1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Aday olmanın yolu artık teşkilatlardan geçmiyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Aday olmanın yolu artık teşkilatlardan geçmiyor!

A+A-

Eskiden… Siyasette yükselip aday olmak isteyenlere tek bir yol gösterilirdi: “Parti teşkilatına gir, çok çalışıp kendini sevdir.”

Son dönemde…

Meclis’teki parti sayısı da azaldığı için, siyaset alanı daraldı ve partilerin dışında siyaset zemini ortaya çıktı. Bunun başında da akademik odalar ve sivil toplum örgütleri ile son dönemde olduğu gibi demografik yapı kozuna sahip hemşeri dernekleri geliyor.

Bir de…

Siyasetin kadro ihtiyacını sağladığı bürokrat kontenjanı var. O yolu da bürokraside yükselmenin anahtarı haline getirenler çıkıyor.

Kısacası…

Yakın zaman öncesine kadar adaylık yolundaki en önemli kaynak olarak partiye hizmet ve teşkilatlar geliyordu.

Ne var ki…

Son zamanlarda ağır hasar gören yol, 1 Kasım seçimi için siyasi partilerin aday listelerinde resmen göçtü.

Bunu söylerken…

MHP’ye aynı yer açmak gerekiyor. Çünkü, MHP Bursa’da kontenjan Vali Kadir Koçdemir dışında listenin neredeyse tamamı teşkilattan geliyor.

Oysa…

AK Parti listesinde ilk 10 aday arasında İl Kadın Kolları Başkanlığı’ndan gelen Emine Yavuz Gözgeç, geçmişte Orhangazi İlçe Başkanlığı yapan ve listeye yeniden konan İsmail Aydın dışında teşkilattan gelen yok.

Sonraki sıralardaysa İl Yönetim Kurulu üyeliği yapan Mustafa Esgin, Cennet Cankılıç, Dinçer Akyel gibi isimlere rastlıyoruz.

Yani…

AK Parti teşkilat dengesini teşkilatın aleyhine bozmuş.

CHP’de durum daha farklı.

Önseçimle belirlenen ve 7 Haziran’da seçilen 5 milletvekili arasında parti örgütünden gelen kimse olmadığı gibi, CHP’ye emek verip hizmet edenler önseçim listesinde çok geri sıralarda yer bulabildiler.

Bu kapsamda…

İl başkanlığı yapan Gürhan Akdoğan ve Metin Çelik’i, ilçe başkanlığı yapan İsmet Karaca ve Özgür Şahin’i, İl Kadın Kolları Başkanlığı yapan Ayşe Şahin’i sayabiliriz.

Geçen yıl Büyükşehir Adayı olarak gönülleri fetheden ve CHP’nin oyunu artırdığı kabul edilen Necati Şahin de önseçimde çok gerilerde kaldı.

Bu durumu…

Önseçim sırasında “örgütün vefasızlığı” olarak yorumlamak doğru olmaz. Çünkü, 1 Kasım için aynen korunan önseçim listesini oluşturan parti içi yarışta farklı unsurların devreye girip sıralamayı etkilediğini kabul etmek gerekiyor.

Kısacası…

Seçimde yarışacak iki büyük partiden biri Genel Merkez'i eliyle, diğeriyse önseçim sandığıyla teşkilattan/örgütten gelme alışkanlığını yerle bir etti. Tüm stratejisini teşkilatta/örgütte çok çalışıp yükselmek hedefinde olanların da umutları kırıldı.

O nedenle…

Bulunulan görevler kimseyi hak sahibi yapmamakla birlikte, partilerde çalışıp koşturacak insan bulmak bile artık zor hale gelebilir.

 

Meclis yolu için Saadet’ten “bağımsız gibi” formülü!

 

Her zaman ve her fırsatta tekrarlıyoruz. Seçim olsun olmasın, siyasetin en çok çalışan partisi denildiğinde akıllara Saadet Partisi geliyor. Nitekim bu sütunlarda Saadet teşkilatlarını siyasetin karıncaları olarak yorumluyoruz.

