1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti çalkalanıyor: Matlı ile Cumhurbaşkanı ne konuştular?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti çalkalanıyor: Matlı ile Cumhurbaşkanı ne konuştular?

A+A-

Tarih 20 Temmuz 2017 Perşembe… Açıklanan hükümet revizyonu sonrası Ankara’da bakanlıklarda devir teslim töreni yapıldı.

Başbakan Yardımcısı olarak hükümete giren AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu görevi Veysi Kaynak’tan devralırken, Bursa’dan giden dostları ve siyasilerden oluşan kalabalık bir grup devir teslimi izledi.

İzleyenler arasında…

28 Haziran 2011 seçiminde AK Parti Bursa Milletvekili seçilerek TBMM’ye giren, 1 Kasım 2015 seçimi öncesinde de aday olmayan 24. Dönem Bursa Milletvekili Önder Matlı da vardı.

Tören bitti…

Birlikte siyaset yaptığı arkadaşı Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nu yeni görevi nedeniyle kutlayıp başarı dileyen Matlı ayrıldı ve aracıyla Bursa’ya doğru hareket etti.

Yola çıkmıştı ki…

Az önce yanından ayrıldığı Çavuşoğlu cep telefonundan arayıp Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi’nin kendisini beklediğini iletti.

Bunun üzerine…

Matlı da aracının yönünü Bursa Yolu’ndan Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne çevirdi.

Orada…

Kulağımıza gelenlere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 1 saati aşan uzun bir görüşme yaptı.

İşte…

Bu görüşme yeni yeni duyulduğu için, Bursa’da pazar gününden bu yana “Önder Matlı AK Parti İl Başkanı oluyor” söylentisi yayılmaya başladı.

Biz de…

Matlı’yı aradık ve cumhurbaşkanı ile ne konuştuklarını sorduk.

Söze…

“Genel bir görüşme oldu” diye başladı. Kulislerdeki konuşmalar kulağına gittiğinden, il başkanlığı konusu için aradığımızı anladı ve şunu söyledi:

“Benim bugüne kadar herhangi bir görev talebim yok, beklentim de yok. Milletvekilliğini bırakırken Sayın Cumhurbaşkanımızın müsaadesini istemiştim. O günkü şartlarım şu anda yine geçerli.”

Açık açık sorduk:

“Size AK Parti Bursa İl Başkanlığı görevi verildi mi, teklif mi edildi?”

Şu cevabı verdi:

“Benim bir talebim yok, bunu tekrarlamakta yarar var. Fakat teşkilatlarda görev verildiğinde kayıtsız kalmak da mümkün değil.”

Yani…

“Yani, durum şu: Benim durumum yine aynı. Fakat Genel Merkezimiz benimle ilgili bir değerlendirme yapıyor.”

Şunu da ekledi:

“Eğer ‘Bize lazımsın’ derlerse, o zaman bakarız.”


 

AK Parti koordinatörleri değiştirdi

 

AK Parti Genel Merkezi yeni döneme çok önemsediği koordinatör görevlerini değiştirerek başladı.

Buna göre…

Geçen dönem Bursa ve çevre illerinde görev yapan Harun Karaca’nın yerine Bölge Koordinatörü olarak Çorum Milletvekili ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım getirildi.

Yine…

Ahmet Gökhan Sarıçam’ın yerine İl Koordinatörü olarak da Çevre ve Şehircilik eski Bakan Yardımcısı olan Trabzon Milletvekili Muhammed Balta görevlendirildi.


 

Mehmet Tunçak’a Genel Merkez görevi

 

Siyasete Ankara’da DYP Gençlik Kolları’nda başladı. 2002’de AK Parti Kurucu İl Yönetim Kurulu’nda görev aldı, Şevket Orhan’ın seçilmesinden sonra  daAK Parti İl Başkanı oldu.

Ardından…

2004’te İl Genel Meclisi’nin seçilmiş ilk başkanı oldu. 2007’de de AK Parti Bursa Milletvekili seçildi.

Teşkilattan geldiği için göreve hazır olan Mehmet Tunçak, bu kez de AK Parti’de genel başkandan sonra gelen Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın yardımcısı görevi üstlendi.


 

Torun: 15 Eylül’de başlayacak kongrelerin hazırlığı var

 

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’u arayıp takıldık: “Başkan şurada 1 hafta tatil yapıp döndük, yine dillerdesin. Herkes seni konuşuyor.”

Öyle ya…

Bursa’daki siyaset kulisleri uzun süredir AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un göreve devam edip etmeyeceğini konuşup tartışıyor. Biz de her seferinde arayıp kendisine soruyoruz.

Yine aradığımızda, güldü ve şunu söyledi:

“Kimlerin ne konuştuğunu inan bilmiyorum. Çünkü görevimin başındayım ve ilçe kongrelerinin hazırlığını yapıyorum. Bana yapılmış herhangi bir tebligat ya da söylenmiş söz yok. Olsa söylerim.”

Şunun altını çizdi:

“AK Parti olarak yoğun bir döneme giriyoruz. Benim de gündemimde ilçe kongreleri hazırlığı var. Onun için söylentilerle ilgilenecek zamanım yok.”

Bunun üzerine…

İlçe kongreleri programını sorunca şu bilgiyi verdi:

“Taslak bir program hazırlayıp Genel Merkezimize gönderdik. Onaylanır onaylanmaz kongrelerin tarihlerini açıklayacağız.”

Ardından…

Hangi ilçenin hangi gün kongre yapacağını söylemedi, ama başlangıç tarihini açıkladı:

“15 Eylül’den sonra ilçe kongrelerimize başlayacağız.”


 

AK Parti kongreleri Keles’ten başlıyor

 

Gerçi… AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ilçe kongreleri taslak programının onay için Genel Merkez’e gittiğini, onaylanmadan açıklamanın doğru olmayacağını söyledi, ama kulisler kongreleri konuşmaya başladı.

Buna göre…

Torun’un “15 Eylül’den sonra” başlayacağını söylediği kongrelerin ilki 15 Eylül 2017 Cuma günü Keles’te yapılacak.

İlçe pazarının kurulduğu gün olması nedeniyle cuma günü kongre isteyen Keles’ten sonra diğer dağ ilçeleri Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık aynı gün kongre yapacaklar.


 

Edebali’den Yıldırımlı gençleri askere uğurlama halayı!

 

Fotoğraf ilgi çekmeyecek gibi değil… Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali gece yarısı, gençlerin arasında halay çekiyor.

Üstelik…

Bu halay düğün için değil, Yıldırımlı gençleri vatani görevleri için askere uğurlamak üzere düzenlenen mahalle eğlencesi sırasında gerçekleşiyor.

Yerel yönetimlerin yörelerinde yaşayanlarla bütünleşip gönül birliği kurabilmelerini göstermesi ve çok eski bir geleneğin yaşatılması bakımından fotoğrafı önemsedik.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.