1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti Bursa temayülünü Ekrem Erdem’e emanet etti!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti Bursa temayülünü Ekrem Erdem’e emanet etti!

A+A-

Cuma akşamı başvuruların sona ermesinden bu yana, AK Parti’ye yapılan aday adayı başvuruları listesi sürekli revize edildiği için, her gün sayı artıyor.

Cuma akşamı 186’sı Bursa ve 39’u Genel Merkez’e olmak üzere 225 başvuru yapıldığı bilgisi vardı. Önceki gün revizyonla 186 Bursa, 40 Ankara ve 8 de başka illerin adaylığı için Bursa’ya olmak üzere 234 başvuruya ulaştı.

Dün de…

Başka iller için Bursa’ya yapılan başvuru sayısı 1 artarak toplamda 235 başvuruya ulaşıldı. Bu rakam, 2011 genel seçimleri için Bursa’nın toplam 181 aday adayıyla karşılaştırıldığında, ciddi bir artış olduğu görülüyor.

Doğrusu istenirse…

AK Parti oylarının azalacağı yorum ve tahminlerinin yapıldığı süreçte aday adayı başvurularında patlama yaşanması, dikkat çekici.

Bu da…

Seçimin ana lokomotifinin yine AK Parti olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte…

AK Parti alışılmış organizasyon anlayışı ve becerisiyle seçim öncesi sürecini devam ettiriyor.

Nitekim…

Programa göre bu akşam Merinos’ta aday adaylarını toplu tanıtım töreni var. Aday adayları yarın akşam da tanışma yemeği ile bir araya gelecekler.

Pazar günü…

BUTTİM Fuar Alanı’nda yapılacak temayül yoklaması programı belli oldu.

AK Parti Genel Merkezi’nden kulağımıza çalınan bilgilere göre, her il için

Genel Başkan Yardımcısı, MYK Üyesi, Grup Başkanvekili ya da kıdemli milletvekili başkanlığında 5’er kişilik heyetler oluşturuldu.

Heyetlerde yardımcı pozisyonunda 2 milletvekiliyle Kadın Kolları ve Gençlik Kolları genel merkezlerinden birer MKYK üyesi yer alıyor.

Bu programla…

Bursa’ya gelecek temayül ekibi de belli oldu ve AK Parti Genel Merkezi, 1 Mart Pazar günü BUTTİM’de yapılacak AK Parti Bursa temayülünü eski Teşkilat Başkanı olan ve halen Ar-Ge Başkanı olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı devam eden Ekrem Erdem’e emanet etti.

Heyette…

Düzce Milletvekili Fevzi Arslan, Konya Milletvekili Ayşe Türkoğlu ile Kadın Kolları MKYK’dan Ayşe Akban ve Gençlik Kolları MKYK’dan Burak Ceylan yer alıyorlar.

 

4 Bursa milletvekiline temayül görevi

 

AK Parti Genel Merkezi, 28 Mart Cumartesi ve 1 Mart Pazar günleri 81 ildeki temayül yoklamalarını yapacak heyetleri belirlerken, Bursa’dan 4 AK Parti milletvekiline görev verdi.

Buna göre…

Hüseyin Şahin Balıkesir’de, Bedrettin Yıldırım Sivas’ta, Önder Matlı Bilecik’te ve İsmail Aydın da Kocaeli’nde temayül yoklamasını yapan 5’er kişilik ekiplerde görev alacaklar.

 

Eski Roma’da yeni Türkiye’yi anlatacak

 

AK Parti’ye Bursa için aday adaylığı başvurusu yapanlar arasında Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkan Yardımcısı Dr. Gürsel Dönmez de var.

Dr. Dönmez aday adaylığı nedeniyle görevinden ayrılmasına karşın, İtalya’nın başkenti Roma’da bugün yeni Türkiye’nin ele alınacağı toplantıda konuşma yapacak.

