1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti-CHP arasında sürpriz meydan krizini uzlaşı çözer mi?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti-CHP arasında sürpriz meydan krizini uzlaşı çözer mi?

A+A-

Siyasette pek rastlanmayan bir durum söz konusu… Hatta yerelden genele tırmanıp kriz çıkarma kapasitesine sahip sürpriz olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

Dün de aktardık…

Pazartesi günü öğle saatlerinde CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’la konuşurken miting programını merak ettik. O da “16 Mayıs Cumartesi saat 16.00” diye açıkladı.

Sonra…

Akşam saatlerinde AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’u arayıp “Başbakan’ın miting programı belli oldu mu?” diye sorduk. O da “Az önce belli oldu” deyip 16 Mayıs Cumartesi saat 14.00’te Gökdere’de olacaklarını söyledi.

İşte…

O andan itibaren AK Parti ve CHP il başkanları hiç hesapta olmayan bu miting meydanı çakışmasını aşabilmek için her yolu deniyorlar.

Nitekim…

Önceki akşam görüşmemizde CHP ile miting günlerinin çakıştığını, aralarında yalnızca 2 saat fark olduğunu öğrenen AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun telefonla CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’ı aradı.

İki il başkanı da siyasi nezaket içinde birbirlerine “Miting tarihinizi değiştirmeniz mümkün mü?” diye sordu.

Yani…

İki il başkanı da öncelikle uzlaşıyla meydan krizini aşma çabası gösterdi.

Sonrasında…

Dün sabah hem Torun, hem de Yıldız bu ilginç meydan çakışması için partilerinin genel merkezlerini arayıp durumu bildirdi.

Böylece…

Konu artık Bursa’daki il başkanlarının uzlaşı arayışından çıktı, Ankara’da genel merkezlerin sorunu haline dönüştü.

Gelinin durumu…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a sorduk. Önce şunu söyledi:

CHP İl Başkanımızı arayıp durumu anlattım. İki partiden birinin miting tarihini değiştirmesiyle bu sorun çözülür. Gördüm ki, Sayın Zafer Yıldız da benim gibi düşünüyor.”

Görüşmenin sonrasını şöyle aktardı:

Başbakanın programının değişmesinin çok kolay olmadığını, o nedenle CHP’nin miting gününü değiştirebileceğini söyledim. Fakat Zafer Bey de programlarının çok sıkışık olduğunu söyledi.”

Şunu da ekledi:

İki genel merkez de aynı gün için karar almış. Bundan sonrası Ankara’nın kararı. Bakarsınız iki parti kardeş kardeş miting yapıp örnek bile oluruz.”

Konuyu…

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’la da konuştuk. O da şunu söyledi:

Sayın Cemalettin Torun’la konuştuk. Genel Başkanımızın programı çok sıkışık. O nedenle bizim tarih değiştirmemiz kolay gözükmüyor. Durumu Ankara’ya bildirdim. Gelişmeyi takip ediyoruz.”

Bu noktada…

Bursa’da gün ya da saat değişikliği yaparken başka illerin programlarının bozulacağı unutulmamalı. O bakımdan konu Bursa’yı aşıyor.

 

Son kararı Vali mi verecek?

 

AK Parti ile CHP’nin 16 Mayıs Cumartesi günü 2 saat arayla Gökdere Meydanı’nda miting planlamaları, az rastlanan bir meydan krizi ortaya çıkardı.

Peki bu kriz nasıl çözülecek?

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve CHP İl Başkanı Zafer Yıldız uzlaşı aradılar, ama ellerinden bir şey gelmediği için genel merkezlerine aktardılar.

Mitingler seçime 10 gün kala planlansaydı, Seçim Kurulu kura ile meydanı kullanacak partiyi belirleyecekti. 21 gün öncesine planlandığı için yetki Valilik’te.

