1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti Bursa karnesi 2 farklı rekortmen çıkardı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti Bursa karnesi 2 farklı rekortmen çıkardı!

A+A-

Seçimin üstünden 10 gün geçti. Parlamentodaki iki muhalefet partisi iç bünyede çalkantılı günler geçiriyor.

Seçim sonraları olduğu gibi…

CHP’de hedefe ulaşılamadığı ve seçim kazanılamadığı için, MHP’deyse yaşanan oy kaybının sorumluluğu gerekçesiyle kurultay isteyenlerin sesi giderek yükseliyor, sayıları da artıyor.

Buna karşın…

Beklemediği oranda da olsa sandıktan çıkan AK Parti bir yandan hükümet ve parlamento çalışmalarının planlamasını yaparken, diğer yandan teşkilat performansını ortaya koyan seçim karnesi hazırladı.

Tablo…

İlçeleri 7 Haziran seçimine göre oy ve oy oranı artışı olarak iki kategori halinde sıralandırdığı için iki kategoride iki rekortmen ortaya çıkıyor.

Listenin…

Oy oranı kategorisinde ilk sırada yüzde 14.50 oranındaki artışla Harmancık yer alıyor. 7 Haziran seçimine göre oylarını yüzde 12.70 arttıran İnegöl ise ikinci sırada.

Yüzde 12.30 artışla Orhaneli’nin üçüncü, yüzde 11.60 artışla Yenişehir’in dördüncü, yüzde 11.10 artışla Osmangazi’nin beşinci, yüzde 10.90 artışla Gürsu’nun altıncı, yüzde 10.70 artışla Mustafakemalpaşa’nın yedinci, yüzde 10.60’la Karacabey’in sekizinci, yüzde 10.50 artışla Büyükorhan’ın dokuz ve aynı oranla Yıldırım’ın onuncu sırada yer aldığı listenin devamı şöyle:

Keles yüzde 10.40 artışla onbirinci, Kestel yüzde 9.50 artışla onikinci, İznik yüzde 8.70 artışla onüçüncü, Orhangazi yüzde 8.60 artışla ondördüncü, Gemlik yüzde 8.20 artışla onbeşinci sırada.

Son 2 sıradaysa…

Yüzde 6.90 artışla Nilüfer ve yüzde 6.60 artışla Mudanya yer alıyor.

İkinci liste, ilçelerin oy artışına göre hazırlanmış.

Bu kategorideyse…

7 Haziran seçimine göre 1 Kasım’da oyunu 66 bin 007 arttıran Osmangazi ilk sırada bulunuyor. Oyunu 47 bin 145 arttıran Yıldırım ikinci, 22 bin 755 oy artışıyla da İnegöl üçüncü sırada bulunuyor.

Listede…

21 bin 292 oy artışıyla Nilüfer dördüncü, 7 bin 774 artışla Mustafakemalpaşa beşinci, 6 bin 433 artışla Gemlik altıncı, 6 bin 369 artışla Gürsu yedinci, 5 bin 876 artışla Karacabey sekizinci, 4 bin 845 artışla Orhangazi dokuzuncu, 4 bin 445 artışla da Mudanya onuncu sırada yer alıyor.

Ayrıca…

Yenişehir 4 bin 164 artışla onbirinci, Kestel 4 bin 049 artışla onikinci, İznik 2 bin 729 artışla onüçüncü, Orhaneli 1.660 artışla ondördüncü, Keles 969 artışla onbeşinci sırada.

Listenin son iki sırasındaysa 734 artışla Büyükorhan ve 704 artışla Harmancık var.

 

Sıralama değişikliğinde dikkat çeken

 

AK Parti’nin oy oranı ve alınan oya göre iki kategoride hazırladığı teşkilat karnesi ilginç bir durumu da ortaya çıkarıyor.

Nüfusu az olan ilçelerdeki artışlar büyük oran olarak yansıyor. Örneğin oylarını 704 arttıran Harmancık oy sayısına göre 17. ama oran artışında 1. sırada yer alıyor. Nüfusu en büyük ilçe Osmangazi 66 bin 007 oy oyda 1. sırada yer alırken, oran kategorisinde yüzde 11.10 ile 5. sıraya iniyor.

İki kategori arasında en istikrarlı ilçe olarak İnegöl dikkat çekiyor. Oy artışında üçüncü olan İnegöl, oy oranı kategorisinde de ikinci sırada bulunuyor.

