1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Açıkta yemek servisi ve hijyen
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Açıkta yemek servisi ve hijyen

A+A-

Gıda satılan işyerlerinde ve özellikle lokantalarda hijyene özen gösterilmesi olmazsa olmaz kurallardan. Ne var ki bu işyerlerinin tamamında olmasa bile önemli bir kesiminde dışarıya yemek servisinde bunun ihlal edildiğini görmek mümkün.

Lokanta ve pideli köfte, köfte satış yerlerinden esnafa, bankalara, işyerlerine elemanlarca tepsi içinde taşınan yemeklerin az bir bölümü naylon, jelatin folyo ya da peçeteyle örtülü götürülmekte. Bunun yanısıra yiyecek ve içeceklerin açıkta götürülmesi dikkati çekmekte.

Oysa ki lokanta ve gıda maddesi satılan işyerlerinin bazılarında beyaz tabak logosu vardır. Bu logo yapılan gıda tetkiklerinin ardından gerekli sağlık koşullarını taşıyan işyerlerine belediye tarafından verilmektedir.

Tepside özenle hazırlanmış, görseli fazla gıda ve yemeklerin açıkta taşınmasının sağlık sorunu yanında insanları imrendirmesi de akla gelmelidir. Vatandaş istediği halde sağlık probleminden ya da parasının olmamasından dolayı yiyemediği yemeklere bakakalmaktadır. Mutsuz olmakta hatta üzülmektedir.

İşyerlerinin içinde gösterilen titizliğin dışarı yemek servisi sırasında da gösterilmesi hatta tepsi üzerlerinin şeffaf olmayan bir örtüyle tamamen kapatılıp götürülmesi bir öneri olarak düşünülebilir.

Kemal Başeren

 

G-3 hattı mahkemece iptal

 

​Olay Gazetesi 20/11/2015 tarihli Söz Sizde Köşesi’nde,Teferrüç'te G-3 hattı kaldırıldı” başlıklı yazı ilgili birimler tarafından incelenmiştir.

Ukome Kurulu’nun 30.05.2015 tarih ve 137/A sayılı G-3 hattının oluşturulmasına yönelik kararı ise yine Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin sayısal verilere dayalı, yeterli ve kapsamlı bir inceleme ve araştırma yapılmadan karar alındığı gerekçesi ve 2015/541 sayılı kararı ile iptal edildiğinden 16.11.2015 pazartesi tarihi itibariyle G-3 hattında da hizmet verilmemektedir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

 

NOSAB'a giriş ve çıkışta trafik kilitleniyor
 

Ata Bulvarı ile NOSAB'a giden 75. Yıl Bulvarını birleştiren kavşakta sabah ve akşamları bir trafik karmaşası yaşanmakta. Kavşaktan Ataevler istikametine gitmek isteyenler tali yoldan gelenler nedeniyle kavşağı boşaltamıyorlar. Tali yoldan gelenler de beklemeleri gerekirken devam ettikleri için haliyle bir kaos oluşmakta.

Sabahları tali yoldan Ataevler istikametinden gelenler çift şerit oluşturmakta, kavşağı terk etmek isteyenler ile sürekli sorun yaşanmakta, trafik resmen kilitlenmekte.

Tali yoldan gelenlere kavşakla entegre çalışacak trafik lambaları konulamaz mı? Hiç değilse sorun geçici de olsa çözülebilir.

Her sabah ve akşam bu çileyi yaşıyoruz. Sorunu çözmek bu kadar zor mudur? Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığının dikkatine sunarım.

Emine Işıkverenler

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.