1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ABD ve Çin ilişkilerinde yeni dönem
ABD ve Çin ilişkilerinde yeni dönem

ABD ve Çin ilişkilerinde yeni dönem

ABD ve Çin, teknoloji ürünlerine uygulanan gümrük tarifelerini karşılıklı olarak iptal ederken; karbon salımını azaltacak iklim değişikliği anlaşmasına da imza attı.

A+A-
ABD ve Çin'in teknoloji ürünlerine yönelik gümrük tarifelerini karşılıklı olarak kaldırma kararı alması, dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan bu iki ülke arasındaki muhalif ilişkilerin yerini daha ılımlı temasa bırakacağı yeni bir sürece işaret ediyor.
 
Çin'in başkenti Pekin'de 21 ülkeden liderin katılımıyla düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (APEC) Ekonomi Liderleri Zirvesi, ABD ve Çin arasındaki ticari ilişkiler açısından önemli gelişmelere sahne oldu. Zirve kapsamında bir araya gelen Çinli ve ABD'li yetkililer, iki ülke arasında ticareti yapılan teknoloji ürünlerine uygulanan gümrük tarifelerinin iptali konusunda mutabakata vardı.
 
GERİLİMİ AZALTABİLİR
 
ABD ve Çin arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 1 trilyon dolara ulaşan teknoloji ürünlerine uygulanan gümrük tarifelerini ortadan kaldıracak anlaşmanın her iki ülkede de binlerce kişilik istihdam yaratması bekleniyor. Bununla birlikte, anlaşmanın faydalarının sadece ekonomiyle sınırlı kalmayarak, insan hakları ihlallerinden siber güvenliğe, rekabet yasalarından döviz kuru uygulamalarına kadar birçok alanda karşı karşıya gelen Pekin ve Washington arasındaki politik gerilimi de azaltabileceği öngörülüyor.
 
ÜMİT VERİCİ BİR GELİŞME
 
ABD Ticaret Temsilcisi Michael Froman, ''Bu anlaşma, ABD ve Çin arasındaki ilişkiler açısından ümit verici bir gelişme' açıklamasıyla, uzun dönemdir sorunlu olan ABD-Çin ilişkilerinde iyileşme sağlanabileceğinin sinyalini verdi.
 
2016'DA EN BÜYÜK OLACAK
 
ABD Başkanı Obama'nın Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında kullandığı dil, iki ülkenin ilişkilerinin önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceği açısından önemli ipuçları taşıyor. Obama'nın konuşmasında ''Müreffeh, huzurlu ve istikrarlı bir Çin'in yükselişinden memnuniyet duyarız. Çin'i zapt etmeye çalışmıyoruz'' ifadelerini kullanarak, ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi unvanını 2016 yılında devredeceği Çin'le ilişkilerini iyileştirilmesi için daha çok çaba sarf edeceği şeklinde yorumlandı.
 
RUSYA'YA KARŞI TAKTİK
 
Çin ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmak istediğini dile getiren Obama ve yönetiminin bu çabaları aynı zamanda Çin'le yakın ilişkilere sahip olan Rusya'ya karşı stratejik bir taktik olarak da değerlendiriliyor. Bunun nedeni ise Çin ve Rusya'nın son yıllarda gittikçe güçlenen ilişkilerinin, Suriye örneğinde görüldüğü gibi ABD'nin bölgedeki çıkarları açısından tehlike arz etmesi.
 
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ANLAŞMASI
 
ABD ve Çin arasındaki teknolojik ürünlere uygulanan gümrük tarifelerinin iptaline ilişkin anlaşmaya imkan sağlayan APEC Ekonomi Liderleri Zirvesinde Asya Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi'nin (FTAAP) oluşturulması ve iklim değişikliği konularında da önemli adımlar atıldı. İki ülke arasında imzalanan iklim değişikliği anlaşmasını ABD-Çin ilişkilerindeki bir mihenk taşı olarak niteleyen Obama, ABD'nin net sera gazı salınımının 2025 itibariyle 2005 yılındaki seviyenin yüzde 26 ile 28 altına indirileceği taahhüdünde bulunurken, Çin Devlet Başkanı Şi de ülkesinin sera gazı salınımındaki artışın 2030 yılında sona ereceğinin sözünü verdi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.