2 bin yıllık ‘Dikilitaş’ı hedef tahtası yapmışlar

Bursa’nın İznik ilçesinde Elbeyli köyü sınırlarında bir tarlada bulunan 2 bin yıllık Roma dönemi eseri “Dikilitaş”ı hedef tahtası yaptılar.

2 bin yıllık ‘Dikilitaş’ı hedef tahtası yapmışlar
HABERİ PAYLAŞ

M.S 1. yüzyılda Roma’nın soylularından Cassius Philiscus adına yaptırılan Dikilitaş abidesi, tarih düşmanları tarafından silahla ateş edilerek hedef tahtası haline getirildi.

Üst üste dizilmiş beş farklı taştan oluşan 12 metre yüksekliğindeki tarihi eserin bazı kısımlarında 7 adet kurşun deliğinin olduğu görüldü. Anıtı ziyarete gelenler gördükleri manzara karşısında üzüldüklerini ifade ederek, “Tarihî eserleri koruyup kollamak lazım. Merak ettik geldik. Ancak görünen o ki tahrip edilmiş” dedi.

iha-20191009aw823099-2.jpg

“Resmen hedef tahtası yapmışlar”

Öte yandan ilçe de turizmcilik yapan Ali Karaman, “Ben bir bisiklet tutkunuyum, bisikletim ile buraya gelip fotoğraf çekmek istedim. Gördüğüm manzara hiç de hoş değildi. Yaklaşık 2 bin yıldır ayakta duran tarihi eser mermilerin hedefi olmuş. Resmen hedef tahtası yapmışlar. Anıtı tahrip etmişler” ifadelerini kullandı.

Söz konusu anıt Beştaş, Nişantaşı ve Dikilitaş adları ile de biliniyor. Üzerindeki Yunanca kitabeden MS 1. yüzyılda C. Cassius Philiscus’a ait olduğu anlaşılıyor. Anıtın üzerindeki kitabede “C. Cassius Philiscus, C. Cassius Asklepiodotus’un oğlu 83 yıl yaşadı” yazılı. Altı taştan oluştuğu biliniyor. Ancak altıncı taş bugün yerinde yok. Dikilitaş’ın en tepesinde kartal veya mitlerin zafer tanrıçası Nikea’nın, anıtın bir diğer yönünde ise Philiscus’un heykelinin olduğu sanılıyor.

iha-20191009aw823099-4.jpg

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X