1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 1 Kasım seçiminin gözdesi: MHP’nin milliyetçi oyları!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

1 Kasım seçiminin gözdesi: MHP’nin milliyetçi oyları!

A+A-

7 Haziran seçimi üstünden 5 aya yakın süre geçti. Ne var ki, 5 ay bile olmamasına karşın, siyasi akıntı yön değiştirdi.

Örneğin…

7 Haziran seçimi öncesinde HDP’nin barajı aşması için adeta kampanya vardı. Kimi çevreler, HDP barajı aşarsa AK Parti’nin iktidarı kaybedeceği hesabı yapıyorlardı.

O hesap tuttu.

Sandıktan koalisyon çıkması, AK Parti’nin 13 yıldır süren tek başına iktidarının sonu oldu. Analizlere göre, HDP’ye baraj aştıran, Meclis’te üçüncü parti konumuna getiren oylar, Güneydoğu ve Doğu kökenli seçmenlerin yanı sıra, Türk Solu bileşeninin ivmesiyle bu sonucu ortaya çıkardı.

En kritik katkıysa, CHP’nin organize olabilen kimi seçmen gruplarıyla AK Parti’deki dindar Kürt seçmenden geldi.

O süreç şimdi geride kaldı.

HDP’ye barajı aşması için giden oyların eski partilerine dönüp dönmeyecekleri tartışmaları çokça yapılıyor, ama artık her şey sandıkta cevap bulur.

Buna karşın…

1 Kasım seçimi için MHP’nin milliyetçi oyları hedef haline geldi.

Öyle ki…

Bir yandan, başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere AK Parti sözcüleri, diğer yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mitinglerinde ve katıldığı televizyon programlarında MHP seçmenine özel mesajlar veriyorlar.

Yani…

İki parti de, 7 Haziran sonrası MHP seçmeninde oluşan sorgulamaları kendi lehlerine oya çevirmek için çaba harcıyorlar. Hedeflerine de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin takındığı “Hayır’cı tutumu” koyuyorlar.

MHP sözcüleriyse, kampanyalarını milliyetçi oylara yönelik projelere karşı savunma yapmaya ayırmak durumunda kalıyorlar.

İlginç olan da bu…

Çeşitli partilerden HDP’ye giden oyları geri çağırmak yerine siyaset tüm ilgisini milliyetçi oylarda yoğunlaştırdı.

Eğer…

Kamuoyu araştırmalarının bulguları gerçekleşirse, 1 Kasım seçimi sonucunu bugüne kadar MHP’nin tekelinde olan milliyetçi oylar belirleyecek.

Doğrusu istenirse…

MHP’nin milliyetçi oyları hiç bu kadar siyasetin gözdesi olmamıştı.

 

YSK elektronik postayla bilgilendiriyor

 


İletişim teknolojisindeki değişimi, Yüksek Seçim Kurulu iyi değerlendiriyor. 22 Eylül’de elektronik postamıza gönderdiği iletiyle seçmen kütükleri bilgilendirmesi yapan YSK, bu kez de seçim günü nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgilendirme yaptı.

Oy verme saatleriyle nerede nasıl oy kullanılacağının ayrıntılı anlatıldığı YSK elektronik postaları aslında basit bir bilgilendirme gibi görünse de, demokrasinin işleyişi adına önemli.

Çünkü…

Seçimi yürüten kurumla seçmen arasında sağlıklı bir elektronik posta ağı oluştu. Hiç de fena bir gelişme değil.

 

Efkan Ala ile birlikte Erzurum oyları rekabeti başladı!

 

Bursa siyasetinde demografik yapı ayarı her zaman için geçerli oldu. Çünkü, ülkenin her yanından gelenlerin yanı sıra Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan ve son dönemde Ortadoğu’dan göç alan bir kentte yaşıyoruz.

