1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti Ankara'dan haber bekliyor: Çarşamba hazırlığı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti Ankara'dan haber bekliyor: Çarşamba hazırlığı

A+A-

Şunu biliyoruz... AK Parti'nin politikaları da, teşkilattaki işleyişi de diğer partilerden farklı. Özellikle parti içi uygulamaları başka partilere benzemiyor.

Nitekim...

Kongrelerde seçimle gelinmesine karşın, istişare yoluyla kimin seçileceği önceden belli oluyor, o seçilmişlerin dışındakilere seçilecek zemin kalmıyor.

Aynı yol...

Teşkilatta seçimle gelinen görev değişikliklerinde de geçerli. Daha önce Nagip Vardar'dan görevi bırakması istenmişti, bu kez Cemalettin Torun'a kongrede kendisiyle devam edilmeyeceği bildirildi.

O da...

Kongrede seçilecek il başkanının ilçe kongrelerinde yeni kadroyu oluşturmasına fırsat tanımak için istifasını verip çekildi.

Şimdi...

Torun'un yerine atanacak il başkanının açıklanması bekleniyor. Bunun için de parti içi prosedür işletiliyor.

O prosedür gereği...

Önce Bölge ve İl koordinatörleri gelip teşkilatın görüşünü ve beklentilerini öğrenmek için kimiyle yüz yüze görüştüler, kimilerinin önüne sandık koyup önerilerini topladılar.

Kulislerde...

Teşkilat görüşmelerinde adı yazılanlar arasından eski milletvekili Önder Matlı, Dr. Mustafa Esgin ve Necati Polat'ın öne çıktığı konuşuluyor.

Prosedürün ikinci aşamasında bu 3 kişinin Ankara'ya davet edilip Genel Merkez'de son görüşmenin yapılması gerekiyor.

Geçmişte de böyle oldu.

Ancak, bu kez küçük bir değişiklik söz konusu. Görüşmelerde dikkat çeken eski milletvekili Mehmet Tunçak ile Gençlik Kolları ve ana kademede MKYK üyeliği yapan Ahmet Kılıç'ın da davet edilmeleri bekleniyor.

Görülen o ki...

Prosedürün tamamlanması ve sürecin sonuna kadar işletilmesi önemseniyor.

Fakat...

Geçmişte bu prosedür daha hızlı işleyip görevlendirme daha kısa sürede tamamlanırken, bu kez uzadı ve 3 haftayı da geçti.

Ankara kaynakları, sürenin uzamasının Cumhurbaşkanı'nın programının çok yoğun olmasından kaynaklandığını, ama sona gelindiğini söylüyorlar.

Gelişmeleri Ankara'da çok yakından izleyen dostumuzsa dün şunu söyledi:

"Cumhurbaşkanı pazartesi Ürdün'e gidiyor, salı akşamı dönecek. Adı geçen, ya da hiç adı geçmeyen adaylar da çarşamba Genel Merkez'e davet edilirler."

Beklentisi şu:

"Sürenin uzadığı doğru, ama Bursa'nın yeni il başkanı çarşamba günü belli olur."
 

Cumhurbaşkanı, Çavuşoğlu'na ne mesaj verdi?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel bir yöntemi var. Önce bir konuyu gündeme getirip tartışmalarını izliyor. O tartışmalarda konu başka yönlere savrulmasına karşın, ilk düşüncesini uyguluyor, ama akılda son aşama kaldığı için de "ters köşe yaptığı" düşünülüyor.

Konuştuğumuz deneyimli isimlerden biri de şuna dikkat çekti:

"Hatırlanırsa, Cumhurbaşkanı il başkanlığı için Önder Matlı'yı kendi arayabilirdi, ama Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu aracılığıyla çağırıp görüştü."

Görüşü şu:

"Bu yolla Çavuşoğlu'na 'Bursa'yı seninle götüreceğim' mesajı verdi."
 

Akşener parti binasını hazırladı, tarihi belirledi: 29 Ekim

 

Kim ne derse desin... Son dönemde Meclis'teki partilerin iç bünyelerindeki çekişmeler ve gelişmeler dışında siyasi heyecan yalnızca, Merak Akşener liderliğindeki hareketle yaşandı.

Gerçi...

Akşener'in ve yol arkadaşlarının MHP'den kopmuş olmaları nedeniyle bu hareketin heyecanı şu sıralarda MHP tabanında yansımalara yol açıyor, ama şu da bir gerçek ki, mevcut partilere oy verseler de yeni bir siyasi heyecan arayanların sayısı az değil.

Zaten...

Bu durum Akşener'in çağrılarına "her siyasi görüşü birleştiren merkez parti" söylemiyle yansıyor.

İşte...

Böyle bir tablo içinde, yeni partinin ekim ayında kurulacağını geçen hafta Bursa'da açıklayan Meral Akşener kuruluş açıklamasının yapılacağı tarihi de belirledi: 29 Ekim.

Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünde Türkiye'nin her yanından ve her siyasi görüşten kalabalık bir kitleyi Ankara'da toplamayı hedefleyen Akşener yeni partiyi açıkladıktan sonra, o gün resmi tatil olduğu için kuruluş dilekçesini ertesi gün İçişleri Bakanlığı'na vermeyi planlıyor.

Hatta...

Genel Merkez binası için de mesaj gibi bir adres belirledi: Ankara'nın Çankaya  semtinde Mustafakemal Mahallesi.

Kiralanan binada hazırlıklara da başlandı.
 

DP seçim alarmı verdi: Adayları hazırlayın! 

 

2019'da olması gereken cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin erkene alınıp alınmayacağı tartışmaları sürerken, DP İl Başkanı Ali Biliz hafta sonu İzmir'de yapılan il başkanları toplantısında DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın verdiği mesajı teşkilatına iletti:

"Türkiye her an erken seçime gidebilir. Genel Başkanımız böyle bir seçime hazır olmak için adaylarımızı Kurban Bayramı sonrası belirlememizi istedi."
 

Değişimin şifresi ve Ordu'ya Bursalı müdür: Mehmet Erduğan

 

Aslında... Sinyali 1.5 yıldır Ankara Emniyet Müdürü olarak görev yapan Mahmut Karaarslan'ın önceki gün öğle saatlerinde emekliliğini istemesiyle gelmişti.

Gece yarısı açıklanan kararnameyle Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız'ın yeni görev yeri Adana olurken, 10 aydır Adana Emniyet Müdürlüğü yapan Osman Ak da Bursa'ya geldi.

1998 yılında İstihbarattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı olduğu dönemde Emniyet içindeki FETÖ yapılanmasıyla ilgili rapor hazırlayan ve Haşhaşi benzetmesini yapan ilk isim olan Ak'a 15 yıl görev verilmemişti.

Ak'ın gelmesinde Bursa açısında ne gibi şifreler olduğu bilinmez, ama kararnameyle bir de Bursalı Emniyet Müdürümüz oldu.

Çünkü...

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Genel Müdür Yardımcılığı düzeyinde bir görev olan Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Mehmet Erduğan kararnameyle Ordu Emniyet Müdürü atandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.