1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 3 bin kilometre uzakta, İznik çinileri müzede karşısına çıktı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

3 bin kilometre uzakta, İznik çinileri müzede karşısına çıktı

A+A-

Tanıyanlar bilir… Gürhan Akdoğan okuyan, dolaşan, araştıran, inceleyen ve düşünce üreten özelliklere sahiptir. Makina Mühendisleri Odası Başkanlığı döneminde de, Kal-Der’e katkı koyarken de, CHP İl Başkanı olarak siyaset yaparken de böyleydi.

7 Haziran seçimi için CHP’den milletvekili aday adayı oldu ve önseçime girdi. Sonrasında kabuğuna çekildi ve siyaseti izleyici olarak sürdürdü.

İki hafta önce de…

Hem yabancı dilini geliştirmek, hem de yüksek lisans yapmak için İngiltere’nin Oxford kentine gitti.

Gittiğinden beri…

Gürhan Akdoğan’ı sosyal medyadan takip ediyoruz. Her zamanki inceleyen, araştıran, dolaşan özelliklerini sergilemeyi sürdürüyor.

Nitekim…

Pazar akşamı müze ziyareti izlenimleriyle karşımıza çıktı. Londra’ya 100, Bursa’ya ise yaklaşık 3 bin 200 kilometre uzaklıkta olan Oxford’daki Ashmolean Museum ve University Museum of Natural History and Pitt Rivers Park izlenimlerini gördük.

Hemen ardından da izlenim ve düşüncelerini anlattığı elektronik posta geldi.

1683’te kurulan ve Avrupa’nın en eski müzesi olarak bilinen Ashmolean Museum sergilenen eserlerle tam bir dünya müzesi özelliği taşıyor.

Çünkü...

Prehistorik dönemden Çin-Japon-Hint kültürü ve İslam süsleme sanatlarına, Antik Yunan’dan Roma ve Eski Mısır mumyalarına kadar her şey var.

Bursa’dan 3 bin kilometre uzakta karşısına çıkan ve şaşırtan sürprizi Akdoğan, şöyle anlatıyor:

Müzeyi gezerken İznik ve Türk ve Osmanlı çinilerini görünce sevindiğim kadar içimi bir hüzün de kapladı.”

Nedeni şu:

Bursa’mızda, yanı başımızda bir tarih yatıyor, ama İznik çinilerini muhteşem bir sunumla burada görüyoruz.”

Sonra da…

Duygularından çok sorgulayan düşüncelerini paylaşıyor:

Nereye dokunsan tarih fışkıran, bulunabilen en eski tarihli yerleşim olan 7000 yıllık Göbekli Tepe’ye sahip bir ülkede biz sergileyemezken, yakın tarihi 800 yılı geçmeyen Avrupa bizden daha çok sahip çıkıp sergiliyor.”

Eserlerin sergilenmesi bir yana, girişte uzun kuyruklar oluşan müzenin bu eserleri sergileyerek inanılmaz bir turizm geliri elde etmesi de dikkat çekici.

 

150 bin nüfus, 6 milyon kitaplı kütüphane

 

Dünyanın tanıdığı üniversitesiyle bilinen Oxford aslında tam bir kültür kenti. Örneğin, 150 bin nüfuslu kentte, 85’in üstünde kütüphane var ve bu kütüphanelerin yalnızca birinde 6 milyondan fazla kitap bulunuyor.

Ayrıca…

Natural History’de ise 4 milyon 500 bin yıllık madenler zoolojik ve paleontolojik çağa ait parçalar görülmeye değer gösterilerle sergileniyor.

Gürhan Akdoğan izlenimlerini aktarırken, bunları vurgulayıp “Buradaki ziyaretçi kalabalığı ve ilgi gruplarını görünce, alınacak daha çok yolumuz olduğunu bir kez daha gördüm” diyor.

 

Bursa uçuyor… Yenişehir’e artık yeni hatlar gerek

 

Önümüzde… Yenişehir Havaalanı’ndan ocak ayı süresince yapılan uçuşlar ile bu uçuşlara ait giden ve gelen yolcuların dökümü var.

Tabloya göre…

2016’nın ilk ayında 20 bin 682 kişi iç hatlar, 3 bin 148 kişi de dış hatlar olmak üzere Yenişehir Havaalanı’ndan toplam 23 bin 830 kişi taşınmış. Ocak ayı süresince iç hatlarda 359, dış hatlarda 33 olmak üzere toplamda 392 uçuş gerçekleşmiş.

Bu rakam…

Uzun süre tartışılan ve yolcu kaygısı yaşanan, uçuş hatları Ankara, Trabzon, Erzurum, Samsun, Diyarbakır’la sınırlı olan Yenişehir Havaalanı için çok önemli bir sonuç ortaya koyuyor:

Bursa uçuyor.

Demek ki, bu kentin insanları uçaktan en yüksek şekilde yararlanıyorlar.

Dahası…

Dostlarımızla sohbetlerde, Ankara’dan gece 23.40 uçağının hep dolu geldiğini duyuyoruz. İşi için Ankara’ya giden de, Anadolu kentlerinden dönen de gece uçağı sayesinde Bursa’ya ulaşabiliyor.

O bakımdan…

Türk Hava Yolları, ya da uçuşları üstlenen Anadolu Jet artık çekingen davranmamalı ve Yenişehir’den uçuş hatları sayısını arttırmalı.

Dileyen bunu Bursa’nın çağrısı olarak da kabul edebilir.

 

Onlar kalite fedaileri: Bu yılı “kalite yılı” ilan ettiler!

 

Mustafa Karaman’ı yıllardır tanır, çalışmalarını hayranlıkla izleriz. Adı Bursa Koordinatörlüğü olarak değiştirilen TSE Bursa Bölge Müdürü olduğu dönemde de, sonrasında da kalite konusunda bu kadar heyecan duyan bir başkası olabileceğine inanmıyoruz.

Üstelik…

Kendisindeki kalite heyecanı ve tutkusunu, Kalite Birliği adıyla kurduğu dernek sayesinde dostlarına da bulaştırdı. Bir anlamda kalite fedaileri mangası oluşturdu.

Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un başkanlığını üstlendiği Kalite Birliği Derneği ile birlikte, yaşamın her aşaması için geçerli kalite kavramına inanan bir avuç toplum gönüllüsü çıktı.

İşte…

Bu kalite fedaileri 2016 yılına bambaşka bir anlam yüklemeye hazırlanıyorlar. Çünkü, 2016’yı kalite yılı ilan ettiler. Etmekle de kalmadılar, topluma kalite ve yaşamı anlatmak üzere yıl boyunca tam 54 etkinlik planladılar.

Aralarında…

Uludağ Üniversitesi ve TSE olmak üzere 25 kurum ve kuruluş da kalite fedailerinin kaliteyi anlatma yolculuğuna destek veriyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.