1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Türkiye'de ilk: 2 bin yoksul evine doğalgaz tesisatı Büyükşehir'den!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye'de ilk: 2 bin yoksul evine doğalgaz tesisatı Büyükşehir'den!

A+A-

Şunu kabul etmek gerekiyor... Bursa gibi büyük kentlerde kentsel değişimler mutlaka sosyal değişimlere yol açıyor ve değişim, yaşamın her alanında değişimleri getiriyor.

Nitekim...

Büyük kentten beklentiler değişirken, belediyecilik anlayışı ve belediye hizmetleri de buna bağlı değişiyor ve yeni hizmet alanları ortaya çıkıyor.

İşte...

O değişen hizmet anlayışlarının başında havası temiz ve sağlıklı bir kent geliyor. Belediyeler buna göre adımlar atıp hizmette değişim sergiliyorlar.

Örneğin...

Yıllardır yoksul ailelere kış aylarında yakacak olarak kömür yardımı yapılıyor. Fakat şu da bir gerçek ki, havası kolay kirlenen bir kentte yaşıyoruz ve o kömürler hava kirliliğine yol açıyor.

Bu nedenle..

Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar uygulanan kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı kararı alarak radikal sayılabilecek bir adım attı.

O kararı da...

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şöyle açıkladı:

"Bugüne kadar yoksul ailelere kömür yardımı yapılıyordu. Fakat kömür doğru yakılamadığında havayı kirletiyor. Oysa doğalgaz hem temiz, hem kullanımı çok kolay."

Proje büyük:

"Şehrin havasının temiz kalabilmesi için en fakir aileler de doğalgaz yakabilmeli. Onun için; asgari ücretin altında kalan, kişisel geliri 800 liranın altında olan ailelere Büyükşehir olarak doğalgaz götüreceğiz."

İlk adımı da anlattı:

"Öncelikle, hava kirliliği fazla olan Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl'de 2 bin aile belirledik. O ailelerin evlerine doğalgaz tesisatını biz yapıyoruz."

Ardından...

"Bursagaz güvence bedelinin beşte birini alarak bize destek veriyor" dedi ve ekledi:

"Aile doğalgazı kullanmaya başladıktan sonra da 4 ay süreyle faturasının 50 liralık bölümünü biz karşılayacağız."

Temiz hava ve temiz çevre için bu kampanyaya yöneldiklerini vurgulayan Başkan Altepe, aslında bunu kurumlardan beklediklerini, ancak göremeyince harekete geçtiklerini söyledi.

"Şu anda tespit edilen 2 bin aile. Bu sayı artabilir, örneğin 2 bin aile daha eklenebilir" dedikten sonra da şu çağrıyı yaptı:

"Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye'deki partneriyiz. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı olarak Türkiye'de ilk kez böyle bir kampanya başlattık ve diğer kentlere de örnek olmak istiyoruz."


 

Temiz hava için Başkan'dan çağrı var

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kentin havasının temiz kalması için vatandaşa da sorumluluk düştüğünü vurgularken, "Doğalgaz en temiz yakacak. 3-5 kuruşun hesabı yapılmadan, herkes doğalgaz kullanmalı" dedikten sonra şunu da ekledi:

"Havayı kirleten en önemli nedenler arasında araçların saldığı emisyon da yer alıyor. Onun için özellikle raylı sistemleri ve toplu taşıma araçlarını kullanalım ki havamız temiz kalsın."


 

Temiz enerjide Bursa öncülük ediyor

 

Enerji kaynaklarının doğru kullanılmasını çok önemseyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu konuda temiz enerji için yapılanları da açıkladı:

"Büyükşehir olarak yaptığımız tesislerin çatısına güneş enerjisi sistemleri kuruyoruz. Bursa'da artık bu sistemleri üreten firmalar var ve yüzde 100 yerli üretim yapıyorlar."

Devam etti:

"Büyük su borularının içine hidroelektrik tribünler koyup aynı zamanda enerji üretiyoruz. Rüzgar enerjisi santrallerini de ilk biz kurduk."


 

İl kongresine hazırlanan MHP'ye üye katılımlarıyla moral geldi

 

MHP atama sonrası İl kongresini 24 Eylül Pazar günü Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde yapacak. Kongrede İl Başkanı Tevfik Topçu'nun tek aday olarak seçilip görevine devam etmesi bekleniyor.

Bu süreçte...

Bazı üyelerini parti içi muhalefet nedeniyle ihraç eden MHP, bazı üyelerini de Meral Akşener hareketine katılmak için istifalar nedeniyle kaybetti.

Gerçi...

İl Başkanı Topçu kongre sonrası büyük bir toplu katılım planlamıştı, ama kongre öncesi moral veren katılım Yıldırım İlçe'de gerçekleşti.

MHP Yıldırım İlçe Başkanı Serkan Aydemir'in organizasyonuyla Yunus Emre Mahallesi'ndeki kahvaltıya katılan MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, partiye 73 kişini üyelik töreniyle de sürpriz yaşadı.

Topçu konuşmasında "İsteseydik katılımı daha büyük rakam olarak açıklayabilirdik, ama neyse onu söylüyoruz" dedi. MHP teşkilatına da yerel seçimi hedef gösterdi.


 

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu'na Bursa'dan Bacıbey çıkarması

 

İmren Aykut'tan 30 yıl sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğundaki ikinci kadın siyasetçi olan Jülide Sarıeroğlu'nun Bursa'dan ziyaretçileri vardı.

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç önderliğindeki ziyarete, aynı zamanda Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı olan Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu'nun yanı sıra Bacıbey Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar ile Uludağ Organize Sanayi Bölgesi yönetiminden Murat Zaim, Ali Sayın, Ferruh Duşbudak ve OSB Müdürü İlker Er katıldılar.

30. Ahilik Haftası kapsamında gerçekleşen ziyarette Bakan Sarıeroğlu'na Zübeyde Hanım yüzlü Hayme Ana heykelciği takdim edilirken, Ahiliğin vazgeçilmezi olan şed verildi.

Görüşmede...

Orhaneli Belediyesi bünyesinde 6 aydır çalışan ve 22 Eylül de bitecek olan toplum yararına çalışma projesi Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’nun oluruyla 3 ay uzatıldı.

Bu karar, projede çalışan 100 kadın ve ailelerini doğrudan ilgilendiriyor.

Uludağ OSB bünyesinde devam eden kreşi de tamamlandığında Bakan açacak.


 

Uzun bir yola çıkıyoruz

 

Değerli okurlar...

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun davetiyle Çin Halk Cumhuriyeti'nin konuğu olarak, 11 gün sürecek uzun bir yolculuğa çıkıyoruz.

Çin'deki yoğun program sırasında fırsat buldukça ve koşullar elverdikçe, oralarda gördüklerimizi aktarmaya çalışacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.