1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 1 milyon 665 bin kişi yapılandırmaya koştu
1 milyon 665 bin kişi yapılandırmaya koştu

1 milyon 665 bin kişi yapılandırmaya koştu

Borçların yapılandırılmasını içeren yasadan faydalanmak isteyen 1 milyon 665 bir vatandaşın başvuruda bulunduğunu belirten Bakan Şimşek, yapılandırmanın çok önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

A+A-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren Torba Yasa'nın ilk sonuçlarını açıkladı. Yasanın 11 Eylül'de yürürlüğe girdiğini ve aynı tarih itibarıyla yapılanma taleplerini içeren başvuruların alınmaya başladığını hatırlatan Şimşek, başvuruların başlamasının üzerinden henüz 1 ay bile geçmemesine rağmen gelen sonuçlardan memnun olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, kanunun yapılandırma ile ilgili hükümlerinden yararlanmak üzere 7 Kasım 2014 tarihi itibarıyla toplam 1 milyon 665 bin 318 kişinin başvuruda bulunduğunu ve 16 milyar 276 milyon 29 bin liralık alacağın ödenmek üzere yapılandırıldığını kaydetti.
 
Alacağımız bakidir
 
Bu yapılandırmanın kesinlikle bir af olmadığını daha önce de dile getirdiğini hatırlatan Şimşek, buna rağmen vatandaşların ilgisinin yoğun olduğunu ifade etti. Mehmet Şimşek, ''Zaten biz burada ne vergiden ne de cezasından vazgeçiyoruz. Devletin alacağı bakidir. Kimsenin, 'bir daha af gelir, o zaman öderiz' gibi bir yaklaşım içinde olmaması lazım. Böyle bir düşünce içinde olarak kanundan yararlanmayanlar, bu borçlarını daha sonra çok daha yüksek tutarlarda ödemek zorunda kalır'' dedi.
 
2,5 milyon sms
 
Şimşek, yasanın ve getirdiği kolaylıkların en iyi şekilde aktarılması için tüm yurt genelinde büyük bir kampanya düzenlediklerinin altını çizdi. Mehmet Şimşek, ''Borçlu vatandaşlarımıza ulaşmak için yaklaşık 5 milyon mektup gönderilmiş, Gelir İdaresi Başkanlığımızın çağrı merkezinden (VİMER) telefonla aramalara başlanılmıştır. Özellikle öğrenim kredisi, tapu harcı, yargı harcı gibi süreksiz mükellefiyetlerden kaynaklanan borcu olanlardan başlamak üzere 2,5 milyon vatandaşımıza SMS'ler de bu hafta gönderilecek' diye konuştu.
 
Af söz konusu değil
 
Şimşek, konuya ilişkin daha önceki açıklamalarında da bundan sonra Maliye ayağında cezadan, paranın aslından ve vade farkından vazgeçmeyeceklerini ifade etmişti. Şimşek, af niteliğinde bir düzenleme yapmadıklarını ve matrah artırımı öngörmedikleri için, 2011'de uygulanan vergi barışındaki başarının yakalanması ihtimalini düşük gördüğünü söylemişti. Şimşek, 'Burada bir af söz konusu değil, ilk defa bu kadar katı bir düzenlemeyle karşı karşıyayız, ben de bundan dolayı çok memnunum'' demişti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.