1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 90 bin gencin ilk kez oy kullanacağı seçim Gençlik Kolları'nın da sınavı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

90 bin gencin ilk kez oy kullanacağı seçim Gençlik Kolları'nın da sınavı

A+A-

Nüfus hareketlerine göre... 31 Mart yerel seçiminde 90 bin genç ilk kez oy kullanacak. Günümüz kriterlerinde genç kuşak olarak tanımlanan 18-35 yaş arasındaysa 530 bin seçmen var.

Bugüne kadar...

Özellikle de AK Parti siyasetinde kadınların seçime etkisi biliniyor. Yıllarca AK Parti İl Kadın Kolları'nın ev ev yaptıkları aileye yönelik çalışmaların seçim sonuçlarına hep yansıdığı gözlendi.

Bu rakamlar da...

31 Mart 2019 yerel seçiminde gençlerin önemini ortaya koyuyor.

Elbette...

18 yaşını doldurup oy kullanma hakkı elde eden 90 bin yeni seçmeni ve 18-35 yaş arasındaki genç kuşak seçmenin tümüyle aynı siyasi görüşe yönelip aynı doğrultuda oy kullanması çok partili sistemde mümkün değil.

Zaten...

Siyasi partilerin Gençlik Kolları da bu potansiyelden en fazla payı alabilmek için çalışıyorlar.

Nitekim...

11-016.jpgİlk kez yapılan AK Parti İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi'nde ilginin ve coşkunun yüksekliği gençlik siyaseti ile birlikte seçim hedefindeki stratejilerde değişikliği de ortaya çıkardı.

İşte...

gençlik siyaseti değişimini AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse ile konuşurken, söze Gençlik İl Danışmanı'nın verdiği moralle başladı:

"Gençlik Kolları'ndaki 17 ilçe başkanı ve yönetim kurullarımızla 1058 mahalledeki gençlik başkanlarımızın katıldıkları toplantımız seçime giderken İl Gençlik Kollarımız için büyük bir moral oldu."

Toplantı sonrası çok sayıda kutlama telefonu aldığını kaydeden Köse, genel sorunların yanı sıra üniversite öğrencileri ve yurt sorunlarının da ele alındığını belirtip ekledi:

"En önemlisi, yeni dönemde gençlere yönelik politikaların belirlenmesi açısından da çok verimli oldu."

Ardından...

Yükselen moral ve motivasyonla, 31 Mart yerel seçimi için AK Parti İl Gençlik Kolları'nın hedefini açıkladı:

"AK Parti olarak yönettiğimiz belediyeleri yeniden kazanacağımıza kuşkumuz yok. Hedefimizde artık Nilüfer ve Mudanya var. Gençlik Kolları katkısıyla bu 2 ilçeyi de kazanmak istiyoruz."

 

AK Parti'de ilk kadın belediye başkanı olur mu?

 

Aday belirleme çalışmalarında sona yaklaşan ve bu haftadan itibaren ilçe adaylarını açıklaması beklenen AK Parti Bursa'da farklı bir bekleyiş var.

Bu bekleyiş...

Mudanya'da İnci Söğütlü'nün ilk kadın ilçe başkanı olmasından sonra "Bu dönem ilk kadın belediye başkanı da olur mu?" heyecanına dönüştü.

Gerçi...

Merkez dışındaki bazı ilçelerde kadın aday adayları var, ama gözler merkezin büyük ilçelerinde. AK Parti 2009'da Nilüfer'de Işıl Zeliha Gençoğlu'nu aday göstermiş, ancak sonuca ulaşamamıştı.

 

Seçim hazırlığı eski kurmaylarla başladı

12-007.jpg

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'la yola devam kararı alan AK Parti'de, 31 Mart yerel seçimi hazırlıkları da başladı.

Bu kapsamda...

Bir yandan yeni dönem projelerini hazırlayan Aktaş'ın davetiyle, İl Başkanı Ayhan Salman'ın da hazır bulunduğu toplantıda AK Parti eski milletvekilleri, eski il başkanları ve eski belediye başkanlarıyla bir araya gelindi.

Toplantıda, seçime yönelik neler yapılabileceği üzerinde duruldu ve görüş alışverişi yapıldı.

 

Alkışlar Bursaspor taraftarına: Yemen'e yardımla umut oldu

 

13-004.jpgKampanya... Kasım ayının içinde Bursaspor taraftarının çağrısıyla başladı ve bir anda kente yayıldı.

Türkler için tarihte özel bir yeri bulunan ve dünyanın en yoksul bölgelerinden biri olan Yemen çölünde yapılan askeri saldırılarla çocukların ölmesi Bursaspor taraftarını harekete geçiren en önemli nedendi.

Zulme dünyanın ilgisine çekmek ve Yemenli çocuklara umut olmak için başlatılan kampanyaya Bursaporlu futbolcular da katıldılar. İlaçtan gıdaya, giysiden acil ihtiyaç malzemesine gelen yardımlar Timsah Arena altında tahsis edilen depoda kısa sürede içinde büyük miktara ulaştı.

İşte...

O yardımlar hafta sonu Bursaspor taraftarları tarafından Yemen'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bursaspor logolu kamyonların taşıdığı yardım malzemelerine Yemenli çocukların nasıl yaklaştıklarını gösteren videoyu izlerken duygulandık.

Alkışlar bir kez daha Bursaspor taraftarına.

Topladıkları yardımlarla Yemen'e umut oldular ve dünyaya ders verdiler.

 

Tehlikeli spor ve görevler için giysi geliştirdi, ama anlatamadı

 

14-002.jpgKenan Yetişen topluma yararlı olmaya kendini adayan bir dost. Kent Konseyi'nden Kılıç-Kalkan'a kadar sosyal yaşamın içinde. Bursa için araştırmalar yapıyor, projeler üretiyor.

Geçenlerde...

Sohbet ederken hem yeni bir heyecan yaşadığını, hem de çalışmasını ilgili yerlere anlatamamanın üzüntüsünü taşıdığını gördük.

Aslında...

"Tehlikeli sporlar ve görevler için tasarlanmış kıyafet" çalışması, tehlike anında giysiden açılan hava yastığı ile çarpışma ya da düşüş şiddetini azaltmayı, bu yolla da can kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyor.

"İstanbul'da yaşanan helikopter kazasında pilotlar ve görevlilerde bu giysi olsaydı yere düşmeleri sırasında ölümcül etki olmazdı" diyerek örnek verdiği giysi için patent girişimlerinde bulunmuş, ama sonuç alamamış.

Proje...

Ulusal Ar-Ge Proje Pazarı UTİB Yayını'nda koruyucu ve askeri tekstiller bölümünde yer almış. Buna karşı, patenti aşamamasını "Başımıza icat çıkarın diye çağrı yapılıyor, ama icatlar sonuca ulaşmıyor" sitemiyle dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.