1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 15 Temmuz sırası ekonomide: Korkan yatırımcılara cesaret!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

15 Temmuz sırası ekonomide: Korkan yatırımcılara cesaret!

A+A-

Çağrıyı… Kısa adıyla ASKON olarak bilinen Anadolu Aslanları Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Eyüp Yetim yaptı.

Öncelikle de… 

Yaşananlarla ilgili gözlemlerini paylaştı:

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımızın büyük mücadelesi, direnci ve halkı sokağa döken liderliğiyle büyük bir tehlikeyi atlattık. Atlatamasaydık ülke müstemleke bile olurdu.”

Tespiti şu:

Darbe süreci ekonomiyi sıkıntıya soktu. Daha açık söylemek gerekirse, yatırımcı korktu ve yatırımlar durdu.”

Şunu söyledi:

Biz Anadolu Aslanları olarak bu süreçte yatırımlarımızı hiç durdurmadık. Tüm üyelerimizle diğer zamanlardan daha fazla yatırıma yöneldik.”

Şunu vurguladık:

Üyelerimizden, ekonomik sıkıntının aşılabilmesi için yatırım yapmalarını istedik. Yatırım yapılsın ki istihdam olsun.”

Şöyle devam etti:

Hükümetin aldığı bazı önlemler var. Hem açıklanan ekonomik paketleri, hem Güneydoğu paketlerini ASKON olarak destekliyoruz. Çünkü bunlar halka güvence verme amaçlı planlamalar.”

Şuna da dikkat çekti:

Ne var ki, piyasayı daraltmaya yönelik bazı manipülatif girişimler ve hareketler gözlemliyoruz. Bunlar da önlenmeli.”

Bu noktada…

Başkan Yardımcısı İdris Berkcan ile birlikte yaptıkları ziyaret sırasında, üretimden yana olduklarını, tüketim azgınlığını sevmediklerini ifade etti.

Ardından…

ASKON Başkanı Eyüp Yetim çağrısını genişletti:

15 Temmuz’un polisiye önlemleri başarıya ulaştı ve ülkemize karşı yapılan hareket püskürtüldü, içinde yer alanlar görevlerinden uzaklaştırıldı, ya da tutuklandı. Şimdi sıra 15 Temmuz’un ekonomik önlemlerine geldi. Bunun başarıya ulaşması için de hepimize sorumluluk düşüyor.”

Şunu da ekledi:

Darbenin ekonomide yol açtığı sıkıntıyı ortadan kaldırıp izlerini de silmek önceliği iş dünyasına düşüyor. Topluma moral vermemiz gerekiyor. Biz bunun bilincindeyiz.”
 

Gerçek kalkınma, kadının işgücüne eşit katılımıyla olur

 

Bursa’da dikkat çeken bir değişim hareketi başladı. Özellikle de, daha organize olan iş dünyasında değişim kendini hissettiriyor.

Üstelik…

Bir yandan üretimde farklılaşma ve yeni iş modellerine ilişkin sanayi değişimi yaşanırken diğer yandan iş gücü değişimi de artık kendini hissettiriyor.

Nitekim…

Kısa adı BUSİAD olan Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği, kısa adı BUİKAD olan Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği ile Yeşim Tekstil liderliğinde önemli bir ilk buluşma toplantısı yapılıyor.

Hedef şu:

Bursa’da iş yaşamında kadının güçlenmesi için oluşturulacak platformla, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde ilerleyebilmesini sağlamak.”

Koordinasyonu üstlenen Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur’un bakışı şu:

Gerçek anlamda kalkınmanın, kadınların da iş gücüne eşit oranda katılmasıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz.”

Amacı da açıkladı:

Şirketler arası öğrenme süreçlerini destekleyip, farklı paydaşların kadının güçlenmesi için yaptıkları çalışmalarla sinerji yaratmayı amaçlıyoruz.”

Şunu özellikle vurguladı:

İş dünyası olarak aile içi şiddete karşı politika geliştirmeyi ve kadının güçlenmesi prensiplerinin genelde kabullenilmesini de hedefliyoruz.”

Toplantı…

Firma temsilcilerinin katılımıyla bugün saat 16.30’da BUSİAD Evi’nde yapılacak.
 

Aunde Teknik’in kadın çalışan farkı!

 

İş dünyasında kadının yeri anlamına da gelebilecek araştırmayı Capital dergisi yaptı ve son sayısında da yayınladı.

Buna göre…

En fazla sayıda kadın çalıştıranlar arasında oluşturulan Kadın Dostu Firmalar sıralamasında, Bursa’dan Aunde Teknik firması Türkiye genelinde ilk 100’e girdi.

Gemlik Serbest Bölge ve Demirtaş Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Aunde Teknik, kadın çalışan sayısıyla da Bursa birincisi oldu.
 

Siyasette de kadın: Meral Gerçek, Saadet Partisi GİK’te

 

Kadının yükselişi anlamında bir haber de siyasetten… Saadet Partisi’nin geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da yapılan ve Mustafa Kamalak’ın genel başkanlığı son seçimde Bursa Adayı olan Temel Karamollaoğlu’na devrettiği kurultayda yeni Genel İdare Kurulu da seçildi.

Daha önce…

Bursa’dan görev yapan Selim Sait Terzioğlu ile Recep Aygün yeniden Genel İdare Kurulu’na seçilirken yerlerini de korumuş oldular.

Bununla birlikte…

Saadet Partisi Bursa İl Kadın Kolları Başkanı olarak tabanda en yoğun çalışmayı yürüttüğü bilinen Meral Gerçek yeni genel başkanla birlikte yeni GİK Üyesi olarak seçildi.

Böylece…

SP üst yönetimine ilk kez Bursa’dan bir kadın girdi.
 

CHP Osmangazi’de 10 milletvekiliyle mahalle çıkarması

 

CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca şu sıralar birleştirilmiş mahalle temsilcilikleri için yoğunlaştı.

Yarın da… 

Saat 16.30’da Hürriyet, İstiklal, Adalet, Yeni Karaman ve Soğukkuyu mahalleleri için Hürriyet Mahalle Temsilciliği açılacak.

Geçen hafta…

Murat Karayalçın’ın yaptığı açılış öncesi Dikkaldırım Temsilciliği’nin saldırıya uğramasını protesto için Bursa milletvekilleri Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Grup Başkanvekili Özgür Özel, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve Bilecik eski milletvekili Tayfur Ün de açılışa katılacaklar.

Gece ise…

Büyükşehir Belediyesi arkasındaki Atalay Salonu’nda dayanışma yemeği düzenlendi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.