1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 5 milyon genç seçmenli yerel seçim adaylık kriteri: Yükselen değerler!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

5 milyon genç seçmenli yerel seçim adaylık kriteri: Yükselen değerler!

A+A-

Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin öne çekilip çekilmeyeceği spekülasyonları ve ortaya çıkan belirtilerin yorumuna dayalı tahminler süredursun, kesin olan şey, yerel seçimlerin 30 Mart 2019'da yapılacağı.

Doğal olarak...

Son yıla girdiğimiz bu süreçte adaylık hesapları başladığı gibi, aday olması istenenler ya da adaylığa yakıştırılanlarla ilgili konuşmalar da yaygınlaşıyor.

İşte...

1.-yazi-icin-ada-arastirma-yoneticisi-ayhan-adiguzel.jpgBöyle bir süreçte sahadaki durumu merak ettik ve ADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel'e sorduk.

Sözü hiç uzatmadı...

"Aslında dünyada ve Türkiye'de yükselen değerlerle düşüşte olan değerler var" deyip bugünkü Türkiye siyasal atmosferinde saha gözlemlerini patlaştı.

Bir...

"Bugün için Türkiye'de yükselen 3 değer var. Bunlar milliyetçilik, Atatürkçülük ve kadın."

İki...

"Buna karşın muhafazakârlık ve Kürtçülük gibi değerlerin düşüşte olduğunu gözlemliyoruz."

Sonra da...

Yaptıkları kamuoyu araştırmalarında gözlemledikleri yükselen değerler kriterinin yerel seçimlere aday profili olarak yansıyacağını düşündüğünü söyleyip ekledi:

"Benim düşüncem şu: Yerel seçimde aday olacaklarda bazı ortak özellikler aranacak. Örneğin, kadın ve genç adaylar bu seçimin en önemli kozu olacak gibi gözüküyor."

Şöyle devam etti:

"Bununla birlikte; güler yüzlü, dinamik, pozitif enerjiye sahip adaylar önem kazanacak."

Şunun da altını çizdi:

"Bunları sayarken, Atatürkçü ve milliyetçi profile sahip adayların öne çıkacağını da özellikle vurgulamak gerekiyor."

Şunu da anımsattı:

"Unutulmaması gereken en önemli nokta şu: 2019 yerel seçiminde 5 milyona yakın yeni seçmen, yani ilk kez oy kullanacak genç seçmen var. Bu kitleyi göz önüne almayan partiler en büyük hatayı yaparlar."

Beklentisi de şu:

"Büyük şehirlerdeki adayların 55 yaş altı olacağı kanaatindeyim."

 

İlk harekete geçen MHP oldu: ilk oyum MHP'ye

 

2.-mhp-genel-sekreteri-ismet-buyukataman-karsilama.jpg5 milyona yakın genç seçmenin oy kullanacağı 2019 yerel seçiminde yeni seçmenler için ilk harekete geçen MHP oldu.

"İlk Oyum MHP'ye" kampanyasında "Çağrımız 18 yaşını doldurmuş ve oy kullanma hakkına sahip tüm gençlere" denilip "Gençler, başka Türkiye yok" çağrısı yapılıyor.

Bu arada...

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman kurultay sonrası Bursa'ya gelişinde MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ve teşkilat tarafından Bakan gibi karşılandı.

Kestel girişindeki karşılamada büyük bir konvoy oluştu.

 

Yerel seçimin yıldönümünde CHP’li meclis üyelerinden öneriler

 

3.-yazi-icin-osmangazi-belediye-meclisi-chpli-uyeler-cevat-asa,-bulent-ozdemir,-raif-aydin,-gulay-sen.jpgYerel seçimin üzerinden tam 4 yıl geçti. Belediye başkanları geçen süreçte yaptıklarını ve kalan 1 yılda yapacaklarını anlatıyorlar. Osmangazi Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri de yapılması gerekenler konusunda uyarılarda bulundular.

CHP Grubu Sözcüsü Cevat Asa ve Bülent Özdemir’in CHP Osmangazi İlçe Başkan Yardımcıları Raif Aydın ve Gülay Şen’le birlikte yaptıkları ziyarette konumuz Osmangazi Belediyesi’ydi.

Öncelikle…

Yapılanlara teşekkür eden CHP’li meclis üyeleri, “kamunun yapacağı bazı yatırımları belediye üstlendiği için halkın günlük yaşamına dokunan kimi hizmetlerin kaldığı” eleştirisi yaptılar.

Öneri olarak da…

Kapalı pazaryerlerinin çoğalmasını, sokak aralarında pazar alışverişinden kurtarılmasını istediler. Hisar’daki arkeopark kazısını sorguladıktan sonra da Kent Meydanı projesi için öneri getirdiler:

“Altı muhakkak otopark olmalı, üstte mümkün olduğunca araç trafiği az tutulup yayalara açık kalmalı. Yer altında bir de tiyatro ve opera yapılabilecek kültür salonu inşa edilmeli.”

 

Cevat Asa: Partim ne görev verirse hazırım

 

Cevat Asa’nın asıl mesleği eczacılık. Yani, insanlarla 24 saat temas halinde. 4 yıldır da Osmangazi Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yapıyor ve bunun 3 yılını CHP Grubu Sözcüsü olarak geçirdi.

Sohbet ederken…

“Doğru ve vatandaşın yararına projelere destek veriyoruz, yanlışlara direniyoruz” dedi ve ekledi:

“Partim bana ne görev verirse yerine getirmeye hazırım.”

 

Kentin batısına yeni taşıma modeli: 1 otobüs yerine 2 mikrobüs

 

5.-yazi-icin-mikrobus.pngİlginç olan şu: Trafik sıkışıklığını önlemek ve yollardaki araç sayısını azaltmak uğruna kentin doğusundaki minibüslerin otobüse dönüşmesi için istek var.

İstenirken de...

Kentin batısında minibüslerin otobüse dönüşmesinin trafiğe getirdiği katkı örnek gösteriliyor.

Ne var ki...

Özel Halk Otobüsçüleri Odası da bu şekildeki taşımayla zarar ettikleri gerekçesiyle batıdaki otobüsler yerine midibüs önerisiyle gündeme geliyor.

Görünüşe göre...

Bu istek adım adım gerçekleşmeye doğru gidiyor.

Nitekim...

Kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi Alt Komisyonu aldığı kararla, kentin batısındaki hatlarda çalışan BU plakalı 300 otobüsün JJ plakalı mikrobüse dönüşmesini kabul etti.

Buna göre...

Her otobüse 2 mikrobüse dönüşecek. Uygulamayla birlikte JJ plakası taşıyacak mikrobüslerde 17 yolcu oturarak, 10 yolcu da ayakta yolculuk yapabilecek.

Bu da...

Kentin batısındaki toplu taşımada yeni bir uygulama olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.