Bugun...
Bizi izleyin:


Niyazi Pakyürek


Facebookta Paylaş

Sam’ın çadırında oturan Yafes’in torunları
Tarih: 22-10-2017 01:32:01 Güncelleme: 22-10-2017 04:00:00


Tekvin 9: 27’ye göre Hz. Nuh oğulları Sam ve Yafes’e şöyle dua eder:

“Allah Yafes’e genişlik versin, Sam’ın çadırlarında otursun ve Kenan ona kul olsun.”

Kenan, yani geniş kullanımıyla Afrika milletleri, dünya güçleri tarafından yeterince marjinalleştirildiler. Allah Yafes’in (Asya halklarının) nüfusunu, prestijini ve gücünü gerçekten genişletmiş görünüyor. Ama Yafes’i büyük bir halka dönüştürmek için Semitik medeniyetin çadırlarına, kültür ve medeniyetine ihtiyaç duymaktadır.

Artık Yafes Sam’ın, Amerika ve Avrupa melez kültürünün çadırlarına/ inançlarına muhtaç durumda. Japon İmparatoru Batı tarzında giyiniyor, bu halklar Batı kültürünün kendine has üretim biçimi olan kapitalizmi sonuna kadar kullanıyorlar. Sam’ın çadırında kendi evlerindeki kadar rahatlar.

Bir yorumcu, Sam’ın çadırında bu rahatlıklarıyla, 21. Yüzyılın Asya ülkelerinin doğuşuna değil, batışına şahitlik edeceğini öngörmektedir. Diğer taraftan, üç dine- Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam- kaynaklık eden İbrahimi gelenek kapitalizmin evrensel çözücüleriyle, coğrafi Asya’nın halkları arasına derin sosyal ve kültürel tohumlarını ekmeğe devam edecek ve sonunda İbrahim öncesi kültürün son izlerini de ortadan kaldıracaktır.

Sam’ın çadırlarına isim koymak da mümkün:

Feodalizmin yerine getirilen ulus devlet.

Özel mülkiyet-demokrasi-din-devlet ayırımı( feodaliteyi dolayısıyla otuz yıl savaşlarını sona erdiren Westfalya anlaşması ( 1648), yönetimin iyi netice verebilmesi için din- devlet ayırımını da öngörmüştü.

Kapitalizm.

Marksizm, Komünizm, Nazizm ve Faşizm( istenmeyenler).

Global olarak dünyayı kontrol altına alan ve ikinci Roma olarak adlandırılan Amerika’nın, Sam’ın çadırında herkesi oturtma sevdasını çok ilerilere taşıdığını görüyoruz.

Globalizm, Von Hayek ve öğrencisi M. Freidman’ın kurup dünyanın dört bir yanındaki temsilcileriyle ağ gibi sardıkları neoliberalizmin de desteğiyle, kendine has inanç esasları/ ekonomik ilkeleri, cennet ve cehennem/ ödül ve müeyyideleri; kendine alternatif geliştirmeye çalışanlara/ müşriklerine öngördüğü iflas ve çökertmelerle dinlerin dünyasını epeyce daraltmış görünüyor.

Elitiam ve Sosyal Darwinizm’in sosyal ve kültürel; deforme Protestanlığın da dinsel olarak körüklediği bu yapı, ilkeleri gereği evrensel anlamda global olamaz, aksine seçkinci yapısıyla glokal olmaya mahkûm gibi görünmektedir. İnsan ilişkilerinde artık coğrafi engeller yerine artık zihniyet engelleri aldı.

Açık olmayan ve tartışılması gereken nokta; dinlerin bu ilişki biçimlerini nasıl gördükleri, daha da önemlisi, nasıl bir ilişki biçimini önerdikleridir. Eğer dinler de başkalarıyla ilişkiyi tahakküm, asimilasyon, fetih ve işgal şeklinde kuruyorsa globalizasyon ile dinler ortak zeminde hareket ediyorlar demektir. Din mensupları geliştirecekleri modellerle, insanlar arasındaki ilişkiyi, birbirine hükmetme modelinden işbirliği modeline çevirebilmelidirler. Dinlerin yaşanan zamanın ruhu olabilmelerini, müminlerin de yaşadıkları çağın vicdanını temsil edebilmelerini mümkün kılan, bu sorumluluk bilincidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
  Suriye'deki mülteci kampında doğdu şimdi Hollywood yıldızı
 • Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
  Türkiye'de ilk insansı robot fabrikası üretime başladı
 • 18`inde kraliçe oldu
  18`inde kraliçe oldu
 • Bursalı şehide son görev
  Bursalı şehide son görev
 • Bursa'da kurtuluş coşkusu
  Bursa'da kurtuluş coşkusu
 • Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
  Bursaspor 3-0 T. M. Akhisarspor
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bursa'da silahlı soygun
  Bursa'da silahlı soygun
 • Erdoğan'dan şehit Eren Bülbül'ün ailesine ziyaret
  Erdoğan'dan şehit Eren Bülbül'ün ailesine ziyaret
 • Erdoğan: '2019'da bir reform gerçekleştireceğiz'
  Erdoğan: '2019'da bir reform gerçekleştireceğiz'
 • Şoför, yolcuyu otobüsten zorla indirdi
  Şoför, yolcuyu otobüsten zorla indirdi
 • Bursa'da öğrencilerin bulunduğu minibüs kaza yaptı
  Bursa'da öğrencilerin bulunduğu minibüs kaza yaptı
 • Traktör 100 metrelik uçuruma yuvarlandı: 2 ölü
  Traktör 100 metrelik uçuruma yuvarlandı: 2 ölü
VİDEO GALERİ
YUKARI