1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 2050 hedefiyle suya dev yatırım: Dobruca’nın aynısı Kayapa’ya!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

2050 hedefiyle suya dev yatırım: Dobruca’nın aynısı Kayapa’ya!

A+A-

1982 yılının ortalarıydı… Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fahir İlkel’e, inşaatı süren Doğancı Barajı şantiyesinde brifing veriliyordu.

Sunumunda…

Dönemin DSİ 1. Bölge Müdürü olarak Erdem Saker şunu söyledi:

“Doğancı Barajı 2010 yılına kadar Bursa’nın su ihtiyacını tek başına karşılayacak. Sonrası için Çınarcık Barajı devreye girecek. 2020’deyse Uluabat Gölü’nü su rezervi görüyoruz.”

Aradan yıllar geçti…

Kent tahminlerden daha hızlı büyüdü. Doğancı Barajı’nın yetebilmesi için başka kaynaklardan takviyeler alındı. Hatta takviye olarak Nilüfer Çayı’nın daha yukarısına Nilüfer Barajı yapıldı.

Bunlar olurken…

Doğancı’dan sonra Orhaneli Çayı üzerine planlanan Çınarcık Barajı inşaatı biraz da maliyet kaygısıyla, bitirip enerji üretmek üzere özel sektöre kiralandı.

Böylece…

Bursa’ya su gönderecek kanallara hidroelektrik santral türbinleri kuruldu.

Yani…

30 yıl öncesine kadar içme suyumuzun geleceği kabul edilen Çınarcık Barajı gündemden çıkarken; geleceğe yönelik projeksiyon geliştirme ve proje hazırlama konularında da, DSİ’nin performans kaybı yaşadığına tanık olduk.

Hele son dönemde DSİ iyice ortadan kayboldu.

Gelin görün ki…

Bursa 80’li yıllardan bu yana süren gelişiminden daha hızlı şekilde batıya doğru büyümeye devam ediyor.

Tablo…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, içme suyu rezervinde Bursa’nın en riskli Büyükşehir olduğunu açıklamasıyla daha da önem kazandı.

İşte…

Ortaya çıkan bu durumu BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile konuşurken şunu söyledi:

“Bursa çok büyük bir hızla batıya doğru büyüyor. O nedenle kentin batı bölgesinde su gereksinimi de artıyor. Doğancı’nın yükü de ortada.”

Sonra da…

İçme suyu konusunda yüreklere su serpen bir bilgi verdi:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe’nin talimatıyla batı bölgesi için büyük bir proje hazırladık. Dobruca’daki su arıtma tesisinin aynısını Kayapa’da yapacağız.”

Şunu ekledi:

“Kentin batısına içme suyu buradan verilecek ve 2050’ye kadar su ihtiyacını karşılayacak.”

Suyun adresini de gösterdi:

“Çınarcık Barajı’ndan alacağımız suyu dev kolektörlerle Kayapa’ya getirip buradan dağıtacağız Tesisin projelerini hazırlamaya başladık.”

Hedefi de açıkladı:

“Çınarcık’ı elektrik üretimi için kullanan firmanın 2022’ye kadar sözleşmesi var. Bu tarihe kadar biz BUSKİ olarak hazırlığımızı yaparken DSİ de nakil hatlarını bitirecek.”


 

Çınarcık’tan günde 164 bin metreküp su

 

Bursa’nın içme suyu için Doğancı Barajı’na ek olarak planlanan Çınarcık Barajı’nın yapımına 1992 yılında başlandı. 1999 yılına gelindiğinde gövde bitmiş, 12 kilometrelik tünelin 500 metresi yapılmıştı ki, ödenek krizi çıktı.

Bunun üzerine…

Tüneli bitirmesi karşılığında, elektrik üretiminde suyu kullanma hakkı alan firma Çınarcık Barajı’nı 2022 yılına kadar kiraladı. Barajdaki HES şu anda elektrik üretiyor.

Halen…

Doğancı Barajı’ndan kente günde 270 bin metreküp su veriliyor. Nilüfer’in dağ yamacındaki Çınarcık Barajı’ndan da Kayapa içme suyu arıtma tesisine günlük 164 bin metreküp su verilecek.


 

Karacabey’in 50 yıllık efsanesi: Gölecik Barajı’na ilk adım

 

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan yüzünde güller açıyor. Bunun nedeni, Karacabey’in 2050 yılına kadar su sorununu çözecek adımların atılması.

Heyecanla anlattı:

“Hafta sonu Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu geldi. 2050 yılına kadar su ihtiyaçlarını karşılayacak DSİ yatırımları konuşulurken, 50 yıldır Karacabey’de efsane haline gelen Gölecik Barajı’nı anımsattım.”

Şunu vurguladı:

“Karacabey için çok önemli olan baraj bittiğinde, Karacabey’in içme suyu sorunu olmayacak.”

Şu bilgiyi verdi:

“Sayın Bakan hemen DSİ Genel Müdürü’ne temel atma hazırlığının başlaması talimatı verdi.”

Bir isteğini daha aktardı:

“Sulamada kullanılan, ancak inşaatı devam eden Yeşildere Barajı var. Sayın Bakan bu barajın da 2018’de bitirilmesi talimatını verdi.”

Mutluluğunu şöyle dile getirdi:

“İhtiyacını büyük oranda yer altı kaynaklarından karşılayan Karacabey’in 2050 yılına kadar içme suyu sorununu ortadan kaldıracak adımlar atıldı.”

Anladığımız kadarıyla…

Eroğlu ziyaretinden en kazançlı çıkan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan olmuş. Kararlı adımlar attığı tarım ve turizmi kenti projelerine de destek sağlamış.

Bir…

“DSİ’ye ait 1700 dönüm taşkın alanını DSİ vermemişti. Bakan talimat verdi, taşkın alanları bize geçti. Biz de tarla olarak kiraya vereceğiz ve 2 yılda 500 bin lira gelirimiz olacak.”

İki…

“Yeniköy’de Orman Müdürlüğü sosyal tesislerini istediğimizi Sayın Bakan’a arz ettim. Belediyelerin otelcilik yapmasına karşı olduğunu söyledi. Ben de Burfaş’ı önerdim. Değerlendirme sözü verdi.”


 

Ayşe Hacıoğlu Büyükşehir Şehir Kütüphanesi Müdürü oldu

 

​Ayşe Hacıoğlu’nu ilk olarak rahmetli Semih Pala döneminde Bursa Kent Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı olarak tanıdık. AK Parti Gençlik Kolları’ndan yetişen bir genç olarak önemli organizasyonlar üstlendi.

Ardından…

2011 genel seçiminde gençlik kontenjanından AK Parti Milletvekili Adayı oldu. Fakat seçilemeyince Kent Konseyi’ne geri döndü.

Geçen yıl Büyükşehir Belediyesi’nin yeni oluşturduğu birime Müzeler Müdürü olarak atanmıştı. Başkan Recep Altepe bu kez de Büyükşehir Belediyesi Şehir Kütüphanesi Müdürü olarak Ayşe Hacıoğlu’na görev verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.