1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 3 kontenjanlı AK Parti listesi ilçeler dengesini önemsemedi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

3 kontenjanlı AK Parti listesi ilçeler dengesini önemsemedi

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… AK Parti listesi birden fazla sürprizle dolu. Örneğin, önceki gece kulislerde ilk iki sırada yer almaları beklenen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Dr. Cemalettin Kani Torun’a dikkat çekilerek iki kontenjanlı liste değerlendirmesi yapılıyordu.

Hatta…

Bursa iki kontenjanlı listeyi kaldırabilir mi?” soruları bile tartışılıyordu. Öğle saatlerindeyse, gece konuşulan isimlerin ikinci planda olduğu bir başka liste taslağı ortaya çıktı.

O gelişmeyi…

Olay Televizyonu’nda meslektaşlarımız Selahattin Adıgüzeller ve İhsan Aydın ile birlikte katıldığımız canlı yayında Olay TV Haber Müdürü Esat Kaplan’ın sorusu üzerine şöyle yorumladık:

İki kontenjanlı liste risk olmakla birlikte, birinci sıradaki Mehmet Müezzinoğlu ile dördüncü sıradaki Hakan Çavuşoğlu Batı Trakya kökenli. Fakat nüfus popülasyonu çok yüksek olan Bulgaristan göçmenlerini temsilen aday yok. Bu da bir başka liste riski.”

Şunu da vurguladık:

Bursa’da demografik dengeyle birlikte bir de ilçeler dengesi var. AK Parti hem demografik dengeyi, hem de ilçeler dengesini önemsememiş.”

Listenin bu eksiği…

Yani Bulgaristan göçmeni aday eksiği, daha sonradan eklenen Gürsel Dönmez’le giderildi. Fakat, bu kez de Dönmez’in girmesiyle üç kontenjanlı liste ortaya çıktı.

Aslında…

Dün öğleden sonra sürpriz olarak listeye giren Gürsel Dönmez’in çok yönlü bir aday olduğunu vurgulamak gerekiyor. Aday adaylığı öncesindeki Dış Türkler Başkan Yardımcılığı görevi onu göçmen camiasıyla birlikte farklı bir yere taşıyor. Dış politika yazarlığı ve Türk kültürü konulu konferansları geniş bir yelpazedeki birikimini gösteriyor.

Yanı sıra…

İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini bırakan Emine Yavuz Gözgeç’in ikinci sıra adaylığı, kadınların taçlandırılması amacını taşımakla birlikte, CHP’deki listebaşı kadın aday önseçimine de karşılık anlamı taşıyor.

Bununla birlikte…

Gözgeç’in adaylığı, Canan Candemir Çelik ve Tülin Erkal Kara’dan sonra İl Kadın Kolları Başkanlığı’ndan milletvekilliğine üçüncü geçiş oluyor ki, bundan sonra bu göreve gelenleri potansiyel milletvekili haline getiriyor.

Engelli kadın aday Bennur Karaburun’a gelince…

Onun öyküsünü daha önce bu sütunlarda yazdık. Recep Tayyip Erdoğan tarafından başbakanlığı döneminde keşfedilen siyasetin yeni yıldızı olmaya da aday bir isim.

Yolu açık olsun.

 

AK Parti listesinde kimin imzası var?

 

Olay Televizyonu’ndaki canlı yayında AK Parti aday listesini değerlendirirken şunu söyledik:

Bu listeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in müdahalesi olmamış. Olsaydı, liste farklı çıkardı.”

İlk bakışta…

İl Başkanı Cemalettin Torun’un iki adayı listeye taşıdığı görülüyor. Bunu da “7 Haziran sonrası AK Parti’deki olası gelişmelere karşı Torun’un kendini daha çok sayıda milletvekiliyle korumaya alma isteği” olarak yorumladık.

Ne var ki…

Bu listede asıl AK Parti’nin 3 Numarası olan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un imzası var.

 

Listedeki milletvekili dengesi

 

AK Parti Bursa listesine bakıldığında, başvuru yapan 7 eski milletvekili giremezken, 10 mevcut milletvekilinden 4’ünün yeniden TBMM yolunda olduğu görülüyor.