Üstelik…

SP kadroları umutlarını hiç yitirmeden yollarına devam ediyorlar.

Kendilerine en büyük rakip olarak da AK Parti’yi görüyorlar. Daha doğrusu, AK Parti’nin kendi tabanlarına oturduğuna inanıp tabanı geri isteyen bir tutum sergiliyorlar.

Geçen hafta gündeme gelen ve son dakikaya kadar da beklenen AK Parti-Saadet seçim işbirliği anlaşmasının gerçekleşmemesinde biraz da bu var.

Bununla birlikte…

1 Kasım seçimine tek başına girecek olan SP şu sıralarda daha özel bir formül üzerinde çalışıyor.

Formül şu:

Seçim bölgesinde, örneğin Bursa’da milletvekili seçilecek kadar oy alan Saadet Partisi adayı, parti barajı geçemese de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanacak.

Bu yolla…

Saadet’in bazı illerde yargı kararıyla bağımsız gibi seçilen milletvekilleriyle Meclis’e girip grup kurmayı hedeflediği konuşuluyor.

Anayasa Profesörü olan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın bulup geliştirdiği formül siyaseten geçerli olabilir mi, Anayasa Mahkemesi hukuku buna izin verir mi bilinmez. Fakat SP kadroları 1 Kasım’a bağımsız gibi Meclis’e girme hedefiyle hazırlanıyorlar.

 

Siyasetçi eşten siyasetçi eşe mesaj

 

Gökhan Gerçek adını asıl Saadet Partisi Osmangazi İlçe Başkanı olarak duyurdu. Sonra İl Başkan Yardımcısı oldu. Her seçim partisine saygı duygusuyla aday oluyor ve en çok çalışanlar arasına giriyor.

Eşi Meral Şenatilla Gerçek ise SP İl Kadın Kolları Başkanı ve o da aktif olarak siyasetin içinde.

Gökhan Gerçek’in 1 Kasım için de SP Adayı olmasının ardından Meral Gerçek sosyal medyada mesaj yayınlayıp siyasetçi eşine şöyle seslendi:

En çok da davana olan sadakatini sevdim. Yolun açık olsun Gökhan Gerçek.”

 

İşkadını koçlarla öğrenci kuzularını buluşturan proje!

 

Kısa adıyla BUİKAD olarak bilinen ve 9 yıllık geçmişe ulaşan Bursa İş Kadınları Derneği’nde 4 ay önce İpek Yalçın dönemi başladı.

Kuruluştan beri üçüncü başkan olan İpek Yalçın, yönetiminden Ebru Koçanalı, Semra Baykan, Fatma Belgin Gökçe ve Oya Eroğlu Yakıcı ile ziyaretimize geldi.

Gördük ki…

BUİKAD yalnızca kadınların bir araya geldiği dernek olma niyetinde değil. Her şeyi topluma yararlı olmak için planlıyorlar, Gençleri iş yaşamına hazırlamaya önem veriyorlar.

Nitekim…

En önemsedikleri projeyi BUİKAD Başkanı İpek Yalçın açıkladı:

Üniversitedeki tüm fakültelerin son sınıflarında okuyan kız öğrencilere koçluk yaptığımız ve ‘Koçlarla kuzular buluşuyor’ adını verdiğimiz bir projemiz var.”

İlki geçen yıl yapılan proje için dernek üyeleri koçluk eğitimi almışlar. 10 seanslık projede öğrenciler merak ettikleri her şeyi koçlarına sorabiliyorlar.

Öğrencinin doğru yönlenmesini hedefleyen çalışmada sunumdan beden dili ve iletişime kadar kişisel gelişim dersleri de var.

 

BUİKAD’dan yaşamın içinden 2 proje daha

 

BUİKAD’ın bu dönem gündemine aldığı yaşamın içinden projeleri arasında 2’si dikkat çekici.

Biri, finansal okur-yazarlıkla ilgili farkındalığı artırmayı hedefleyen Paramı Yönetebiliyorum projesi. Diğeriyse, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi eğitimi. Ayrıca kalite belgesi girişiminin de ekim ayında sonuçlanması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.