Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Mete Ekşioğlu


Facebookta Paylaş

İnsanın hayırlısı
Tarih: 02-10-2017 04:00:00 Güncelleme: 02-10-2017 04:00:00


Çocukluk yıllarımdan beri hep kulağımda kalmıştır şu soru ve onun cevabı: Oğlum en hayırlı insan kimdir? İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Bir kuşak hep Yeşilçam filmleri ile büyüdü. Sanatımız bu idi ne yapalım. Mucizelere o kadar inandık ki. Görme özürlü adama araba çarpar gözü açılır, kurşun yara deliğinden çıkarıldığı an hasta hemen ayağa kalkar, kaç milyonluk şehirde hiç görmediği babasını kader dakikada adamın karşısına çıkartır gibi. Sadece bundan ibaret değil. Çocuklukta dinlediğimiz masalların veya büyüklerden dinlediğimiz pek çok hikâyenin ana teması mucizeler ile ilgili idi.

Hayatımız gerçeklerden ne kadar uzak şeyler ile şekillenirse bizler de mucizelere o denli inanırız. Şu elimde gördüğünüz ot, çöp, tohum, hap yağlarınızı yakar dendiğinde buna hemen inanmamız gibi. Bazılarımız bunun gerçek olduğunu sanarak alır ve kullanır. Oysa şunu bir düşünebilsek iş çok kolay açığa çıkar. Bugün dünya devi, teknolojide çığır açan ABD’de bile obezite için trilyon dolarlar harcanıyor ama çare bulunamıyor, ülke insanı giderek yağlanıyor. ABD bunun bir hapı, cihazı, otu, bitkisi olsa acaba bunu bizlerden çok daha önce bulmaz mıydı?

Uzun zamandır obezite için bir ilaç bulunduğuna dair FDA’ a (Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi)  başvuru yapılmadı. ayısız çalışma sürüyor ama şu ilaç yağları eritip yok eder diye bir netlik yok. Çünkü obezite pek çok şifresi olan bir hastalık. Şifrenin birisini çözdüğünüzde karşınıza kilidi açmak için başka şifreler çıkıyor. Bu şifrelerin en başında yıllardır uygulanan ama hep karşı durduğum (pek çok bilim insanı gibi) kalori kısıtlayıcı diyetler var. Varsa yoksa kalori kısıtlaması. Ama gerçek öyle değil. Örneğin daha birkaç gün önce, 26 Eylül 2017 tarihli The Independent’te çıkan bir makale alışılmışın tersine kalori kısıtlayan diyetler ile canınızı sıkmayın çünkü bir müddet sonra o kalori kısıtlaması metabolizmanızı düşürecek, size kilo verdirmeyecektir. Daha mutlu ve huzurlu, çeşitli ama dikkatli bir şekilde yemeğinizi yiyin diyor.

Elektriği bulan, aşıları bulan, haberleşme teknolojilerini bulan hayırlı bilim insanları gibi obezitenin de nasıl yok edileceğini ısrarla söyleyen, ispatlayan hayırlı bilim insanları az değil dünyamızda. Ortak noktaları şu: 5 milyon yıllık insanlık tarihinde insanlar genetik yapısına uygun gıdaları yediler. Bunları zamanında ve doğal halde tükettiler. Fazla aldıklarında vücutları tabii ki yağ da biriktirdi ama bu yağları da fabrika gibi çalışan kasları ile yaktı bitirdiler. Oysa halen çoğumuz mucize bekliyoruz bunun bir hapı, ilacı, otu çıkar. Çıkmazsa bile nasılsa midemizi küçültürüz bu illetten kurtuluruz diye.

Şunu unutmamak gerekir. Vücutlarımız adeta bilgisayarı çalıştıran bir işletim sistemi gibi programlanmıştır ve bu işletim sistemi ile ancak bazı programları çalıştırabilirsiniz. Bazı programlar hoşunuza gitse de virus etkisi gösterip işletim sisteminize zarar verebilir. Ama gücümüz yeter de yeni bir işletim sistemi ile sil baştan donatılırsak o başka tabii. Böyle bir mucizeyi de ancak filimlerde görüyoruz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Acun'a büyük sürpriz! İlk göz ağrısı canlı yayına geldi
  Acun'a büyük sürpriz! İlk göz ağrısı canlı yayına geldi
 • Tramvaydaki sosyal deney kontrolden çıkınca...
  Tramvaydaki sosyal deney kontrolden çıkınca...
 • Erdoğan: 'Kirli bir senaryo uygulanıyor'
  Erdoğan: 'Kirli bir senaryo uygulanıyor'
 • Hakan Çavuşoğlu'ndan NATO'daki skandala ilişkin açıklama
  Hakan Çavuşoğlu'ndan NATO'daki skandala ilişkin açıklama
 • Canlı yayında skandal sözler: Şehitler mehitler aman yeter!
  Canlı yayında skandal sözler: Şehitler mehitler aman yeter!
 • Fi dizisine bomba transfer!
  Fi dizisine bomba transfer!
VİDEO GALERİ
YUKARI