1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti 2 Bakan’la sokağa çıktı, seçimin havasına girdi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti 2 Bakan’la sokağa çıktı, seçimin havasına girdi!

A+A-

Sandığa… Bugün dahil 12 gün kaldı. Süre giderek kısalırken, AK Parti sandığa yönelik önemli bir hamle yaptı.

Üstelik…

AK Parti’nin hamlesi, 2 Bakan kapsadığı için, adayların sürdürdükleri çalışmaların yanında iki cepheden ve iki farklı güçle siyaset arenasına girme anlamına geliyor.

Bir anlamda…

AK Parti çalışma gruplarını iki güçle takviye edip seçime ağırlık koymaya hazırlanıyor.

Örneğin…

Pazar günü Şanlıurfa’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinginde hazır bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik dün öğleden sonra Bursa’ya geldi.

Gelir gelmez de sokağa çıktı ve daha evine gitmeden Tayyareci Mehmet Ali Caddesi’ne yöneldi.

Burada…

Akşam saatlerine kadar tek tek esnaf ziyareti yaptı, kanaat önderi kabul edilenlerle görüştü, güzergahında bulunan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.

Bugün de…

Sabahtan öğleye kadar yine merkez ilçelerden birinde seçmen yoğunluğu olan bir bölgede yeniden sokağa çıkacak ve seçim çalışmasını sürdürecek.

Çelik’in programında, bugün öğleden sonrası için dağ yöresi var.

Merkezdeki bire bir sokak siyaseti programını Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık’ta da sürdürecek.

Yanı sıra…

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da bugüne kadar resmi törenler ağırlıklı sürdürdüğü seçim çalışmalarını devam ettirmenin yanında, final süreci kabul edilen son 12 günde sokak siyaseti de yapacak.

Örneğin…

Müezzinoğlu’nun programında bugün yine Valilik ve belediyeler tarafından kazandırılan hizmetlerin açılışlarıyla temel atma törenleri yer alıyor, ama o da törenler dışına çıkıp vatandaşla bire bir buluşma sağlayacak.

Nitekim…

Öğleye kadar merkezdeki ilçelerden birinin yoğun bir bölgesinde esnaf, sivil toplum ziyaretleri yapıp kanaat önderleriyle görüşecek.

Öğleden sonra da…

Orhangazi’de sokağa çıkıp, merkezdeki programının benzerini uygulayacak.

Kısacası…

AK Parti bugüne kadarki seçimlerde alışılmış sokak siyaseti ve vatandaşla bire bir temas yöntemini son 12 günde bu kez 2 Bakan’la yeniden devreye soktu.

Yani…

Sandığa bugün dahil 12 gün kala, AK Parti vitesi büyüttü, finali oynamak için seçim havasına girdi.

 

Torun: Halk seçimi solumaya başladı

 

Seçimin iddialı partileri olarak AK Parti, CHP ve MHP mitinglerini Gökdere’de yaptı. HDP mitingi cuma günü Merinos’ta. Pazar günü de Milli İttifak mitingi Gökdere’de olacak.

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a seçim atmosferi ve tansiyonu sorduk. Şunu söyledi:

Gördüğüm şu: Mitinglerden sonra seçmen seçime ısındı. Günden güne halkta ilgi ve heyecan artıyor. Halk artık seçimi solumaya başladı.”

İzleyecekleri stratejiyi ise şu sözlerle açıkladı:

Kalan günler için daha yoğun programlar yaptık. Bakanlarımız ve adaylarımızla sabah erken yola düşüp gece geç saatlere kadar çalışıyoruz.”

 

Yıldız tepkili: CHP İl’in önüne AK Parti bayrakları astılar

 

Tanıyanlar bilirler… CHP İl Başkanı Zafer Yıldız son derece sakin yapılıdır. Fakat, Yıldız’ı dün ilk kez iki konuda tepkili gördük.

Önce şunu söyledi:

Tüm partiler Vali Bey’in başkanlığında bir centilmenlik anlaşması yaptık. Kimse sokak ve caddelere bayrak asıp görüntü kirliliğine yol açmayacaktı.”

