ABD’nin Kaşıkçı raporundaki 3 isim silindi

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün açıkladığı Cemal Kaşıkçı raporunda yer alan 3 ismin, raporun güncellenen ikinci versiyonunda silindiği ortaya çıktı.

ABD’nin Kaşıkçı raporundaki 3 isim silindi

CNN’de yer alan habere göre ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), cuma günü internet sitesine eklediği 4 sayfalık raporu aynı gece kaldırdı ve yerine yenisi koydu.

Metin bölümünde herhangi bir değişikliğin olmadığı ikinci versiyonda, ilk raporda yer alan Abdulla Mohammed Alhoeriny, Yasir Khalid Alsalem ve İbrahim al-Salim adlı kişilerin isimlerinin silindiği ortaya çıktı.

DNI, durumla ilgili soruya yanıt vermedi, Beyaz Saray da soruyu cevapsız bıraktı. CNN, Abdulla Mohammed Alhoeriny’nin, Riyad’da istihbarat işlerinden sorumlu üst düzey bir generalin kardeşi olduğu anlatırken, diğer iki ismin belirsiz olduğunu vurguladı.

Cinayetle bağlantılı isim sayısı 18’e indi

Raporun ilk versiyonunda Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olduğu açıklanan 21 isim yer alırken, 2. versiyonundaki isim sayısı 18’e inmiş oldu.

DNI’nın cuma günü açıkladığı ve Kaşıkçı’nın öldürülmesine Muhammed Bin Selman’ın onay verdiği yönündeki raporu büyük ses getirmiş, ancak Biden yönetimi Bin Selman’a yönelik herhangi bir yaptırım kararı almamıştı.

76 Suudi vatandaşına yaptırım getirmişti

Amerikan kamuoyunda ve medyasında Bin Selman’a karşı herhangi bir adım atmadığı için tepki toplayan Biden yönetimi, aralarında cinayete karıştıkları belirtilen kişilerin de olduğu toplam 76 Suudi vatandaşına yaptırım getirmişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı.

Kaşıkçı’nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

AA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X