1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Mehmet Usta

  3. Ağrıkesicilere dikkat
Doç. Dr. Mehmet Usta

Doç. Dr. Mehmet Usta

Yazarın Tüm Yazıları >

Ağrıkesicilere dikkat

A+A-

Dünyada en sık kullanılan ilaç grubudur. Her iki reçeteden bir tanesinde ağrıkesici ilaçlar bulunmaktadır. Avrupa ülkeler arasında, ülkemiz antibiyotiklerde olduğu gibi ağrıkesici ilaçlarda da birinci sıradadır.

Bu kadar sık kullanımı gerekli midir?

Yan etkileri nelerdir?

Nasıl azaltabiliriz?

Sadece ağrıkesiciler değil hemen hemen kullanılan ilaçların yarısı gereksiz yere kullanılmaktadır. Bu nedenle başta ağrıkesiciler olmak üzere tüm ilaçlar gerekli görülmedikçe kullanılmamaktadır. Hepsi de vücut için yabancı olup yan etkileri vardır.

Yan etkilere baktığımızda,

Böbrekler üzerinde: En önemli yan etkidir. İlaçın kendisi veya metaboliti hem direkt hem de indirek böbrekleri etkileyerek zarar verir. Uzun süre ve fazla miktarda kullanıldığında bu zarar daha da artar.. Özellikle böbrek yetmezliği olan kişiler dikkat etmezlerse yetmezlik ilerleyerek diyalize kadar gider. Böbreği olumsuz etkileyen, diyabet, hipertansiyon, böbreğin genetik hastalıkları ve böbreğin kistik hastalıkları gibi hastalıklar varsa, ağrıkesici kullanımı daha da tehlike oluşturur.

Mide üzerinde: Bulantı, kusma, kanama ve mide delinmesine neden olur. Özellikle ülser ve gastriti olan kişiler bu grup ilaç kullanımında kaçınılmalıdır.

Kalp üzerinde: Kalp yetmezliği, kalp krizine zemin hazırlar. Karaciğer yetmezliği olanlarda ağrıkesiciler ölümcül komplikasyonlara yol açabilir.

Sonuç: Mecbur kalınmadıkça ağrıkesiciler kullanmamalıdır. Çünkü her ağrıkesicinin organlarımız üzerinde yan etkisi vardır. Bazen bun yan etkiler ölümcül olabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.