1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti, Bursa’daki HDP oylarının 40 bininin peşinde
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti, Bursa’daki HDP oylarının 40 bininin peşinde

A+A-

Saat ve prosedür işliyor… Başbakan Ahmet Davutoğlu koalisyon görüşmeleri kapsamında 17 Ağustos Pazartesi günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek.

Bu görüşmeden…

Siyasette 24 saat çok uzun zamandır ve çok şeylere gebedir” düşüncesiyle koalisyon umudu içinde olanlar var.

Bir de…

Atılan adımlara, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın söylemlerine bakarak seçim hazırlığına başlayanlar var.

Bu noktada…

AK Parti Genel Merkezi’nin seçim sonrası yaptığı analiz ve değerlendirme raporlarının masaların üstüne çıkmaya başladığı duyuluyor.

Örneğin…

Genel Merkez şu sıralar öncelikle az bir oyla milletvekilliği kaybedilen iller üzerinde çalışıyor. Gelen haberlere göre, bu durumda 15 civarı il var. O illerin çevrilmesiyle hükümet için gerekli olan çoğunluğa ulaşılacağı hesabı yapılıyor.

Hemen söyleyelim:

Az oy farkıyla AK Parti’nin milletvekili kaybettiği iller arasında Bursa yok. Buna karşın, Bursa için daha farklı bir özel proje üzerinde duruluyor.

O da…

Rakamlarla şöyle ifade ediliyor:

AK Parti 7 Haziran’daki genel seçimde Bursa’da 767 bin 542 oy aldı ve 9 milletvekili çıkardı. Bu oylar genel oranın yüzde 43.86’sını oluşturuyor.

CHP 489 bin 254 oyla 5 milletvekili çıkarırken oyların yüzde 27.95’ini aldı. MHP 309 bin 376 oyla 3 milletvekili çıkardı ve yüzde 17.60 orana ulaştı.

HDP ise 96 bin 513 oyla 1 milletvekili çıkardı, oranı da yüzde 5.51 oldu.

Buradaki kritik nokta şu:

HDP yeni kurulan bir parti olduğu için, geçmişteki oy oranıyla karşılaştırma yapabilmek mümkün değil. Eldeki tek kriter, geçen yılki Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde, HDP Adayı olan Selahattin Demirtaş’ın Bursa’dan yüzde 4.16 oy alması. Bu esas alınırsa, 7 Haziran’da yüzde 5.51’e çıkmış bulunuyor.

Çıkarken de…

Dışarıdan oyların çoğunluğunun AK Parti’den, bir kısmının CHP’den gittiği kabul ediliyor.

Milletvekili hesaplaması listesine baktığımızdaysa, AK Parti’nin onuncu milletvekilliğini 40 bin civarı oyla kaybettiği görülüyor.

Bu rakam küçümsenecek bir fark değil. Ama şu bir gerçek ki, iki parti arasında tercih yapılırken blok oyların ortaya çıktığı bir kent olan Bursa için çok da büyük fark değil.

O nedenle…

AK Parti Genel Merkezi önümüzdeki olası seçimin stratejisini hazırlarken, Bursa’ya biraz daha farklı yaklaşım gösteriyor. Özel planları da HDP’nin oylarının 40 binini AK Parti’ye döndürme üzerine yapıyor.

Açıkça söylemek gerekirse…

Siyasetle matematiğin bu kadar fazla iç içe geçmesi de kafaları karıştırıyor.

 

CHP yine önseçime hazırlanıyor, ama…

 

Gelişmelere bakılırsa, CHP’nin 7 Haziran’da olduğu gibi kasım seçiminde de adaylarını önseçimle belirleyeceği anlaşılıyor.

Gerçi…

CHP’de önseçim yarışından sağlam çıkıp 7 Haziran’da da milletvekili seçilenler Meclis çalışmadığı için henüz milletvekilliği görevlerini yapamadılar ve soru önergesi vermekle yetiniyorlar.

O bakımdan…

Daha 2 ay önceki seçim listesine önseçimden çıkarak girenleri seçimden 6 ay sonra yeniden önseçime göndermek tam anlamıyla siyasi haksızlık örneği olacak.

