1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 600 yataklı yeni hastaneye arsa hayırseveri aranıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

600 yataklı yeni hastaneye arsa hayırseveri aranıyor!

A+A-

Bursa’nın hem kent, hem de kentli olarak başka yerlerden farkları var. Bunların başında her şeyi devletten beklememek geliyor. Bursa insanı, gelecek hizmete bizzat katkı yapıyor.

Örnekleri ortada.

Eğitimde vatandaş katkısıyla okul yaptırma konusunda Bursa’nın yanına bile yaklaşabilen yok. Bu kentin hayırseverleri, okul yaptırmak için yarışıyorlar.

Aynı durum sağlık için de geçerli.

Nitekim…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önceki akşam Olay Televizyonu’nda konuk ettiğimiz Her Açıdan programında açık açık söyledi:

Bursa’nın hayırseverleri İstanbul’da gördüğüm hayırseverlerden daha ileride.”

Bunu söyleme nedeni şu:

Rahmetli Ali Osman Sönmez adına Acemler’e yapılacak 750 yataklı yeni hastane için oğlu Celal Sönmez Bey’e teşekkür ediyorum.”

Tam bu noktada şu bilgiyi verdi:

Acemler’in mimari projeleri bitti, ihaleye esas olacak hesapları çıkarıldı. Mart ayında ihale tarihini alacağız. 2-3 ay içinde de temelini atarız.”

Ardından…

Şimdi bir hayırsever daha arıyorum” dedi ve şu çağrıyı yaptı:

Demirtaş’ta hastane yapabileceğimiz geniş arazi bağışlayacak hayırseveri yakaladığımız zaman, arsanın büyüklüğüne göre 400 ile 600 arası yatak kapasiteli çok güzel bir hastane yapacağız.”

Şunu da ekledi:

100 dönüm kadar arsaya ihtiyacımız var. Arsa ne kadar büyük olursa, hastane de o kadar görkemli olacak, ona göre projelendireceğiz.”

Son dönem…

Bursa’ya önemli sağlık yatırımları yapılıyor. Bir yandan 1500 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi kompleksi devam ederken, diğer yandan iki dağ ilçesi dışında hastanesiz ilçe neredeyse kalmadı. Üstelik eskisi gibi kara beton yığını hastane binası yok artık, yeni hastaneler mimarileriyle göz kamaştırıyor.

Bunların yanında…

Müezzinoğlu’nun hayırsever aradığı Demirtaş projesi Bursa için yeni olacak.

Gerçi…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bir sohbetimizde “İstanbul Caddesi’nde hastane yok” deyip BUTTİM civarını adres göstermişti, ama Müezzinoğlu bu öneriyi Demirtaş’ta 600 yataklı hastaneye dönüştürmüş.

Üstelik, acele ediyor:

Önümüzdeki 2 ay içinde Demirtaş’ta yapılacak hastane için arsasını bağışlayacak hayırsever bulabilirsek hemen başlayacağız.”

Ya bulunamazsa?

Sorunun cevabını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu şöyle verdi:

Eğer Demirtaş’ta hastane arsası bulamazsak, Samanlı’daki arsamız hazır. Yeni hastane projesini oraya kaydıracağız.”

Bu arada…

Büyükorhan ve Harmancık için de 24 saat sağlık hizmeti verebilecek butik hastaneler planlandığını açıkladı.

 

Yatırım sorunu yok, asıl sorun doktor!

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sağlık yatırımlarını değerlendirirken çarpıcı bir tespit paylaştı:

Türkiye’nin artık sağlık yatırımı yapmakta sorunu yok. Fakat önümüzdeki 4-5 yıl için 20 bin uzman hekim açığımız var.”

Şunu da ekledi:

Yoğun bakım yatağı sorunu da söyleniyor, fakat orada da durum aynı. Yeterince yoğun bakım uzmanımız yok.”