Hüseyin Şahin, Hakan Çavuşoğlu, İsmet Su, Önder Matlı yerlerini korurken Canan Candemir Çelik bu dönem Gaziantep dördüncü sırada kendine yer buldu.

Geçen dönem tek milletvekilinin yerini koruduğu anımsanırsa, bu dönem devam vizesi alan milletvekili sayısının yüksek olduğu daha iyi anlaşılır.

 

MHP’de Bahçeli’den Büyükataman’a en büyük liste jesti!

 

Aslında… MHP’nin milletvekili aday listesi önceki gece şekillendi. İsmet Büyükataman önderliğindeki listenin ikinci sırasında Vali Kadir Koçdemir yer alıyordu.

Tek sorun...

Üçüncü sırada düşünülen ve Bahçeli’nin Başdanışmanı olan Prof. Dr. Çetin Elmas’tı. Bize ulaşan bilgilere göre, Bahçeli listede Ankara kökenli iki ismi peş peşe koymayı doğru bulmuyordu. O nedenle, Prof. Dr. Elmas ile dördüncü sıradaki Fevzi Zırhlıoğlu’nun yer değiştirmesi söz konusuydu.

Ne var ki…

Liste açıklandığında, Zırhlıoğlu dördüncü sıradaki yerini korurken, üçüncü sıraya Tevfik Topçu’nun geldiği, Çetin Hoca’nın da onuncu sıraya tutunabildiği görüldü.

Bu ciddi bir sürpriz.

Çünkü…

Topçu ve Zırhlıoğlu siyasette bugüne kadar MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile birlikte yürüdüler. Bahçeli de iki yakın dostunu 3 ve 4. sıralara koyarak Büyükataman’a büyük bir jest yaptı.

Bununla birlikte…

Bursa Milletvekili Necati Özensoy’un yer almayacağı tahmini yapanların tam isabet kaydettikleri görüldü. İl Başkanlığı görevini bırakıp aday adayı olan Hasan Toktaş’ın, kendi seçim çevresi İnegöl İlçe Başkanlığı’nı bırakıp aday adayı olan Fikret Fidan’ın arkasından altıncı sırada kalması listenin mesajı ve sürprizi kabul edildi.

Selçuk Türkoğlu’nun sekizinci sırası yadırganırken, Ali Yazır’ın listede hiç olmaması şaşırtıcı bulundu.

Bu noktada…

MHP açısından ikilem ortaya çıktığını da vurgulamak gerekiyor.

Tevfik Topçu, Fevzi Zırhlıoğlu ve geride de kalsalar da Fikret Fidan’la Hasan Toktaş’ın listede olmalarına bakarak teşkilat listesi demek mümkün.

Fakat…

Topçu ve Zırhlıoğlu’nun ön grupta yer almaları ve arkadaki gruptan kopmalarına bakılırsa da teşkilatın bir bölümünün listesi denilebilir.

Bu da…

Seçim çalışmalarında MHP için sorun olabilir.

 

HDP dışa açılmaktan vazgeçti

 

Şunu biliyoruz… HDP Bursa örgütü, barajı aşma umuduyla 7 Haziran seçimine girerken, Batı seçmeni için cazip gördükleri Sırrı Süreyya Önder’in adaylığını istediler. Ama olmadı. Arzu ettikleri diğer adaylarda başka yerlere gittiler.

Öyle olunca, HDP seçim stratejisini değiştirip içe kapalı bir liste hazırladı ve dışa açılmaktan vazgeçti.

 

Kırat’tan YSK’ya tek aday!

 

AP misyonundan gelen, DYP geleneğini DP olarak devam ettiren Kırat’ın yorgunluğu iyice ortaya çıktı.

İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu kendini izinli kabul ettiği için gitmeyince Bursa’yı Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu temsil etti.

Dün YSK’ya verilen Bursa aday listesindeyse yalnızca 5. sıra için Selahattin Ekinci adı bildirildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.