Şunu vurguladı:

Bayrak ve flamalar yalnızca, orta refüjü geçmeyecek şekilde parti il ve ilçe başkanlıklarıyla seçim büroları önüne asılacaktı.”

Dedi ki:

Buna karşın Kent Meydanı önünden süslemeye başlayan AKP gelip CHP İl Başkanlığı önünü bile bayrak ve flamalarıyla donattı.”

Ardından…

CHP İl Başkanlığı koltuğundan çektiği fotoğrafları gösterip tepkisi dile getirdi:

Kent Meydanı’nda AKP’nin ne il ya da ilçe merkezi, ne de seçim bürosu var. Ama süslediler. Hem de gelip bizim önümüzü bile süslediler. Böyle şey olur mu?”

Sonra da…

Üzüldüğü bir başka konuyu dile getirdi:

Cumartesi günü Genel Başkanımızla birlikteyken çok sayıda telefon geldi. Arkadaşlarımız, Bursaray’ın çalıştırılmayıp meydana gelişin engellendiğini söylediler.”

Şöyle devam etti:

Bilgi almak için önce Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi, sonra AKP İl Başkanı Cemalettin Torun’u aradım. Büyükşehir’den dönüş olmadı. İl Başkanı araştırıp döneceğini söyledi, ama o da dönmedi.”

Sonra da şunu ekledi:

Konuşmak için bir muhatap bulamadık. Buna da çok üzüldüm.”

 

MHP Yıldırım’dan hatır siyaseti: Kahve verip oy istiyorlar

 

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz… Bursa siyasetinde son dönem en üretken ve dışa dönük en faal siyasi parti teşkilatı olarak MHP Yıldırım dikkat çekiyor.

Bu durumu…

Bütün bu üretkenlikte ve iletişim organizasyonunda emeği olan Başkan Yardımcısı Emin Seymen’le birlikte çay içimi konuğumuz olduğunda MHP Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı’na sorduk.

O da gönül rahatlığıyla şunu söyledi:

Anımsayacaksınız, kongremizden önce ziyaretinize geldiğimizde çok çalışıp Yıldırım’da çalmadık kapı bırakmayacağımızın sözünü vermiştik.”

Şu bilgiyi verdi:

Bir yandan yönetim kurulumuz, diğer yandan kadın kollarımız ev ev geziyoruz. Her kapıyı çalıp içeri giriyor ve gerçekleri anlatıyoruz.”

Ardından…

MHP 2.Sıra Adayı Kadir Koçdemir’in aday adaylığı sürecinde bu sütunlara yaptığı “Vatanın hayırlı evladı olacağım” açıklamasına atıfta bulunarak şöyle devam etti:

Girdiğimiz evlerde, bu vatanın hayırlı evlatları için oy istiyoruz.”

Bu noktada…

Oy isterken okraya koydukları farklılık olarak hatır siyasetini aktardı:

MHP’nin 46. kuruluş yılındayız. Böyle bir yılda yapılacak seçim için oy isterken hatırı olmasını arzu ettik. Kahvemizi poşetlere koyup gittiğimiz evlerde takdim ettikten sonra ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var, biz de MHP’nin 46. yılı hatırına oyunuzu istiyoruz’ diyoruz.”

Bir de çağrı yaptı:

Cuma günü, Cuma namazı sonrası Yeşil’den Setbaşı’nda Mahfel önüne kadar Bizimle Yürü Yıldırım yürüyüşü yapacağız. Yürüyüşe renk katmak için çok ielginç canlandırmalar olacak. Tüm Yıldırımlıları bekliyoruz.”

 

Subaşı’ndan farklı bir gözlem

 

MHP Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı bir de izlenim aktardı:

Ben yerel seçim sürecinde de çalıştım, önceki seçimlerde de bulundum. Ziyaret ettiğimiz yerlerde insanlar hafifçe gülümser ve dönüp giderdi. Hele esnaf hiç fotoğraf çektirmezdi.”

Şuna dikkat çekti:

Oysa şimdi ilgiyle karşılanıyoruz ve kimse ayrılmıyor, herkes fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşıyor. Rozet ve bayrak dağıtmaya yetişemiyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.