1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti karar aldı: Sosyal medyadan hakarete disiplin
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti karar aldı: Sosyal medyadan hakarete disiplin

A+A-

Aslında… Haber çok da sürpriz değil. Çünkü, uzunca süredir sosyal medya paylaşımları, mesajları ve yine sosyal medyada yapılan yorumlar nedeniyle AK Parti’de bir rahatsızlık ortaya çıktığı biliniyor.

İşte… 

Pazartesi akşamı haftalık olağan il yönetim kurulu toplantısında, partililerin sosyal medya paylaşımları konusunun da görüşüldüğü kulağımıza geldi.

Üstelik…

O İl Yönetim Kurulmu toplantısında, şikayet konusu paylaşımlar için sert bir karar alındığı ve takibine de hemen başlandığı bilgileri var.

Buna göre...

Sosyal medya paylaşımlarında, mesajlarında ve yorumlarında AK Parti milletvekillerine, belediye başkanlarına, partinin il ve ilçe yöneticilerine hakaret ettikleri belirlenenler ihraç istemiyle disipline verilecekler.

Kararı…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a sorduk.

Söze…

“Herkes bilmelidir ki, AK Parti bir disiplin partisidir. Parti içinde disiplini sağlamak için de gerektiği zaman gereken adımlar atılır” diye başladı.

Sonra da şunu söyledi:

“Evet, toplantıda gündemimize böyle bir konu geldi.”

Şöyle devam etti:

“İfade özgürlüğüne elbette sonuna kadar saygılıyız. Fakat hiç kimsenin bir başkasına hakaret etme hakkı yok. Hele partili olup partinin milletvekiline, belediye başkanına, belediye meclisi üyesine, il ve ilçe yöneticisine hakaret de karşılıksız kalmaz.”

Şunu da ekledi:

“Bundan sonraki süreçte sosyal medya hesaplarını yakın takibe alıyoruz. Partililerimiz arasında bu yolla hakaret eden olursa, gereken yapılacak.”

Peki…

İlk anda disipline sevk oldu mu? Soruya il Başkanı Torun şu cevabı verdi:

“Bir acele içinde değiliz. Partimizin ilkeleri ve kuralları doğrultusunda hareket ediyoruz. Şu anda 4 arkadaşımızın ihraç istemiyle disipline verilmeleri söz konusu.”

Sorumuzu “Başka olacak mı?” diyerek yenileyince şu cevabı verdi:

“Arkadaşlar inceliyorlar. Tespit ederlerse ve sosyal medya paylaşımında hakaret eden kişi partilimizse bu işlemleri sürdüreceğiz.”
 

Hakaret ihraçları ilk değil

 

Sosyal medyadan partinin milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe yöneticilerine hakaret edenlerin disipline sevk edilip ihraçlarına karar veren ilk parti AK Parti değil.

Hatta…

Tam tersi bir durum olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

Nitekim…

Hakaretten ihraç kararını ilk CHP verdi. Olağanüstü kurultay süreciyle MHP de sert adımlar attı ve 1.5 ay önce sosyal medyadan hakaret ettikleri gerekçesiyle 2 partili ihraç edildi.

Şimdi, gözünü sosyal medyaya çeviren partilere AK Parti de eklendi.
 

15 Temmuz gecesi okunan salâların sırrını Malkoç anlattı

 

Üzerinden tam 1 yıl geçti. Dünyanın en büyük üniformalı terör saldırısı olan FETÖ’cü darbe girişiminin milletin yumruğuna takıldığı o gece hala belleklerde.

Öyle ki…

Geçen yıl 15 Temmuz’da yaşananlar arasında, gece minarelerden yükselen salâlar da unutulacak gibi değil. Çünkü, milleti darbeye karşı ayaklandıran etkenler arasında o salâlar da vardı.

İşte…

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu süreçte yaşanan, 15 Temmuz gecesindeki salâların sırrını Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç anlattı:

“O gece, daha darbe girişiminin ilk anlarında Trabzon’dan birisi arayıp ‘Millet sokağa çıkmaya başladı, ezan okutalım, salâ okutalım’ dedi.”

Devam etti:

“Ben de hemen Diyanet İşleri Başkanı’nı arasın diye Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bey’i aradım. ‘Çok iyi olur’ dedi. Sonra diğer Bakan arkadaşlarımızı aradım.”

Şurası önemli:

“Yarım saat sonra tekrar Numan Bey’i aradığımda ‘Diyanet İşleri Başkanı’na ulaşamıyorum, bütün telefonları kapalı’ dedi.”

Sonra da şunu söyledi:

“Bunun üzerine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı aradım. Diyanet İşleri Başkanı’nı cuntacıların almış olabileceğini, imamların yüzde 75’inin kendisine bağlı Diyanet-Sen’e üye olduğunu anlatıp ‘Kardeşim ezan ve salâ okutun’ dedim.”

Şunu da ekledi:

“İşte o gece ezan ve salâlar böyle başladı.”
 

Meydanın coşkuluları KHK’da gitti

 

FETÖ bağlantısı ve By-Lock kullanıcısı oldukları belirlenenler Kanun Hükmünde Kararnameler ile devletten ihraç ediliyorlar.

Önceki akşam yayınlanan KHK ile Bursa’da Sağlık Bakanlığı’ndan 21, belediyelerden 15 kişi ihraç edildi.

Ne var ki…

Son ihraç edilen kimi isimlerin geçen yılki sosyal medya paylaşımlarını görünce şaşırdık.

Örneğin…

Kimileri Şehreküstü Demokrasi Meydanı’nda nöbete katılırken, biri Ankara’ya gidip Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde bayrak sallarken fotoğraf paylaşmış.
 

Bursa’da bir ilk: Karacabeyliler Derneği Folklor Festivali 

 

Belediyelerin festival düzenlemelerine alışığız. Sanat ve eğlence festivalleri yanında sinema ve tiyatro festivalleri yapılıyor.

Yine…

Folklor festivalleri de belediyelerin etkinlikleri olarak gerçekleştiriliyor ki, uluslararası özellik taşıyan Altın Karagöz bu alanda en köklü olanı.

İşte…

Genelde belediyelerin organize ettikleri folklor festivalini ilk kez bir dernek düzenliyor.

Bursa Karacabeyliler Derneği Başkanı Yüksel Ceylan ilk kez düzenledikleri 1. Uluslararası Halk Dansları Festivali’ni büyük bir heyecanla anlattı:

“12 ülkeden 240 yabancı folklorcu derneğimiz organizasyonuyla Bursa’ya geliyor. 3 günlük etkinlik içinde 19 Temmuz akşamı Atatürk Stadyumu Meydanı çimleri üzerinde konuk ekipler gösterilerini yapacaklar.”

Geçmişte…

Yereldeki 6 organizasyonun ardından bu yıl uluslararası festival için yola çıktıklarını kaydeden Ceylan, evsahibi Karacabeyliler Derneği bünyesindeki kılıç-kalkan, kadın zeybek, erkek orta yaş zeybek ve Bursa yöresi folklor ekipleriyle Türk Sanat Müziği Korosu’nun da festivalde gösteri yapıp konser vereceğini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.