1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 5 bin nüfuslu ilçeye 250 yataklı hastane, 1200 nüfusa da havuz!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

5 bin nüfuslu ilçeye 250 yataklı hastane, 1200 nüfusa da havuz!

A+A-

Sürpriz olmadı ve anayasa değişikliği teklifi Meclis’ten geçti, referandum yolu açıldı. Böylece, Türkiye yeni bir yönetim modelinin kapısına geldi.

Muhalefet partileri parlamenter sistemden vazgeçildiğini,  Meclis’in denetim yetkisinin ortadan kalkacağını söylüyor.

Bu durumu…

2002-2011 yılları arasında 2 dönem AK Parti Bursa Milletvekili olarak Meclis’te görev yapan Mehmet Emin Tutan’la konuştuk.

“Siyasete girilir, ama çıkılmaz” yaklaşımını benimseyenlerden olan Tutan bugün aktif değil, ama siyasetin dışında da değil.

Kaldı ki…

Genç yaşta Refah ve Fazilet partilerinde siyaset yaptı, fakat bu iki parti de kapatılınca AK Parti Yıldırım Kurucu İlçe Başkanı oldu. Siyasetin içinde yetişti, hep ön cephede yer aldı. En önemli özelliği ise net olmasıdır.

Cuma akşamı…

Olay TV’deki Her Açıdan programında konuk ettiğimizde, “Bakanların parlamento dışından atanması iyi mi, kötü mü?” diye sorduk.

Hiç duraksamadan “Bana göre çok iyi” deyip gerekçesini söyledi:

“Aynı partiden olduğumuz ve birlikte çalıştığınız milletvekili Bakan olup icraat başlıyor. Yanlış yaptığı zaman ben onu nasıl eleştireceğim?”

Ardından…

“Parti aidiyeti de eklenince, denetleme ve hesap sorma şansı hiç kalmıyor” deyip görüşünü dile getirdi:

“Bakanlar bağımsız olarak dışarıdan atandığında, Meclis onları çok daha rahat denetler, soruşturur. Fakat şu anki sistemde bu mümkün değil.”

Şunu ekledi:

“Eğer tek adamlık varsa, inanın asıl şimdi var.”

Sonra da…

Milletvekillerinin Bakan olduklarında popülist davranabildiklerini söyleyip çarpıcı örnekler verdi:

“Geçmişte Anadolu’daki bir ilimizden milletvekili arkadaşımız Bakan oldu. Sonra o arkadaşın 5 bin nüfuslu ilçesine 250 yataklı hastane yapıldı. Sırf Bakan olduğu için.”

Bir örnek daha verdi:

“Yine geçmişte Bilecik’ten bir arkadaş Bakan oldu, Bilecik’in tüm ilçelerine yüzme havuzu yapıldı. 1200 nüfuslu İnhisar ilçesine de yüzme havuzu yapıldı, ama boş kaldı.”

Yorumu şu:

“Bakanlar milletvekillerinden olduğunda popülist davranabiliyor. İhtiyaç olmadığı halde planlanan yatırımlar da asla denetlenemiyorlar.”

Şunu da ekledi:

“Yeni sistem işte böyle absürt yatırımların önüne geçiyor.”

Şunu da anımsattı:

“241 yıllık demokrasi geleneği olan Amerika 45. başkanını seçti. 67 yıldır çok partili sistemde olan Türkiye’de ise 65 hükümet kuruldu.”


 

Meclis’teki kelepçe krizi iyi yönetilemedi

 

TBMM’de perşembe akşamı yaşanan kadın milletvekillerinin kavgasını, 22 ve 23. dönem AK Parti Bursa Milletvekili olarak görev yapan Mehmet Emin Tutan şöyle yorumladı:

“Belli ki Aylin Nazlıaka hanımefendinin böyle bir şova ihtiyacı vardı, geldi kendini kürsüye kelepçeledi. Olabilir, ama bu öngörülebilmeliydi. Burada kriz yönetiminin devreye girmesi gerekiyor, ama kriz iyi yönetilemedi.”

Düşüncesi de şu:

“3 saat, 5 saat, kürsüde kelepçeli dursaydı ne olurdu? Size söyleyeyim, duramazdı. Çünkü insani ihtiyaçları için ayrılması gerekecekti.”