Çünkü, Valilik Makamı’nın mitinglerden birini öteleme yetkisi var. Bakalım iş bu noktaya gelecek mi?

 

Devlet Bahçeli’nin miting tarihi belli oldu: 8 Mayıs Cuma

 

İlginç bir tesadüfle AK Parti ve CHP’in 16 Mayıs için Gökdere Meydanı’nda miting kararı almaları, yerel siyasetin bundan sonraki süreci için bazı dersler ortaya çıkarıyor.

En azından…

Partilerin miting tarihi belirlerken diyalog kurmaları gerekliliği görülüyor.

İki parti ortaya çıkan çakışma durumunu aşmak için çaba harcarken, MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz’a da mitingi ne zaman yapacaklarını sorduk.

Şu cevabı verdi:

Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Bey’in katılımıyla MHP Bursa mitingini 8 Mayıs Cuma günü saat 14.00’te Gökdere Meydanı’nda yapacağız.”

Şu bilgiyi de verdi:

8 Mayıs günü Bursa mitinginden önceki program henüz kesinleşmiş değil. Fakat Genel Başkanımız Gökdere’deki mitingin ardından Balıkesir’e geçecek.”

Ardından…

Adayların sahaya çıkıp seçim çalışmalarına başladıklarını anımsattı ve “Önümüzde, çok önemsediğimiz üç büyük organizasyonumuz var” dedi.

Sonra da bu 3 önemli organizasyonu açıkladı:

Bir…

25 Nisan Cumartesi günü, SİM olarak adlandırdığımız Seçim İletişim Merkezi’mizi açıyoruz.”

Bu noktada…

Adını SİM koydukları merkez seçim ofisinin, Ulubatlı Hasan Bulvarı üzerinde bulunan ve geçmiş seçimlerde de kullanılan Sanayici Nail Yenice’ye ait bina olduğunu anımsattı.

İki…

8 Mayıs Cuma günü Gökdere Meydanı’nda Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Bey’in katılımıyla Bursa mitingimizi yapacağız.”

Üç…

17 Mayıs Pazar günü Atatürk Spor Salonu’nda düzenlediğimiz Bizimle Yürü Bursa Gecesi ile tüm adaylarımızı Bursa kamuoyuyla buluşturacağız.”

O geceye…

Akademik odalardan hemşeri derneklerine kadar tüm sivil toplum örgütlerinin davet edileceğini de ekledi.

 

Yıldırım’da anamuhalefet eleştirisi

 

Yıldırım Belediye Meclisi’nde anamuhalefet konumunda yer alan MHP, ilk yılını değerlendiren Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yi sert bir dille eleştirdi.

Aslında…

MHP Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı’nın değerlendirmeleri Edebali’nin 1 yılından çok, 11 yıldır Yıldırım Belediyesi’nde yönetimde olan AK Parti’yi hedef alıyor.

Geçen 11 yılda Yıldırım’a bir şey yapılmadığını savunan anamuhalefet açıklamasında, değiştirilen projelerden iptal edilen ihalelere kadar çok sayıda soru yer alıyor.

 

Öğrencilerin şiir ve denemeleri kitap oldu: Küçük yazarlar!

 

Nuri Erbak Ortaokulu’nda öğrencisi olanlar çok şanslı. Çocuklara edebiyatı sevdiren Engin Yazar gibi bir müdür, Nalan Çelik gibi bir Türkçe Öğretmeni ve Hülya Yağız gibi Okul Aile Birliği Başkanı var.

Böyle bir destek ortaya çıktığı için, öğrencilerin şiir ve denemelerinden üçüncü kitabı yayınlamışlar. Üstelik kitapta çok etkili anlatımı olan yazı ve şiirler var.

Geleceği Okuyan Kalemler III adlı kitabı Bursa Büyükşehir Belediyesi basarak, bir önemli destek de o vermiş.

Ne mutlu bu çocuklara, ne mutlu onların arkasındaki öğretmen ve yöneticilere.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.