1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti kongre takvimi yaptı: Ağustos ayında ilçe kongreleri!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti kongre takvimi yaptı: Ağustos ayında ilçe kongreleri!

A+A-

Bu defa… Her ay yapılan ve Büyükşehir Belediye Başkanları ile İl Kadın ve İl Gençlik Kolları başkanlarının da katıldıkları olağan toplantıların dışında bir uygulama oldu.

Ankara’da AK Parti Genel Merkezi’nde dün başlayan ve bugün sona erecek il başkanları toplantısının açılışında AK Parti Genel Başkanı olarak konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce de dile getirdiği metal yorgunluk vurgusunu yine tekrarladı.

Bu nedenle…

Gözler de il başkanları toplantısının ilerleyen saatlerine çevrilince meraklı b.ir bekleyiş başladı. Daha açık söylemek gerekirse, görevden almalar olabileceği beklentisi oluştu.

Ne var ki…

Kulağımıza gelenlere göre, toplantıda görevden almalar değil de kongre takvimi üzerine görüş alışverişi yapıldığı ortaya çıktı.

Buna göre…

AK Parti’de mahalle delegeleri seçimleri 19 Temmuz’da başlayacak. 19 Ağustos’tan itibarense bu kez ilçe kongreleri başlayacak ve 12 Kasım’a kadar ilçelerde kongreler tamamlanacak.

Ardından…

18 Kasım’da başlayıp 25 Şubat 2018’de sona ermek üzere il kongreleri yapılacak.

Bu takvime göre…

Ankara kulislerinde bir süredir dillendirilen “önce il kongreleri” beklentisi gerçekleşmemiş oluyor. Yani, AK Parti Genel Merkezi’nin yeni bir dönem için yenileme çalışmalarını olağan kongre akışı içinde yapmayı planladığı anlaşılıyor.

Bundan da…

Teşkilatlardaki yorgunluklar nedeniyle değişim mesajları verilmesine karşın, geniş çaplı bir değişim olmayacağı izlenimi doğuyor.

Fakat…

Siyasette her zaman sürprizlere hazır olmak gerektiği de biliniyor.

Değişimin yeri ve zamanı: Kongre süreci

 

Soruyu… AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a sorduk. Toplantıya ara verildiği sırada yaptığımız konuşmada, Torun önce şunu vurguladı:

“AK Parti her kongre sürecinde yarıya yakın değişim yapıyor ve kendini yeniliyor. O bakımdan bizim için değişim zaten sürekli var.”

Cevabı da şu oldu:

“Kongre süreci başladığında istişareler yapılıyor. O istişarelerde göreve devam edecekler ediyor, değişeceklere de söyleniyor. Onun için kongre süreçlerini beklemek gerekiyor.”


En sıcak gündeki yürüyüşe Bursa’dan 10 otobüslük katkı

 

Ankara’dan başlattığı yürüyüşün 17. gününe ulaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu belirlediği varış noktasına adım adım yaklaşıyor.

Görünen o ki…

Güven Park’tan ayrılırken arkasındaki kalabalık olarak zayıf görüntünün yerini İstanbul’a yaklaştıkça büyük kalabalıklar alıyor.

Üstelik…

Havanın giderek artan ısısına yürünen asfaltın yakıcı etkisi eklendiğinde daha da ağır bir ortam oluşmasına karşın Kılıçdaroğlu hiç etkilenmeden yoluna devam ediyor, topluluklar da ona eşlik ediyor.

Nitekim…

Dünkü en sıcak gün yürüyüşü, katılımlarla en kalabalık yürüyüşe dönüştü. Nilüfer Belediyesi’nin organize ettiği dünkü bölüme Bursa’dan da 10 otobüs partili katıldı.

Sabah 08.00’de başladığı yürüyüşte ikinci molada Sakarya’ya ulaşan Kılıçdaroğlu aşırı sıcak nedeniyle öğle saatlerinde 6 saat ara verdiği yürüyüşüne akşam 17.00’den sonra yeniden başladı.

Bekleyiş sırasında…

Bursa’dan yürüyüşe katılan, ancak aşırı sıcak nedeniyle bunalan partililere CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın bizzat ayran ve yiyecek dağıttı.

Kılıçdaroğlu 9 Temmuz’da Maltepe’de yürüyüşünü sonlandırmayı hedefliyor.


Erkan Aydın: Halk da yürüyor!

 

Görüştüğümüzde… Sakarya girişindeki mola alanında Bursa’dan yürüyüşe katılan partililerle birlikteydi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’a yürüyüşün havasını sorduk.

Şunu söyledi:

“Ölçe olacaksa şöyle söyleyeyim: Beşiktaş Belediyesi 1.1 kilometre uzunluğunda bir bayrak hazırlamış. O bayraktan sonra yürüyüş kortejinin uzunluğu 4 kilometreye yaklaşıyor.”

Şunu da ekledi:

“Genel Başkanımızla birlikte halk da yürüyor. Önemli olan bu değil mi?”İsmail Gerim BEBKA Genel Sekreteri olarak Bursa’ya döndü

 

Bursalılar onu Botaş Bölge Müdürü olarak tanıyorlar. Doğalgazın Bursa’da kullanılır hale gelmesinde büyük emeği ve çabası var. Botaş’ın özelleştirme sürecinde Bursagaz adını almasından sonra Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yaptı, özelleştirmeyi de o yönetti.

Sonra…

2004 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’na atandı ve Ankara’ya gitti. Faruk Çelik döneminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na geçti, Mehmet Müezzinoğlu dönemindeyse İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürü oldu.

Hafta içinde…

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın davetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun muvafakat vermesi üzerine, kısa adı BEBKA olan Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri olarak atandı ve Cuma günü de gelerek görevine başladı.

BEBKA  Genel Sekreterliği kadrosu 4 ay önce Tamer Değirmenci’nin FETÖ davasından tutuklanmasından sonra Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu tarafından vekaleten yürütülüyordu.


MHP Mudanya’da sürpriz yapmadı, eski ilçe başkanını atadı

 

Kongreler sürecinde Genel Merkez karşıtı olarak seçilen Yenişehir, Mudanya ve Mustafakemalpaşa ilçelerini görevden alan MHP’de İl Başkanlığı boş bulunan ilçelere atamaları tamamlıyor.

Nitekim…

2 hafta önce Yenişehir’de Gökhan Yuka’nın göreve getirilmesinin ardından dün de Mudanya’da Selçuk Yılmaz’ı atadı.

Yılmaz, nisan ayı başında yapılan kongrede Fehmi Çaptık’la yarışıp ilçe başkanlığını kaybetmişti. Böylece, kongrede kaybettiği göreve, Çaptık’ın görevden alınması sonucu atamayla dönmüş oldu.

Görevden alınan bir başka ilçe olan Mustafakemalpaşa’da ise yaşanan 393 partiden istifa nedeniyle görevlendirme için inceleme çalışmaları sürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.