. Naide Camokova yapacak.
 

"Ortadoğu'da masada olmayan menüde olur" 

 

Cavit Çağlar'ı yalnız bırakmayıp Rusya Devlet Dostluk Nişanı töreni için Moskova'ya gelen İçişleri Bakanı Mehmet Ağar dün akşamki yemekte çarpıcı bir anekdot aktardı:

"Bursa Senatörü olarak da hizmet veren Dışişleri eski Bakanımız İhsan Sabri Çağlayangil bir gün 'Ortadoğu'da masada olmayan menüde olur' demişti. Bu ödülü o gözle de görmek gerekiyor."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.