 

AK Parti teşkilatlara da el atar mı?

 

7 Haziran seçiminin ardından AK Parti’de hesaplar eylülde yapılacak kurultay üzerineydi. Teşkilatla ilgili mevzi düzenlemeler de kurultay sonrası öngörülüyordu.

Şimdi seçime gidiliyor.

Bu kez de AK Parti’deki yorgun teşkilatlar konusu parti içinde gündeme gelmeye başladı. Hatta, “Seçime yeni teşkilatla gitmek doğru olur mu olmaz mı?” tartışmaları yapıldığı konuşuluyor.

Eğer…

Seçime yeni teşkilatla gidilmesi kararı verilirse, 7 Haziran’ın performans raporları bu kararlarda etkili olacak. Öyle söyleniyor…

 

CHP’de örgütlerin kafasını karıştıran mesaj trafiği!

 

İki mesaj cep telefonlarına arka arkaya geldi. Dahası, aynı dakika içinde geldi ve aralarında yalnızca birkaç saniye fark vardı. İkisi de CHP örgütlerini bilgilendirme amacı taşıyordu, ama birbirin tam tersiydi.

İlk mesaj…

CHP Genel Merkezi çıkışlıydı ve şunlar yazıyordu:

Sayın Üyemiz. Cumhuriyet Halk Partisi olağan kongre takvimi devam etmektedir. Bilgilerinize sunarız. CHP Genel Merkezi.”

Birkaç saniye sonra CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’dan gelen mesaj tam tersi bilgi veriyordu:

Değerli üyelerimiz. İl ve İlçe kongrelerimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir. Bilgilerinize. Saygılarımla. Orhan Sarıbal CHP Bursa Milletvekili.”

İki mesaj aynı dakika içinde birkaç saniye farkla gelince ve tamamen farklı olunca CHP örgütlerinin kafası karıştı.

Bilgi için, Bursa dışında olan CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’a ulaşıldı. O da araştırıp şu mesajı yolladı:

Sayın üyemiz. CHP olağan kongre takvimi devam etmektedir, bilgilerinize sunarız. CHP İl Başkanı Zafer Yıldız.”

Ortada bilgi karışıklığı olunca biz de sondan başlayıp önce CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’ı aradık. Şunu söyledi:

Nasıl olduğunu ben de tam anlayamadım, ama ortada bir bilgi kirliliği var. Sanıyorum Sayın Milletvekilimize yanlış bilgi verilmiş.”

Ardından da…

Kongrelerin iptal edildiğini duyuran CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ı aradık. “İlçe örgütlerimiz sürekli arayıp kongreleri soruyorlardı” diye başladı ve iyi niyetli yaklaşımını anlattı:

Aslında biz mesajımızı 3 saat önce yolladık. Yolladığımızda Genel Merkez kongrelerin iptal edildiğini duyurmuştu. Hatta İstanbul başta pek çok il de Genel Merkez internet sitesine göre benzer mesajlar yayınladı.”

Devam etti:

Fakat Turkcell’de bir sorun ortaya çıktı. Telefon görüşmeleri yapılamadı, mesajlar yerine ulaşamadı. Bizim mesaj da 3 saat sonra, Genel Merkez mesajından sonra ulaştı.”

Şunu da ekledi:

Yine de henüz kesin bir şey yok. Kongreler her an iptal edilebilir.”

 

Zafer Yıldız aday olacak mı, olmayacak mı?

 

Kısa süreli de olsa mesaj trafiği nedeniyle belirsizlik yaşanan CHP’de bugün delege seçimleri başlıyor. İl ve ilçelerde adaylık düşünenler de harekete geçtiler. Bu durumda gözler, Metin Çelik’in milletvekili aday adayı olmak için istifasından sonra İl Başkanlığı görevini üstlenen Zafer Yıldız’a çevrildi.

Kararını sorduğumuzda şu cevabı verdi:

Çok yorucu bir süreç geçirdik. Önümüzde yeni bir seçim var. Kararımı henüz vermedim, sürece bakıp aday olup olmayacağıma karar vereceğim.”

Yani…

Kimseye adayım da demedim, aday olmayacağımı da söylemedim. Sürece bakacağım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.