1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ulaşıma plan: 17 ilçede trafik ölçüldü, master plan yapıldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ulaşıma plan: 17 ilçede trafik ölçüldü, master plan yapıldı!

A+A-

Son dönem… Bursa’da ulaşım ve trafik sorunu öne çıkıyor. Büyükşehir başta, ilçe belediyelerinin de yeni yollar açıp, yeni kavşaklar ve köprüler yapmalarına, raylı sistemin geliştirilmesine karşın ulaşım gündemden düşmüyor.

İşte…

Tam bu noktada muhalefet partileri ve sivil toplum örgütlerinin bir iddiası var. “Anlık kararlarla ulaşım projeleri yapılıyor, kentin ulaşım master planı olmalı ve projeler buna göre yapılmalı” diyorlar.

İddiayı…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye anımsattık. “Olur mu öyle şey, Bursa gibi bir kentin ulaşım plan ve projeleri anlık kararla yapılabilir mi?” dedi ve şunu söyledi:

“Yapılanların tümü plana bağlı. Yollar, köprüler, kavşaklar, tramvay ve metro hatları hep Ulaşım Master Planı’na göre yapılıyor.”

Şunu açıkladı:

“1 yılı aşkın süren çalışmalar sonunda, 17 ilçenin tümünde trafik akış ölçümü yaptırdık. İlçelerin nüfus gelişiminden kent gelişimine, hatta sanayi bölgelerine kadar her şey ölçüldü.”

Şunu vurguladı:

“Nereye ne lazım, hepsi tek tek belirlendi.”

Şunu da eklendi:

“Bu çalışmanın sonunda da Büyükşehir Belediyesi olarak Ulaşım Master Planı’nı yeniledik.”

Şunu da anımsattı:

“Dünyada 30’un üzerinde başkentin ulaşım master planlarını yapan Dr. Branner firmasıyla çalışıyoruz.”

Sonra da…

“Vatandaşın hayatını kolaylaştırıcı projeler yapıyoruz. Atılması gereken adımları buna göre atıyoruz” dedi ve devam etti:

“Bakın, tüm kavşakların görünümleri değişti. Özellikle 6 ay aradan sonra Bursa’ya gelenler değişimi daha iyi fark ediyorlar.”

Örnek verdi:

“6 ay önce Mudanya Kavşağı yoktu, ondan 6 ay önce de Yakın Çevre Yolu üzerinde Demirtaş Kavşağı yoktu. Köprüler de yoktu.”

Şunu da vurguladı:

“Ben hatırlıyorum, 1999 yerel seçiminde Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu DYP adayıyken Kestel’den Görükle’ye 28 kavşak olduğunu söylemişti. Yol ne kadar sürüyordu, kaç aktarma yapılıyordu herkes bir hatırlasın.”

Şuna da dikkat çekti:

“Eskiden BUSKİ Kavşağı’ndaki kırmızı ışıkta dakikalarca duruluyor, TIR’ların sıra sıra Çevre Yolu’na dönmeleri bekleniyordu.”

Trafiğe bakışı şu:

“Dünyanın büyük kentlerinde en önemli sorun ulaşım. Fakat bu sorununun lastik tekerlekli araçlarla çözülmesi imkansız, başarabilmiş kent de yok.”

Önerisi de net:

“Lastik tekerlekli binek araçları ve özel araçlarla trafiğin rahatlatılabilmesi imkanı yok. Sorunu ancak toplu ulaşımla çözebiliriz.”

 

Altepe’den çarpıcı karşılaştırma

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, trafikteki sıkışıklığı tek kişinin yolculuk yaptığı binek araçların arttırdığını düşünüyor.

Nitekim…

Buna yönelik çarpıcı bir karşılaştırma yaptı:

“Binek araçlarda genellikle tek kişi oluyor. Toplu taşımada, 100 küçük araç 1 otobüs demek. Yine 200-250 binek araç 1 tramvay, 750-1.000 küçük araç da 1 metro demek.”

Düşüncesi şu:

“Toplu taşıma araçları kullanımı gelişirse insanlar kentin bir ucundan bir ucuna, işine, okuluna, alışverişine, evine normal zamanda ulaşabilirler. Bunun dışında ulaşım yolu yok.”

 

Tramvayla Bursa’yı seyrederek şehir turu

 

İnşaatı süren Terminal hattıyla İpekböceği tramvayının Bursa’nın turizmi için de çalışacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şöyle düşünüyor:

“Terminal’de inen yolcu tramvaya binecek Uludağ’ı, ovayı, stadyum yanındaki şelaleli meydanı, Ulucami’yi, çarşıyı, tarihi ve doğal güzellikleri seyrederek yolculuk yapacak.”

Şunu da ekledi:

“Hatta, transit geçen yolcular eğer 1 saat süreleri varsa tramvayla şehir turu yapıp Terminal’e dönebilecekler.”

 

Çevre Yolu’nun Mudanya-Bursa inişine yeni bağlantı

 

Çevre Yolu’ndan gelip Mudanya-Bursa yoluna inip kent merkezi yönüne gelmek isteyenler yeni bir yol çalışması görüyorlar.

Aslında…

O yolun yapılış öyküsünü bu sütunların okurları 15 Haziran 2016 günü okudular. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yeni bağlantıyla Balat’a nasıl girileceğini açıkladıktan sonra şunu söylemişti:

“Balat’tan araçlar eskisi gibi Teknik Malzeme önünden Mudanya Yolu’na inecekler. Bursa yönüne gidecek araçlar buradan devam edecekler.”

Sonra da şu bilgiyi vermişti:

“Balat’tan Mudanya yönüne gidecekler için Endülüs Park yanından bir giriş lupu yapacağız. Buradan girenler, Çevre Yolu’ndan gelip Mudanya ya da Bursa yönüne giden araçlarla birleşecekler.”

İşte…

Yapımı tamamlanan, açılması için de Karayolları onayı beklenen yol bu.

Endülüs Park yanından başlayan lup, Bursa yönüne inişi kestiği için, bu yeni yol yapıldı.

Böylece…

Karayolları’nın yaptığı trompet kavşak yeni şekliyle yarım yonca oldu.

 

Marmara’daki 14 belediye başkanına Bursa programı

 

Programı AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı yaptı. İlk toplantının evsahibi olarak da Bursa belirlendi.

Buna göre…

Aralarında İstanbul ve Bursa’nın da bulunduğu Marmara Bölgesi’ndeki AK Parti’li 14 belediye başkanı 2 günlük bir programla bugün Bursa’da buluşuyor.

Açılışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da konuşma yapacağı AK Parti 1. Bölge Yerel Yönetimler Toplantısı’nda ilk gün AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya’nın çalışmalara ilişkin sunumu var.

Bilim ve Teknoloji Merkezi’ndeki akşam yemeğinin ardından yarın da Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan ve Timsah Arena adıyla kabul gören stadyum ziyareti yanında, teleferikle Uludağ’a çıkış var.

Konuk belediye başkanları yarın öğleden sonra da Muradiye Külliyesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle Ulucami ve Hanlar Bölgesi’ni ziyaret edecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.