1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 393 istifayla biten iftar vakti operasyonunun perde arkası
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

393 istifayla biten iftar vakti operasyonunun perde arkası

A+A-

Her şey… MHP İl Başkanlığı tarafından, Mustafakemalpaşa İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Özdemir’in sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesiyle başladı.

Bu sütunlarda salı günü duyurduğumuz gelişmeyi pazartesi günü haber alan MHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı İhsan Keçeci o akşam yönetim kurulunu toplantıya çağırdı.

Toplantıda…

2 ay önce yapılan kongrede seçilmelerine karşın Genel Merkez politikalarına duyulan rahatsızlık ele alındı. Özdemir’in disipline sevki de “Sırayla hepimizi atacaklar” anlayışına yol açtı.

Bunun üzerine…

Keçeci ve 18 kişilik yönetim kurulu MHP’den istifa kararı aldı. Ancak, “teşkilata danışmadan etik olmaz” düşüncesiyle Karar Defteri’ne işlenmedi.

Bunun yerine…

Başkan Keçeci, 8 Haziran Perşembe günü saat 14.45’te Mustafakemalpaşa’da kayıtlı 1.130 MHP üyesine mesaj çekti. Bir bölümü parti mesaj sisteminden, bir bölümü de kişisel cep telefonundan giden mesajda şu çağrı yer aldı:

“Akşam saat 22.00’de Etibank Cafe’de istifa konuşmak için toplanıyoruz.”

İşte…

Perşembe akşamı iftar saati gerçekleşen ve dün bu sütunlardan aktardığımız MHP Genel Merkezi operasyonu için düğmeye bu mesajla basıldı.

Dahası…

MHP Genel Merkezi o akşam Mustafakemalpaşa ile birlikte Genel Merkez politikalarına karşı oldukları bilinen Yenişehir İlçe Başkanı Önder Köse ve Mudanya İlçe Başkanı Fehim Çaptık’ı da görevden aldı.

Gerçi…

Muhalif bilinen 3 ilçenin ömürlerinin uzun olmadığı konuşuluyordu, ama zaman söz konusu değildi. Mustafakemalpaşa’nın teşkilata istifayı konuşma çağrısı operasyonu öne aldırdığı gibi, muhtemel istifaları önlemek için Yenişehir ve Mudanya’yı da içine kattı.

Ne var ki…

Mustafakemalpaşa’daki istifalar önlenemedi. Görevden alma haberi sonrası o toplantı yapıldı ve İhsan Keçeci ile 18 kişilik yönetim kurulu dahil toplam 393 üye MHP’den istifa ettiler.

1.130 üyeden 393’ünün birkaç saat içinde istifa etmeleri hiç de alışılmış bir durum değil ve çok rastlanan bir örnek de değil.

Üstelik, istifaların devam edeceği konuşuluyor.


 

Ankara’daki Bursalı bürokratları Akın iftarda buluşturdu

 

Ankara’daki Bursa lobisi hep tartışılsa da, atılan adımlar var. Ankara’daki Bursalılar Derneği ve herkesin büyük ilgisini çeken Ankara Kalesi’ndeki Bursa Evi’nin lobi için Bursa’nın elini güçlendirdiği bir gerçek.

Gerçi…

Bu lobiden yeterince yararlanıp yararlanamadığımız tartışma konusu, ama Ankara’daki Bursalı bürokratları bir araya getirecek yeni bir organizasyon gerçekleşti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Harun Akın çarşamba akşamı Ankara’daki Bursalı bürokratları iftarda bir araya getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ani gelişen Özel Harekat iftarı nedeniyle Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcısı düzeyinde olanlar katılamadılar, ama Sayıştay Üyesi İsmail Destan, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Personel Daire Başkanı Kemalettin Sakin, Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 Bursalı bürokrat buluştu.

İftarda…

AK Parti Bursa milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten ile CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da hazır bulundu.


 

Fatih Erbakan iftara geliyor

 

Eski Başbakanlardan rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın görüş ve düşüncelerini yaşatmak amacıyla kurulan Erbakan Vakfı Bursa Şubesi’nin organize ettiği geleneksel milli görüş iftarı bu akşam Tac Mahal Restoran’da.

İftara…

Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan da Erbakan Vakfı Genel Başkanı olarak katılacak.


 

Kükürtlü’de her şey normal gibi, ama tuhaf bir durum var!

 

Belli bir yaşın üstündeki Bursalılar anımsarlar… Çekirge caddesi üzerindeki Kükürtlü Çay Bahçesi uzun yıllar bu kentin soluklandığı yerlerden oldu.

Sonrasında…

Uludağ Üniversitesi’ne devredilince bir dönem halka kapatıldı, fakat geçmiş yıllarda kent anılarının olduğu bahçenin yeniden halka açılması kararı alındı.

Tesisi de…

2010 yılından beri Vamtes adıyla Türsab Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayan turizmci Hasan Erdem kiracı olarak işletiyor. Bu süreçte halka nezih bir yer sunabilmek için Erdem’in önemli yatırımlar yaptığını da herkes biliyor.

Ne var ki…

Prof. Dr. Yusuf Ulcay rektör olunca Vamtes ve Erdem sorun yaşamaya başlıyorlar. Rektör önce işletmeciye “Sözleşmen bitiyor, alkolü kaldırırsan yenilerim” diyor.

Erdem de alkolü kaldırıyor ve 31.12.2015’te sona erecek sözleşmenin yenileneceği sözünü Rektör’den alıyor.

Ne var ki…

Sözleşme bitimine 5 ay kala Uludağ Üniversitesi tesisin tahliyesini isteyen yazı gönderiyor. Sonrasında yargı süreçleri yaşanıyor, ama sözleşme yenilenmediği için Hasan Erdem bunları kaybediyor.

Gelinen noktada…

Pazartesi günü Vamtes olarak Kükürtlü kapılarını kapatıyor. 7 yıllık kiracısını çıkaran üniversite “kendim işleteceğim” dese de bir üniversitenin sosyal tesis işletemediği geçmişte görüldüğü için, duyanların aklına “Acaba mı?” soruları geliyor.


 

BADEF’te sessiz devrim: Yönetim Kurulu başkanı düşürdü

 

​Kısa adıyla BADEF olarak tanınan Bursa Anadolu Dernekleri Federasyonu kendi içinden kaynaklanan sorunlarla son yıllarda hep hareketli. Zaman zaman başkanların değiştiği federasyon geçmişte bünyesinden yeni bir federasyon da çıkardı.

İşte…

İç bünyedeki o sıkıntılı süreçlerden biri daha yaşanıyor.

Ocak 2016’da seçilen Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda Başkan Ensar Seyhan’ın kendi başına aldığı kararlarla federasyonu zarara uğrattığı gerekçesiyle düşürme kararı aldı.

Üstelik…

Aynı zamanda Ağrı İl Derneği Başkanı olan Seyhan yalnızca başkanlıktan düşürülmedi, federasyondan da ihraç edildi. BADEF Yönetim Kurulu oy çokluğuyla aldığı bu karardan sonra Başkanvekili olarak görev yapan Bilecikliler Derneği Başkanı Emin Sarıkaya’yı başkanlığa getirdi.

Sarıkaya ile sohbet ederken, düşürülen Seyhan’ın karar defteri ve dernek mührünü vermediğini, yönetim kurulu kararını yok saydığını, bu nedenle de noterden ihtarname çektiklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.