 

CHP delege seçimini kolayladı, kongre takvimi hazır

 

Aslında… CHP Parti Meclisi kongre takvimini temmuz ayında açıkladığında, ağustos ayında ilçelerde delege seçimlerinin tamamlanması hedefleniyordu.

Bir yandan…

7 Haziran seçimi sonrası hükümet oluşturulamadığı için yeni bir seçimin hızla yaklaştığı görülürken CHP Genel Merkezi kafa karışıklığı bile yaşadı. Aynı gün içinde önce delege seçimlerinin durdurulduğu, sonra da devam ettiği şeklinde iki farklı genelge bile yayınlandı.

Ardından…

1 Kasım’da seçim kararı alınınca da delege seçimleri durduruldu ve parti içi dinamizm seçime yönlendirildi.

Bu süreçte…

Bursa’daki 17 ilçeden 16’sı delege seçimini durdurdu, ancak Genel Merkez’den özel izin alan Gürsu delege seçimini tamamladı.

İşte…

Durdurulan o delege seçimlerinin yapılması için CHP Genel Merkezi 3 Kasım’da genelge yayınladı.

Genelgede…

Delege seçimlerinin hemen tamamlanmasının yanı sıra, 20 Kasım’dan 6 Aralık’a kadar olan sürede ilçe kongrelerinin yapılması istendi.

Genel Merkez genelgesinde, il kongrelerinin de 10 Aralık-3 Ocak arasında bitirileceği duyurulurken, kurultayın da ocak sonu toplanması hedefleniyor.

Bunun üzerine…

Geride bıraktığımız hafta sonu CHP ilçelerde sessiz sedasız delege seçimi yaptı. Bazı mahallelerde ağustos ayında delege seçimi yapan ilçeler delegelerini büyük oranda belirledi. Bu pazar delege seçimleri tümüyle tamamlanmış olacak.

Bu arada…

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız dün ilçe başkanları ve il yönetimiyle ortak toplantı yaptı. Toplantıda ilçe kongrelerinin tarihlerinin çakılmaması için genel kalıplar belirlenirken, geride kalan 1 Kasım seçiminin de değerlendirmesi örgüt bazında yapıldı.

 

CHP’de kanaat: Balbay’a yakışmadı

 

Seçim sonrası hemen kurultay çağrıları arasında genel başkan adaylığını açıklayan isimler, doğal olarak CHP örgütü içinde değerlendiriliyor.

Dahası…

Yaptığımız konuşmalardan, CHP örgütünün kurultay isteklerini ve adaylık açıklamalarını olgunlukla karşıladığı izlenimi alıyoruz.

Ne var ki…

Neredeyse ortak kanaat olarak yansıyan bir görüş var. Konuştuklarımız “Mustafa Balbay’a yakışmadı” diye başlayıp şunu söylüyor:

Kılıçdaroğlu onu cezaevinden çıkarmak için koşulları zorlayıp milletvekili yaptı. Herkes aday olsa bile onun vefalı davranması gerekir.”

Konuşulan bu.

 

Kadın patronların Anıtkabir çıkarması: Ata'ya gittiler

 

Bugün 10 Kasım… Cumhuriyeti kuran ve özgür bir Türkiye’yi bizlere emanet eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. yıldönümü.

Her 10 Kasım’da olduğu gibi, Atatürk’ü yine büyük bir özlemle anacağız. Yine her 10 Kasım’da olduğu gibi milyonlar Anıtkabir’e koşacak.

İşte…

Atatürk’ü Anma Haftası etkinliklerini de içine alan 10 Kasım anma törenleri hafta sonunda yine yurdun dört bir yanından gelen gruplarla başladı.

Onlar arasında…

Bursa’dan giden çok özel bir grup da vardı. Kısa adıyla BUİKAD olarak bilinen Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği, yeni döneminde İpek Yalçın'ın başkanlığıyla birlikte iş dünyasına yönelik çalışmaların yanında sosyal etkinlikleri de arttırdı.

Bu kapsamda...

Başkan Yalçın önderliğindeki Bursa'nın kadın patronları hep birlikte Pazar günü Anıtkabir'e gittiler ve bir örnek giysileriyle Atatürk'ün huzuruna çıktılar.

Atatürk'ü Anma Haftası etkinliği olarak gerçekleşen Anıtkabir ziyaretinin ardından BUİKAD üyeleri Ankara'nın tarihi restorasyonlarıyla öne çıkan ilçesi Beypazarı'nı da gezdiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.