1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Adaylar dikkat: AK Parti 2 günde temayül yapacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Adaylar dikkat: AK Parti 2 günde temayül yapacak

A+A-

Takvime baktık… Bugün itibariyle seçime tam 131 gün kaldı. Seçim tarihi yaklaşırken, siyasi partilerde seçim hazırlıkları ön plana çıkmaya başladı.

Bu kapsamda…

Siyasi partilerden kongre süreci yaşayan AK Parti ve MHP’de milletvekili aday adayı olmak isteyenler kongrelerde görev almadılar. CHP’de ise aday adaylığı düşünenler 25 Aralık 2014 günü yönetimlerden istifa edip beklemeye geçtiler.

Yanı sıra…

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçim takvimi gereği, siyasi partilerden milletvekili aday adayı olmayı arzu eden kamu çalışanları görevlerinden 10 Şubat’a kadar istifa edecekler.

Böylece…

Adaylık yolunun iki ayağı süreç olarak tamamlanacak. Nisan ayının ilk haftası da siyasi partiler aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekler.

İşte…

Bu takvimin içinde adaylık yolunda önemli aşamalar var.

Örneğin…

Partilerin aday belirleme yöntemi çok önemli. Bunun kararının ise şu günlerde belli olması gerekiyor.

Bununla birlikte…

Adaylık yöntemi belli olan partiler arasında AK Parti farklı bir kulvarda.

Çünkü…

Kurulduğu günden beri, genel ve yerel tüm seçimlerde AK Parti adaylarını istişare yöntemiyle belirliyor. İstişarede karar verilirken de iki nokta üstünde duruluyor.

Birincisi, teşkilat temayülünden çıkan sonuç oluyor, ikincisi de Genel Merkez’in yaptırdığı anketler dikkate alınıyor. Bugüne kadarki seçimlerde AK Parti Genel Merkezi bu yöntemi hep işletti.

O nedenle…

7 Haziran seçimi için AK Parti’den milletvekili aday adayı olmayı düşünenler için temayül tarihi ve anketler her şeyden daha önem taşıyor.

İki yöntemden anketler zaman zaman sessizce zaten yapılıyor. Temayülün tarihi ise dün belli oldu.

Karara göre…

AK Parti Genel Merkezi, aday adaylarına yönelik teşkilat eğilimini 28 Şubat -1 Mart tarihlerinde 81 ilde aynı anda yapacak ve 2 günde her şeyi bitirecek.

Adaylara duyurulur…

 

Kamuda ilk istifa Vali Koçdemir’den

 

Aslen Orhanelili olan Kadir Koçdemir’i tanıyanlar Bursa’da zaten çoktu, ama Eskişehir Valisi olarak ün yaptı. Fakat Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir projesinde hükümetle ters düşünce Merkez Valiliği’ne alındı.

30 Mart yerel seçiminde ise MHP Büyükşehir Adayı oldu. Çok çalıştı, kendini daha geniş kesimlere sevdirdi.

YSK’nın milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri için son istifa tarihini 10 Şubat olarak açıklamasına karşın, son günü beklemeden istifa etti.

Kadir Koçdemir artık MHP’den Bursa milletvekili aday adayı.

 

Kılıçdaroğlu’dan perşembe günü 24 saatlik Bursa mesaisi

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin halkla buluşma programları çerçevesinde zaman zaman Anadolu’ya çıkıyor, kentlerde ziyaretler yapıyor.

Bu kapsamda…

Bursa’ya da gelmek istedi. Hatta, Kılıçdaroğlu için son 1 ay içinde 2 kez Bursa programı hazırlandı. Ancak ikisinde de son anda farklı gelişmeler ortaya çıktığı için gelemedi.

Bu kez…

CHP lideri kesinleşmiş bir programla Bursa’ya geliyor.

Dahası…

Kemal Kılıçdaroğlu gelemediği iki programda günlük ziyaret yapacakken, yeni hazırlanan programda geceden gelip tam gün kent turu yapması planlandı.

Buna göre…

Kılıçdaroğlu yarın akşam Bursa’da olacak. Geceyi Bursa’da geçirdikten sonra perşembe sabah saatlerinden başlamak üzere, akşam karanlığına kadar çok sayıda etkinliğe katılacak, ziyaretlerde bulunacak, görüşmeler yapacak.

CHP Bursa İl örgütünün hazırladığı taslak programda, daha önceki iki programda da yer alan Bursaray’da halkla birlikte yolculuk yapmak yine var. Ayrıca Kamyon Garajı ziyareti de programa kondu.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, bir fabrikada işçilerle öğle yemeği de programın maddeleri arasında yer alıyor. Çarşı ziyareti yapması, bu ziyaret sırasında rastgele dükkanlara girip esnafla sohbet de planlananlar arasında.

Kılıçdaroğlu’nun perşembe günü tüm gün ziyaret mesaisi için çarşamba akşamından Bursa’ya geleceği dün öğleden sonra kesinleşti. CHP Genel Merkezi hazırlanan programı ise bugün kesinleştirecek.

 

CHP’de gönüllü hareketi

 

Açıkça söylemek gerekirse… CHP’de çok çalışılmış bir organizasyon olmadan yapılan Tabanda Birlik Gönüllüleri toplantısı sanılandan daha fazla ilgi gördü.

Sözcülüğünü Aydın Keleşoğlu’nun üstlendiği Gönüllü Hareketi’in pazar günü Ördekli Kültür Merkezi’ndeki toplantısında salonun yanı sıra dışarıdaki avlu da doluydu. Hatta salonun iki yanında ayakta bekleyenler dikkati çekti.

Bugüne kadarki toplantılarda genelde dinleyen taraf olan CHP üyeleri ilk kez kürsüden konuşma ve düşünce açıklama fırsatı buldu.

Toplantıdan, önseçim isteği çıktı.

 

Kitap gibi okunan Bursa geleneği dergi: Bursa’da Yaşam

 

Bilinen gerçek ortada… Günümüzün dergi yayıncılığı anlayışında günü anlatan, dana çok da görsel yayınlar öne çıktı. Araştırmaya yönelik dergi yayıncılığı dikkat çekmez oldu.

İşte…

Tüm bu günümüz geleneğini yerle bir eden bir dergi var. Olay gazetesi tarafından yılda iki kez yayınlanıyor: Bursa’da Yaşam.

Aslında…

Olay’ın okurlarına armağanı olan Bursa’da Yaşam’a dergi deyip geçmek çok büyük haksızlık olur.

Çünkü…

Bu dergide Bursa’nın geçmişi var. Bu dergide Bursa’nın kültürü var. Bu dergide Bursa’nın gelenekleri var. Kısacası, Bursa’da Yaşam’ın tüm sayılarında her yönüyle Bursa var.

Dahası…

Bu dergideki reklamlar bile kent belleği için çok önemli bir kaynak özelliğinde.

Olay, çok titiz bir çalışmayla hazırlanan ve tamamen araştırmaya dayanan, belgesel özelliği taşıyan bir dergi sunuyor yılda iki kez okurlarına.

Onun için…

Bursa’da Yaşam dergi gibi bakılıp geçilen bir yayın hiç olmadı. Bursa’da Yaşam yayınlandığı ilk sayıdan itibaren kitap gibi okunan bir yayın oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.