1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Açığa alınanlar için umut yolu: CHP’den Mağduriyet Masası!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Açığa alınanlar için umut yolu: CHP’den Mağduriyet Masası!

A+A-

15 Temmuz Türkiye için her alanda milat oldu. Öncelikle halkın demokrasiye sahip çıkması anlamında dünyada görülmemiş bir sokak direnişi sergilendi.

Ardından…

Devlete önce sızan, sonra da tam anlamıyla yerleşen ve hatta ele geçirme noktasına gelen paralel yapıyı temizleme fırsatı doğdu.

Açıkça söylemek gerekirse…

15 Temmuz tüm olumsuzlukları yanında, Cumhuriyet'in geleceği ve devletin selameti açısından da tam bir temizlik fırsatı ortaya çıkardı.

Nitekim…

Olağanüstü Hal Kararnamesi kapsamında tüm kurumlarda büyük bir temizlik ya da başka bir ifadeyle söylemek gerekirse devleti arındırma operasyonu yapılıyor.

Resmi kurumlarda bazı çalışanların işine son veriliyor, kimileri açığa alınıyor, kimileri için başka seçenekler gündeme geliyor. Hatta bu uygulama özel sektöre de yansımış durumda.

Ne var ki…

Çok hızlı tespitlere dayalı yapılan işlemlerle ilgili kaygılar da ortaya çıkıyor.

O nedenle…

Hızlı tespitlerle acele değerlendirmeler sonucu hatalı kararlar alınabileceği kaygısını dillendirenlere de kulak vermekte yarar var.

Nitekim…

CHP İl Başkanlığı da hemen harekete geçerek Mağduriyet Masası oluşturdu. Buraya açığa alınan, sözleşmesi feshedilen ya da işten çıkarılan memurlar başvurabiliyorlar.

Merak edip sorduk…

Son iki hafta içinde, açığa alınan memurlardan CHP Mağduriyet Masası’na yapılan başvuru sayısı 200’ü geçmiş. Kurum olarak da Milli Eğitim, üniversite ve Maliye kadroları çoğunluğu oluşturuyor.

Üstelik…

Başvuranlar arasında kendini MHP’li olarak tanımlayan öğretmenler de var.

Söylenene göre…

Başvuran herkesi dinleyen CHP Mağduriyet Masası öncelikle gerçekten mağduriyet olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Daha açık söylemek gerekirse, başvuranın FETÖ’cü paralel yapı ile ilişkisi olup olmadığı anlaşılmaya çalışılıyor.

İnceleme sonunda mağduriyet inancı doğarsa iki çeşit işlem yapılıyor.

İlkinde…

Bakanlık düzeyinde çözümlenecek konular için başvuru dosyası hazırlanıp CHP Genel Merkezi’ne gönderiliyor.

İkincisinde…

Yerelde çözümlenebilecek konular için de CHP İl Başkanı Şadi Özdemir dosyaları Vali İzzettin Küçük’e götürüp bizzat elden takdim ediyor.

Sonra da…

Valilik’teki işlemler takip ediliyor.

Bununla birlikte…

Başvurular arasında FETÖ’cü paralel yapı ile bağlantılı olabileceği izlenimi çıktığındaysa işlem yapılmıyor.

 

200 başvurudan 70’i Vali’de

 

Gördüğümüz şu… 15 Temmuz sonrası başlayan devleti paralel yapıdan arındırma operasyonlarıyla açığa alınanlar ya da işine son verilenler için CHP İl Başkanlığı tarafından oluşturulan Mağduriyet Masası çok yoğun çalışıyor.

Son iki hafta içinde 200’ü geçen başvurulardan 70 kadarı CHP İl Başkanı Şadi Özdemir tarafından Vali İzzettin Küçük’e elden teslim edildi.

50’ye yakın dosya da Bakanlık düzeyinde işlem gerektirdiği için CHP Genel Merkezi’ne gönderildi.

CHP kaynakları, Vali Küçük’ün çok duyarlı davrandığını ve kendisine ulaşan her dosyayı titizlikle takibe aldığını söylüyorlar.