Üstelik…

Bir yanda nüfus kayıtları geldikleri il gözüken orta yaş üstü kuşağı var, diğer yanda onların çocuklarından oluşan ve doğumlarıyla nüfus kayıtları Bursa olan genç jenerasyon var.

Siyaset de işte böyle bir geniş ve derin nüfus yapısı içinde kendine yol arıyor.

Demografik yapı tartışmaları ilk olarak Karadeniz kökenli siyasetçilerin listelere ilgisiyle başladı.

Gerçi...

Karadenizli tercihi listelerde pek belli olmadı, ama hissedilen ilk hareket Bulgaristan göçü sonrası gündeme geldi. Siyasi partiler, göçmen oyları için listelerinde göçmen adaylara yer verdiler.

Daha sonra…

Artvinliler listelerde tercihli olarak yer buldular. Geçen dönem Erzurumlular gündeme geldiler. Bu seçim Erzurum kökenlilerin yanında Muş kökenli aday adaylarının ciddi bir hamlesi olmuştu, ama Erzurumlu aday ağırlığı yine ortaya çıktı.

Bu noktada…

Erzurum oyları, AK Parti’nin ikinci sıradan aday gösterdiği İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile daha farklı bir görünüme ulaştı.

Çünkü…

7 Haziran’da Erzurum Adayı olan Ala’yı 1 Kasım için Bursa’ya kaydıran AK Parti, bu şekilde Bursa’daki Erzurum kontenjanını da kullanmayı seçti.

Ne var ki…

Ala’nın adaylığı siyasi hedef olmasını da beraberinde getirdi. Özellikle de, MHP sözcülerinden Efkan Ala’ya yönelik olarak sert hamleler geliyor.

Aslına bakılırsa…

Böyle bir rakip parti taarruzu bugüne kadar Bursa siyasetinde görülmüş bir durum değil. Bu da Efkan Ala ile birlikte Bursa’da yaşanan bir ilk oldu.

Kısacası…

1 Kasım seçiminde Erzurum oyları ile ilgili sempati ya da tepki sandığa giden yolu çok etkileyecek. Öyle görülüyor.

 

7 milletvekili bekleyen Çohan’a göre kararsızlar önemli

 

Son haftaya girerken siyasi partiler saha çalışmaları yanında seçim sonuçlarına yönelik stratejik planlamalar da yapıyorlar.

Örneğin…

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Recep Çohan ile sohbet ederken, 7 Haziran’dan bu yana siyasetin değişen dengelerini de konuştuk.

7 Haziran’da kimi CHP seçmenlerinin “baraj altında kalmasın” diyerek HDP’ye oy verdiklerini söyleyen Çohan’a göre, böyle bir sorun ortadan kalktığı için o oylar geri dönüyor.

O nedenle…

Ortaya da 7 Haziran’dan daha farklı bir hedef ve planlama koydu:

Yüzde 32-35 oy alacağımızı düşünüyorum. Bursa’dan çıkaracağımız milletvekili sayısını da 7 olarak görüyorum.”

Açıkça söylemek gerekirse…

Çohan’ın tahmininde 7 milletvekili duyunca şaşırdık. Çünkü, eşi Nuray Çohan listenin 8. sırasında aday. Buna karşın Osmangazi İlçe Başkanı olarak tahmin yaparken gerçekçi davrandı.

Buna karşın…

Seçimlere etki edecek kaynağı farklı görüyor:

Yaptığımız saha çalışmaları sırasında kararsızların oranını yüksek görüyordum. Bana göre seçimin kilidi kararsızlarda. Çünkü dengeleri değiştirecek bir güç halindeler.”

Şu bilgiyi de verdi:

Şu anda Kent Meydanı ve Şehreküstü’de sürekli stantlarımız var. Osmangazi’nin 136 mahallesinde stant kurmak hedefimiz. İnsanlar kendiliğinden gelip broşürlerimizi alıyorlar. Bu da önemli bir işaret.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.