1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 10 bin besilik hayvan Türkiye yolunda
10 bin besilik hayvan Türkiye yolunda

10 bin besilik hayvan Türkiye yolunda

Besilik hayvan ithalatına izin verilmesinden bu yana 25 üretici yaklaşık 10 bin hayvan için başvuruda bulundu. İlk girişin bu ay gerçekleşmesi bekleniyor.

A+A-
Hayvancılık Genel Müdürlüğünce ithalatına izin verilen besilik materyallere yönelik şartnamelerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüklerine gönderilmesinin üzerinden geçen yaklaşık 1 ayda 25 üretici başvuru yaptı. Söz konusu besiciler, yaklaşık 10 bin besilik hayvan ithal etmek istedi. Bakanlığın ithalat izni konusunda bir süre kısıtlaması bulunmazken, Türkiye'ye ithal besilik hayvan girişinin bu ay içerisinde gerçekleşmesi öngörülüyor.
 
Bir yaşından küçük
 
Hayvancılık Genel Müdürlüğünce belirlenen teknik şartnameye göre, etçi ve kombine ırkların saf veya melez erkekleri ithal edilebiliyor, sütçü ırklarla bunların melezleri alınmıyor. Ülkeye giren hayvanların 12 aylıktan küçük ve ağırlıklarının 300 kilogramı geçmemesi, ayrıca kendi ırk özelliklerini taşıyacak hayvanlarda herhangi bir fiziki kusur bulunmaması gerekiyor.
 
En az 100 baş hayvanı olan ithal edebiliyor
 
İthalat için en az 100 baş fiili kapasiteli ve karantinaya uygun işletmesi olan kişi ve firmaların mevcut yerli orjinli besi hayvanı sayısının yüzde 40'ına kadar ithalat başvuruları dikkate alınıyor. İthal edilecek besilik sığırların, ihracatçı ülke topraklarında doğup büyümüş olmaları, seçimi yapılan hayvanların en geç 45 gün içerisinde Türkiye'ye gönderilmek üzere yüklemesinin yapılması gerekiyor.
 
Nerelerden alınabiliyor
 
Avustralya, ABD, Brezilya, Macaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Fransa, Avusturya, Slovakya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan (Lesvos/Midilli, Samos, Rodos, Chios, Kos, Ikaria, Dodekanisa, Kalymnos ve Halki Adaları ve Peloponniso s/Peloponnese/Peloponneso s /Peloponnesus ve Doğu Makedonya ve Trakya Bölgeleri hariç) ve İtalya'dan (Lazio, Toscana, Piemonte, Sicilya, Liguria, Calabria, Campania, Umbria Abruzzo, Molise ve Basilicata Bölgeleri ve Sardunya adası hariç) ithalat yapılabiliyor.
 
Kimliğine bakılıyor
 
Seçilecek hayvan üzerinde bireysel tanımlamayı sağlayan küpe ve elektronik kulak küpesi gibi işaret bulunması, ayrıca hayvanın bireysel tanımlama numarası, yaş, cinsiyet ve ırk bilgileri ile uyumlu kimlik belgesi bulunması gerekiyor. İthal edilecek hayvanların bakanlık tarafından belirlenen sağlık ve teknik şartlara uygun olması koşulu aranıyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.