 

Yörüklerden Güneydoğu’da bayraklı demokrasi konvoyu

 

2 yıl önce kuruluş kararının alındığı Orhaneli’ndeki çalıştayda bulunduk ve heyecana bizzat tanık olduk.

Orhaneli’nde kararı verilen Yörük Türkmen Birliği daha sonra Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nun kurucu genel başkanlığında yasal olarak kuruldu ve tüm illerdeki Yörük-Türkmenleri temsil eden bir yapı ortaya çıktı.

O tarihten beri de Türkiye’nin her yerindeki Yörük ve Türkmenlere yönelik çalışmalar yapıyor. Hatta, Suriye’deki Türkmen Dağı kuşatılıp uçaklarla bombalandığında oradaki Türkmenlerin yanında oldular.

İşte…

Bursa’dan doğup her yeri kapsayan Yörük Türkmen Birliği Kurucu Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu ile dün sohbet ederken, Ankara’ya gitmeye hazırlanıyordu.

Gitme nedeniyse, 30 Ağustos’ta Afyon’da toplanmasına karar verilen birinci kurultay öncesinde katılımcı federasyon başkanlarıyla buluşmaktı.

Bir de…

Ankara’daki toplantıda başkanlarıma teşekkür edeceğim” dedi. Nedenini de şöyle açıkladı:

Yörük Türkmen Birliği Başkanı olarak tüm Türkiye’deki derneklerimize bayraklarını alıp meydanlara çıkmaları çağrısını yapmıştım. 76 ilde meydanlara çıkıp demokrasiye sahip çıktılar.”

Şunu da ekledi:

Güneydoğu’da bile demokrasi için sokaktaydık. Arkadaşlarımız Şırnak-Cizre-İdil-Uludere güzergahında Türk bayraklarıyla donatılmış yüzlerce araçlık konvoyla demokrasi turu attılar.”

 

Demokrasi kahramanının Niğde’deki kabrine gittiler

 

Kuşku yok ki… 15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyeti 15 Temmuz gecesi tarihin en büyük üniformalı terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı.

O gece…

Darbecilerin planlarını bozan unsurlar da vardı. Örneğin, Özel Kuvvetler’i teslim almaya giden darbeci generali alnının ortasından vurup şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir o planları bozan ilk kahramandı tarihe geçti.

Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesindeki şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in kabrinde dün Bursa’dan da ziyaretçiler vardı.

AK Parti Osmangazi yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Osmangazi Gençlik Kolu Başkanvekili Hakan Köprülüoğulları ve yönetim kurulundaki arkadaşları 15 Temmuz’un kahramanı şehit astsubayın kabrinin yanında ailesini de ziyaret ettiler.

Ziyarette…

En çok da baba Hasan Hüseyin Halisdemir’in vakur duruşundan etkilendiler. Ziyarette Köprülüoğulları aileye demokrasi nöbetleri süresince şehidin Bursa’daki meydanlarda da gurur ve onurla anıldığını iletip “Bursa’da da binlerce evladınız var” dediler.  

 

Bursa hafızalarından birini daha kaybetti

 

​Kendini Balkanlar’da yaşayan Türklerin uğradıkları mezalime adamış, bunu kitaplarında anlatmış bir değerdi. Halil Uzunoğlu aynı zamanda Milli Görüş geleneğinin en sağlam temsilcilerindendi. Rahmetli Necmettin Erbakan’ı Bursa’ya gelişlerinde evinde ağırlardı.

Ziyaretimize gelişinin üzerinden 10 yıla yakın süre geçmiş. Kitabını ve Balkanlar’daki Türk izini gösteren atlas imzalayıp vermişti.

Çok güzel ve çok özel bir insandı. Herkese yardımı oldu. 90 yaşındaki yorgun kalbi dün sabah durduğunda ardında iyi anılar bıraktı.

Allah rahmet eylesin. Bursa’nın hafızalarından birini daha kaybettik.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.