1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti mühürlü tanıtımı hazırladı: Başkanlığa Evet!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti mühürlü tanıtımı hazırladı: Başkanlığa Evet!

A+A-
Çağrıyı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptı ve “AK Parti ne yapmak istiyorsa Meclis’e getirsin görelim” dedi. Bu çağrıyla da başkanlık sistemi gündeme girdi, referandum tarihi bile konuşulmaya başlandı.

Nitekim… 

Gazetelerde AK Parti’nin MHP’ye götüreceği başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişikliği önerisiyle ilgili farklı haberler ve yorumlar yayınlanıyor.

Ankara’da bunlar olurken, yerele yansıyanlarda daha hızlı harekete geçildiği izlenimi var. Çünkü, AK Parti teşkilatlarının referandum için şimdiden kolları sıvadıkları görülüyor.

Gerçi…

İlk kıvılcımı 22 Ekim’de Bursa’ya gelen ve Şehreküstü’nde meydan konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu çakmıştı.

O gün…

Kürsüden selamlama yapan Müezzinoğlu hem meydandaki kalabalığa, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenirken “Bursa bundan sonra da Başkanının yanında olacak” diyerek ilk kez resmi bir tören konuşmasında başkanlık unvanını dillendirdi.

Şimdiyse…

AK Parti teşkilatlarında mühürlü tanıtım dolaşmaya başladı.

Tanıtım…

Değerli milletime” ifadesiyle başlıyor ve “Ben de ülkemin geleceği için başkanlık sistemine EVET diyorum” yazıyor.

Alt sağ köşedeyse Türkiye İçin Başkanlığa EVET yazılı bir mühür var.

Yanı sıra…

Tanıtımın sol alt köşesindeki Başkanlığa EVET! Ben de Başkanlığa EVET dedim yazısının altında baskanligaevet.com internet adresi yer alıyor.

Kısacası…

Teşkilatlarda hızla yayılan bu tanıtım, AK Parti’nin referanduma hazır olduğunu gösteriyor. Ama önce ilk adımın geçilmesi, yani Meclis’te MHP ile uzlaşıp oylamada yeter sayıya ulaşılması gerekiyor.

Sonrasının renkli geçeceği şimdiden belli oluyor.
 

1 saat içinde 50 bin kişiyi toplayabilecek yapının duyarlılığı

 

Bursa’da üçüncü dönemine girdiği Orhaneli Belediye Başkanı olarak tanınıyor, ama Anadolu coğrafyasıyla Irak ve Suriye’deki Türkmen bölgelerinde İrfan Tatlıoğlu denildiğinde Türkiye-Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı olarak apayrı bir yere sahip.

Çünkü…

Kuruluş kararı Orhaneli’ndeki çalıştayda alınan Birlik, özellikle Yörük ve Türkmen bölgelerinde çok gelişti, 1 saatte 50 bin kişiyi toplayabilecek büyük bir güce ulaştı.

Bursa’da bu yönüyle öne çıkmadığı için pek fark edilmese de, Afyon’da Güneydoğulu inşaat işçileriyle yöre halkının yaşadığı soruna telefonla müdahale ederek toplumu yatıştıran bir lider haline geldi.

Birlik Genel Sekreteri Fahrettin Beşli ile birlikte, bugün çatışma yaşanan Türkmen bölgelerine defalarca giden Tatlıoğlu dün hem Türkiye-Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği’nin geldiği noktayı anlatmak, hem de Türk Yurdu olarak ifade ettiği Kerkük ve Musul’daki Türkmenlere destek açıklamak için basın toplantısı yaptı.

Toplantıda…

Türk dünyasında neremiz ağrıyorsa canımız oradadır” diyerek Türk yaşayan her yere kollarını açan İrfan Tatlıoğlu önemli bir tespit yaparken, üç semavi din için kutsal topraklarda “çayın taşıyla çayın kuşunun vurulmak istendiğini” söyledi.

Halep’in Anadolu’dan bile önce 2 bin yıllık Türk yurdu olduğunu anlattı.

Gördüğü şu:

Bölgedeki DAEŞ, PYD, PKK gibi insanlık düşmanı terör örgütlerini eldiven olarak kullanarak; çoluk-çocuk, kadın-yaşlı demeden bölgenin tüm masum insanlarını canlarından ve mallarından etmeye çalışıyorlar.”

 

17 ilde eşzamanlı imza kampanyası

 

Türkiye-Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, geçtiğimiz hafta Kent Meydanı’nda başlatılan imza kampanyasının perde arkasını da anlattı.

Buna göre…

Musul ve Kerkük’e destek amacıyla, 17 ilde eşzamanlı olarak imza kampanyası düzenlendi. Her ilin 10 bin imza toplaması da hedeflendi.

Kampanyada…

16 il hedeflenen imzaları topladı, hatta biraz da geçti. En sona Bursa kaldı. Şimdi Bursa’daki kampanya sonlandırılacak.
 

Güzel olan bu: Bursa’daki en zengin cumhuriyet kutlaması

 

Bursa’da akıllarda kalan iki büyük Cumhuriyet Yürüyüşü var. İlki 1998’de Orhan Taşanlar’ın Bursa Valisi ve Erdem Saker’in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yapıldı.

Atatürk Anıtı’nı çelenk koyma töreni ardından Şehreküstü’ne kadar binlerce kişi yürüdü.

İkincisi…

Ali Fuat Güven’in Bursa Valisi ve Erdoğan Bilenser’in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2001 yürüyüşüydü. Gece Heykel’den yola çıkan yürüyüş başı Atatürk Stadyumu’na ulaştığında, kuyruğu Tayyare Kültür Merkezi’ndeydi.

Sonra…

2004’te belediyelerde AK Parti dönemi başladı. Yürüyüşü de Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey sahiplenip üstlendi.

O zamandan beri giderek kalabalıklaşan cumhuriyet yürüyüşü geçen süreçte Bozbey markası haline dönüştü.

Nedense…

AK Parti belediyeleri cumhuriyet yürüyüşü önerilerine mesafeli durdular, cumhuriyet kutlamasını Nilüfer Belediyesi’ne bıraktılar. Mudanya’da AK Parti döneminde de yapılan yürüyüşü geçen yıldan itibaren Hayri Türkyılmaz yönetimi de önemseyen bir organizasyona dönüştürdü.

Bu yıl ise…

İzlediğimiz kadarıyla, Yıldırım Belediyesi özel kutlama programı yanında cumhuriyet yürüyüşü ile kentteki alışkanlıkları değiştirdi.

Geniş katılımlı program vatandaşa da iyi duyurulduğu için, 29 Ekim Cumartesi akşamı Yıldırım’daki cumhuriyet yürüyüşü görkemli geçti.

Aynı gece…

Osmangazi Belediyesi’nin de Şehreküstü’ndeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kutlama etkinliği yaptığını sonradan öğrendik.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda artık geleneksel hale gelen Nilüfer Belediyesi yürüyüşü her zamanki gibi muhteşemdi.

Burada…

AK Parti’li belediyelerin de cumhuriyeti kutlama şenlikleri ve yürüyüşü düzenlemelerini önemsiyoruz.

Umuyoruz ki…

Gelecek yıl Büyükşehir Belediyesi’nin de öncülük etmesiyle daha fazla belediye kutlama programları yapar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.