1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti inceliyor: Bursa mitinginin tarihi değişebilir
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti inceliyor: Bursa mitinginin tarihi değişebilir

A+A-

Seçime artık yalnızca 27 gün kaldı. Geri sayım sürerken, bu seçim kampanyasında meydanların ıssız kalacağı da artık net şekilde görülüyor.

Örneğin…

Siyasi partilerden yalnızca ikisi Bursa’da miting yapma kararı aldı. Bunu da 30 Eylül günü yine bu sütunlardan duyurduk.

Planlamalara göre…

Önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu miting için gelecek ve 11 Ekim Pazar günü Gökdere Meydanı'na çıkıp Bursalılara seçim mesajlarını verecek.

Ardından da…

13 Ekim Salı günü AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bursa’ya gelip Gökdere Meydanı’nda miting yapması planlandı. Bu düşünce AK Parti Genel Merkezi tarafından da miting programına işlendi.

Nitekim…

AK Parti İl teşkilatındaki miting hazırlıkları da, Genel Merkez’in yaptığı program doğrultusunda başladı.

Ne var ki…

Ankara’dan gelen son haberlere göre, hem gelişmeler ve kamuoyu araştırmaları, hem de siyasi öneri ve uyarılar doğrultusunda AK Parti Genel Merkezi bazı mitinglerin programlarını yeniden değerlendirmeye aldı.

Miting tarihi yeniden ele alınan iller arasında Bursa’nın da olduğu kulağımıza geldi.

Söylenenlere göre…

Bursa önemli ve kritik bir il. Kaybettiğimiz milletvekillerini geri almamız gerekiyor, o nedenle daha dikkatli bir program uygulamamız gerekiyor. Bursa mitingi de son hafta yapılırsa daha yararlı ve verimli olur” şeklinde Başbakan Davutoğlu’na görüş iletilmiş.

Davutoğlu da bu uyarıyı önemsemiş ve Bursa’nın miting tarihi için Genel Merkez’den yeni bir program çalışması yapılmasını istemiş.

Gerçi…

AK Parti’nin miting tarihi değişikliği henüz kesinleşmiş değil. Fakat Ankara kaynakları, “23 Ekim’den sonraki bir tarih olabilir” diyorlar. Yeni tarihin hafta sonu bir gün için belirlenme olasılığının yüksek olduğunu da vurguluyorlar.

 

Faruk Çelik ilk kez anlattı: Urfa adaylığı nasıl oldu?

 

​Siyasi yaşamının tümünü Bursa’da geçirdi, ilçe ve il başkanlıkları yaptı, belediye başkan adayı oldu, 3 dönem de milletvekili seçildi. 2011’de siyasi tayinle gittiği Şanlıurfa’dan dönmek için Bursa’dan aday adayı oldu.

Ne var ki…

AK Parti Genel Merkezi onu ikinci kez Urfa’dan aday gösterdi. Üstelik, başvurusunu geri çekmesine karşın ikna edildi. Bursa’da da çok tartışılan o süreci Faruk Çelik hiç konuşmamıştı, ilk kez anlattı:

Aslına bakarsınız Urfa da bizim, Bursa da bizim, her taraf bizim. Siyasetçi için bu çok fark edecek bir durum değil. Siyaset hizmet sanatı. Eğer hizmet amacıyla hareket ediyorsanız, ülkenin neresi olsa fark etmez.”

Şöyle devam etti:

7 Haziran’da aday olamadık. 4 yıl mola verecek, sonunda ya devam edecek ya da bırakacaktık. Ama 4 yıl oldu 4 ay, düşündüğümüz plan bozuldu.”

Ardından…

Bazı gerekçelerle Bursa aday adayı olmayı düşündük. Bizim açımızdan doğrusu da buydu” dedi ve çok özelde bir bilgiyi ilk kez paylaştı:

Kendimi aday olmamaya hazırlamıştım. Fakat aday olmamız söylendi. Bunun üzerine, 1-2 gün gecikmeli adaylık dosyamızı gönderip Bursa’dan müracaat ettik. Çünkü, Bursa’dan başka yerden müracaat doğru olmazdı.”