 

Tutan’dan farklı bakış: Süreci Deniz Baykal başlattı

 

Soru şu: Ne gerekti de, Türkiye yönetim modeli ve sistemini değiştirdi? 22 ve 23. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili olan Mehmet Emin Tutan tanıklık ettiği gelişmeleri anlattı.

Söze…

“Türkiye 2007’de cumhurbaşkanını normal şartlarda seçemedi” diye başlayıp şunu anımsattı:

“367 krizini hatırlayın. Cumhurbaşkanının seçileceği şartlar belliydi ve hep öyle seçiliyordu. AK Parti’nin içinden cumhurbaşkanı çıkaracağı anlaşılınca rutin bozuldu.”

Yorumu şu:

“Sabih Kanadoğlu 367 problemini çıkarınca Türkiye Cumhuriyeti yol ayrımına girdi. Malatya Üniversitesi Rektörü’nün ‘Yüzde 99 oy alsanız dahi bu ülkeyi yönetemezsiniz’ deyişi kulaklarımda. Muhtırayı da unutmayın.”

Şuna da dikkat çekti:

“O dönemde Sayın Deniz Baykal CHP Genel Başkanı olarak bir Grup konuşması yaptı. Gözlerini parlatarak, bağırarak ‘Sakın ha, sakın ha cumhurbaşkanı olayım deme, aklından bile geçirme’ dedi.”

Ardından…

“Ben o konuşmayı hiç unutmuyorum” dedi ve bugüne döndü:

“Sayın Baykal geçen gün de Meclis’te bir konuşma yaptı. Herkes çok beğendi. Ne güzel. Şimdi ben de kendisine sormak isterim: Böyle bir konuşmayı o zaman niye yapmadınız?”

Düşüncesi şu:

“Baykal’ın konuşmasından AK Partili milletvekillerinin etkileneceğini sanıyorlar, bizim vicdanlarımıza sesleniyorlar. Bizim vicdanlarımızı o zaman kırdınız Deniz Bey.”

Şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanını Meclis’in nasıl seçeceği belliyken seçtirmeyip engellediniz. Sonra seçime gidildi, referandum yapıldı ve cumhurbaşkanını halkın seçmesi kabul edildi. Sistem işte o gün değişti.”


 

3-4 madde MHP'nin isteği doğrultusunda geçti

 

2 dönem Bursa Milletvekili olarak görev yaptığı Meclis’in bugünkü tablosunu yorumlayan Mehmet Emin Tutan, 2007’de 367 krizi sırasında Meclis’e girip Abdullah Gül’ün seçilmesini sağlayan Devlet Bahçeli için şunu söyledi:

“Anayasa değişikliğini CHP kategorik reddediyor. Oysa, oturup konuşmalı. Nitekim Devlet Bahçeli bu şekilde davranmakla çok doğru yaptı.”

Önemli bir açıklama yaptı:

“Hangileri bilmiyorum, ama 3-4 madde MHP’nin isteği doğrultusunda geçtiğini duydum. Aynı şekilde CHP de ‘gelin konuşalım’ diyebilir, karşı olduğu maddeleri değiştirtebilirdi.”


 

Kardelen’den Sharapova’ya Bursa’nın kestane şekeri

 

​Mümin Akgün’ü çok eskiden tanırız… Kestane şekeri çalışanı olarak başladığı iş yaşamında Kardelen/Cardelion markasıyla dünyaya açıldı. Yurt dışı fuarlarda Kardelen Kestane Şekeri’ni tanıtırken sektör yeniliklerini de izliyor.

Amerika’nın Chicago kentindeki fuarda, kestane şekerini tanıtırken, dünyaca ünlü tenisçi Maria Sharapova da yan stantta kendi markası şekerleri tanıtıyordu.

Doping cezası nedeniyle uzak kaldığı kortlara dönmek için gün sayan Sharapova’yı gören Akgün hemen Kardelen Kestane Şekeri ikram etti. “Nasıl buldu?” sorumuza da şu cevabı verdi:

“İlk defa kestane şekeri tatmış. Çok beğendi, çok ilgi çekici buldu.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.