İtalyan Parlamento binasındaki konferansa katılacak Türk heyetinde TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar ile Başbakan Başdanışmanı Etyen Mahçupyan da bulunuyor.

 

Sena Kaleli kararını verdi: Her türlü yarışa varım, adayım!

 

Gelişmeyi şöyle bir anımsamakta yarar var… CHP’nin iki hafta önce yapılan MYK toplantısında Bursa listesinin 2 ve 4. sıraları için kontenjan kullanılması, diğer adayların önseçimle belirlenmesi kararı alındı.

Bu karar parti örgütünde sevinçle karşılanırken, akşam saatlerinde toplanan Parti Meclisi’nde Sena Kaleli söz alıp “örgüt önseçim istiyor” dedi. Kılıçdaroğlu da bu itirazı kabul etti ve Bursa listesinin tümü için önseçim kararı alındı.

Bu karar…

CHP’nin Bursa’daki örgüt yapısını bilenler tarafından “Sena Hanım intihar etti” olarak yorumlandı.

Nitekim…

Kendisiyle yaptığımız konuşmayı 18 Şubat’ta bu sütunlardan “Sena Kaleli yol ayrımında: Adaylığa karar vermedim!” başlığıyla aktardık.

Dün arayıp “Kararınızı verdiniz mi?” diye sorduğumuzda kararlı gördük.

Dedi ki:

Her türlü yarışa hazırım, var olduğumun bilinmesini istiyorum. Adayım.”

Kararında…

CHP örgütünün vefasına olan inancı ve değerbilirliğinin yanı sıra önseçimin etkili olduğunu kaydeden Kaleli şunları dile getirdi:

Büyükşehir Adayı olarak 2009’da CHP’ye davet edildiğimde, örgütün görüşünün alınması gerektiğini söyledim. Fakat süre kısıtlıydı ve önseçim yapacak zaman yoktu. Bunu şimdi yapıyoruz. Örgütümüzün görüşünü alacağız.”

Şöyle devam etti:

Örgütümüzün isteği doğrultusunda, önseçimi Parti Meclisi’nde gündeme getirdim ve savundum. Şimdi herkesin beklediği oldu. Örgütümün desteğinden hiç kuşkum yok. Onlardan ilk kez kendim için bir şey istiyorum.”

Peki ya beklediği desteği bulamazsa?

İşte cevabı:

CHP’de Parti Meclisi’nde ve MYK’da görev yaptım, Genel Başkan Yardımcısı oldum. Örgüt destek verirse milletvekili seçilirim, eğer önseçimde destek bulamazsam görevlerim doğrultusunda partim için çalışmaya devam ederim.”

 

Geçen seçimin enerjisi yine aday

 

2011’deki genel seçimde, katıldığı programlarda sergilediği enerji ve insan ilişkilerindeki içtenliğiyle dikkat çeken Cemile Yiğit 7 Haziran seçimi için de AK Parti’den Bursa aday adayı oldu.

Aslında…

Yiğit’in aday adaylığı sürpriz değil. Cemalettin Torun’un atama yönetimindeyken, 10 Ocak’taki AK Parti İl kongresinde aday olmayıp işareti vermişti.

İşte…

Doğal içtenliği, gülen yüzü ve bitmeyen enerjisiyle 2011’in en sempatik adayı Cemile Yiğit yeniden kamuoyu karşısına çıkıyor.

 

Bursa’yı uçtan uca harmanlıyor

 

Geride kalan dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in danışmanlığını yapan Yüksel Yeni, 7 Haziran seçimi için AK Parti’den aday adayı oldu.

Üstelik…

Siyasetin dışında da geniş bir çevresi olan Erzurum kökenli aday adaylarından Yüksel Yeni çok yoğun bir tempoda her gün Bursa’yı bir uçtan bir uca resmen harmanlıyor.

Sabah dağların arkasındaki ilçelerden sesi gelirken, akşam deniz kenarına iniyor. Gece de hastanelerdeki AK Partilileri ziyaret ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.