Sonra da…

Adaylık sürecinin en kritik aşamasını yine ilk kez açıkladı:

Urfalılar istemiş, Bursalılar istemiş, bunların hepsi farklı. Benim müracaatım Bursa’dan. Ama 7 Haziran’da yaşanan bazı tablolardan dolayı bizim buraya gelmemiz gerektiği Sayın Başbakan tarafından ifade edildi.”

Şu bilgiyi de verdi:

Aslında, Urfa’yı bilen biri olarak Sayın Başbakanın önüne alternatifler de koydum ve ‘Bunlar olursa iyi olur, yeni bir başlangıç olur’ dedim. “

Aldığı cevabı da açıkladı:

Ne var ki, Sayın Başbakan ‘Urfalıların tahammülleri yok, bildikleri adamı istiyorlar. Artık senin huyunu, suyunu, karakterini, çalışma temponu, tarzını, anlayışını özümsemişler. Yoğun talep var’ dedi.

Devamını da anlattı:

Ayrıca ‘Elimiz rahat olsa evet diyeceğim, ama kritik bir seçime gidiyoruz ve 276 milletvekilini bulmak için 18 milletvekiline ihtiyacımız var. Böyle bir seçimde lüksümüz yok’ dedi.”

Sonucu açıkladı:

Bunun üzerine Sayın Başbakan’la bazı değerlendirmeler yaptık. Ben aday olmamaya kendimi hazırlamıştım, birinci tercihim öyleydi, fakat ‘Emredersiniz, başım üstüne’ dedik ve son gün Şanlıurfa’ya yeniden geldik.”

 

Benden rahatsız olan kendine baksın”

 

Teşkilattan gelen, taban siyaseti yapanların seveni de çok olur, kızanı da. Çünkü onlar için ortası olmaz. O nedenle Faruk Çelik’in Bursa’dan adaylığı kimilerini mutlu ettiği kadar kimilerinin de mutsuzluğu olmuştur.

Bu değerlendirme üzerine şunu söyledi:

Siyaset tarzım böyle… Doğru olan insanların mutsuz olması mümkün değil. Rahatsız olan birileri var, yanlışları da mutlaka vardır. O kadar açık söyleyeyim…”

Şunu vurguladı:

Bursa’da 3 dönem milletvekilliği yaptım. Bir Allah’ın kulu çıkıp olumsuz tek cümle söyleyemez.”

Çağrısı şu:

Benimle siyaset yapamayabilir, buna saygı duyarım. Ama rahatsızlık ortaya koyuyorsa, ne gibi yanlış işleri var diye kendisine baksın.”

 

Urfa’dan Bursa’ya özel mesaj

 

Şanlıurfa sokaklarında sevgiden yürüyemeyecek kadar ilgi gören Faruk Çelik, yaşadığı Bursa’yı da izliyor. Listeyi şöyle yorumlarken,“2 önemli bakan arkadaşımız Bursa’ya geldi” diye başlayıp şu yorumu yaptı:

Sağlık Bakanımız Mehmet Bey uzun yıllardır siyasetin içinde olan ağabeyimiz. Efkan Bey bürokrasinin başında bulunan biri. Devletin sırlarını, işleyişini iyi bilen bir arkadaşımız.”

Mesajı şu:

Bursa zaten rahat bir yer. Şanlıurfa’daki yoğunluk Bursa’da yoktur diye tahmin ediyorum. Onun için 2 arkadaşın da önemli katkı sunacağına, Bursa için avantaj olduğuna inanıyorum.”

Beklentisi şu:

İyi çalışma yapılırsa Bursa’da yine yüz güldürecek sonuç alınır.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.