 

Sağlık turizminde Bursa’ya yeni rol

 

Türkiye için potansiyeli giderek büyüyen sağlık turizmi potansiyelinin bir ayağını medikal ve diğer ayağını termal turizm oluşturuyor, Bursa da daha fazla pay almak istiyor.

Çünkü…

İkisinde de Bursa hem yatırım, hem kapasite olarak güçlü. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu buna dikkat çekerken şunu söyledi:

Sağlık turizminde Bursa’nın yeni roller üstlenmesi için çalışıyoruz. Örneğin termal turizmde özellikle stratejileri biz belirleyelim, özel sektör de yatırımları yapsın diye düşünüyoruz.”

 

Müezzinoğlu: CHP’nin HDP ile olmasını anlamıyorum

 

Salı günü TBMM’de HDP tarafından İçişleri bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu için verilmiş gensoruların görüşmeleri vardı.

Gensoruyu…

Olay Televizyonu’nda Her Açıdoan programına konuk ettiğimiz Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sorduk. Önce neden verildiğini anlattı:

Terör örgütüne karşı mücadele HDP’yi rahatsız ediyor. Orada çukur kazılmış, mayın döşenmiş, silahlı adamlar yerleştirilmiş. Buna da hayır diyen bir devlet var.”

Şunu ekledi:

Devletin sorumluluğu İçişleri Bakanlığı’nda. Bir de, hiçbir vatandaşının mağdur olmaması için çabalayan Sağlık Bakanlığı var. Ondan rahatsızlar.”

Sözlerini sertleştirdi:

HDP rahatsız, çünkü Kandil’in istediği olmuyor, maşayı tutanların arzu ettiği olmuyor.”

İlginç bir not aktardı:

Diyarbakır’a gittiğim gün, HDP’li 2 milletvekili Sur’da ‘Direnin, sakın boşaltmayın’ diyorlar. Vatandaş da ‘Siz İstanbul’da sıcacık evinizde, villanızdasınız, bizi yem olarak kullanıyorsunuz’ deyip kovuyor.”

Haklarındaki gensoruyu böyle yorumlayan Müezzinoğlu, şunu vurguladı:

HDP’nin bizden rahatsız olması beni mutlu ediyor. Rahatsız olmazsa kendimden şüphe ederim. Biliyorum ki, Efkan Bey’i de ediyor. Ama CHP’yi anlayamadım.”

Söylediği şu:

CHP Grup Sözcüsü 20 dakikalık konuşmasında bir kelime terörist demedi, bir kelime terör örgütü demedi, sağlık çalışanlarını mağdur eden anlayışa bir kelime etmedi. Ama savaş dedi.”

Ardından…

Oysa bir ülkeyle savaş yok. Terör var, terörist var” deyip devam etti:

HDP’nin amacı ne? Teröristlerin başaramadığını, karşılarında dimdik duran Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı mücadelesinden bir tuğla sökebilmek.”

Şunu da özellikle vurguladı:

Önergeyi HDP’nin vermiş olmasından rahatsızlığım yok. CHP’nin HDP ile yan yana olmasını anlayamıyorum, kabullenemiyorum.”

 

Leyla Zana’nın isteğine katılıyor, ama...

 

Bazı çevreler, Batı kentleriyle Güneydoğu kentleri arasında sağlık yatırımı eşitsizliği olduğunu iddia ediyorlar. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bu iddiayla ilgili şunu söyledi:

Leyla Zana Bursa’ya gelmiş ‘Bursa’da ne varsa, Diyarbakır’da da onu istiyorum’ demiş. Aynen katılıyorum kendisine. Fakat, sağlık alanında Bursa’da ne varsa Diyarbakır’da da olduğunu söylüyorum.”

Sonra da sözlerini sertleştirdi:

Bir konuda daha beraber olalım… Bursa’da sokaklar belediyeler tarafından yalnızca altyapı için kazılıyor. Diyarbakır’da da öyle olsun.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.