1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti stratejiyi yeniledi: Seçmene istikrar anlatılıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti stratejiyi yeniledi: Seçmene istikrar anlatılıyor

A+A-

Seçim için geri sayımda son 18 güne geldik. Mitinglerin devreye girmesiyle birlikte, doğal olarak meydanların tansiyonu yükseldi.

Özellikle…

Liderlerin polemikleri giderek sertleşen bir aşamaya ulaştı.

Aslında…

Bütün bunlar seçim atmosferi içinde normal kabul edilecek gelişmeler. Hatta, bu seçim sürecinde geç kalındığını bile söylemek mümkün.

Dahası…

Daha çok muhalefet partileri liderlerinin konuşmalarına yansıyan hükümete yönelik iddialar zaman zaman sertleşip suçlamaya dönüşse de seçim süreçlerinin alışılmış siyaset propagandası kapsamında kabul görülüyor.

Buna karşın…

Son günlerde kimi kentlerde yaşanan ve güvenliği ilgilendiren siyaset dışı etkenler de tedirginliğe yol açtığı için kamuoyu gündeminde yer buluyor.

İşte…

Sandığın hızla yaklaştığı bu son süreçte AK Parti de seçim stratejisinde yenilik yaptı. Daha doğrusu, gelişen koşullarda strateji yenilemesi yoluna gitti.

Buna göre…

AK Parti adına saha çalışması yapanlar istikrar konusuna biraz daha fazla vurgu yapacaklar ve seçmene istikrarın önemini anlatacaklar.

Hatta…

Bu çalışma Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun meydan konuşmalarına yansımaya başladı bile. Davutoğlu’nun miting söylemlerindeki eski-yeni Türkiye karşılaştırması şimdi AK Parti adaylarının ve teşkilatların yürüttükleri saha çalışmalarında da ağırlıklı olarak yer bulacak.

Anladığımız kadarıyla…

AK Parti bu strateji değişikliğiyle iki kuş birden vurmak istiyor.

Birincisi…

Kamuoyu gündemine gelen kimi konuların belli çevrelerce kaos çıkarma amaçlı olduğunu anlatmaya çalışılıyor. Türkiye’de yaşanacak kargaşadan medet umanlara karşı istikrarın korunması çağrısı planlanıyor.

İkincisi…

Muhalefet partilerinin seçim beyannamelerinde açıkladıkları ve toplumda çok konuşulan ekonomik vaatlere karşı, “yeni gibi vaat edilen iyileştirmelerle kimi yardımların zaten uygulanmakta olduğunun” anlatılması hedefleniyor.

Bunun için de…

Seçim öncesi döneminde topluma istikrarın korunması çağrısı yapılmasına önem veriliyor.

 

Faruk Çelik hafta sonu sahaya çıkıyor

 

Aslında… 10 gün önce Şehir Hastanesi ve Bursalı gazeteciler için TOKİ’nin yapacağı konutların temel atma törenlerine katılarak Bursa’ya dönecek ve Bursa startını verecekti.

Fakat…

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Şanlıurfa Mitingi nedeniyle gelemedi. Sonra da AK Parti Genel Merkezi görevlendirmesiyle bazı illerdeki çalışmalara katıldı.

Sonunda…

Bursa’nın siyasetçisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakını Faruk Çelik bu hafta sonunda yuvaya dönüş yapıp kendine özgü siyaset uygulamalarıyla sahaya çıkıyor. AK Parti teşkilatları da Bakan Çelik’i bekliyorlar.

 

Denge ve Denetleme Ağı, şeffaf siyaset için çağrı yapıyor!

 

Adı Denge ve Denetleme Ağı. Bünyesinde, 9’u Bursa’dan olmak üzere onlarca derneği çatısında toplayan federasyonlar dahil 243 sivil toplum örgütü var. Yani, üyeleri kişiler değil, sivil toplum örgütleri.

İlk adım…

4 yıl önce İstanbul Politikalar Merkezi öncülüğünde atılmış. Sonra bir platforma dönüşmüş. Sekreteryası Ankara’da olan DDA’nın karar mekanizması da sözcülük uygulaması da çok farklı.

Çünkü…

Her biri 20’şer üyeden oluşan 6 çalışma grubu var. Her çalışma grubu kadın ve erkek 2 sözcüye sahip. Bu sözcülere Eş Temsilci deniyor.

Sözcülerin oluşturdukları Koordinasyon Grubu yapının karar mekanizması gibi çalışıyor. Onun da 2 kadın ve 2 erkekten oluşan 4 Eş Temsilcisi var ve bir dönemliğine seçiliyorlar.

İşte…

Böylesine farklı yapıya sahip Denge ve Denetleme Ağı’nın 4 sözcüsünden Şakir Gürel ile Koordinasyon Grubu’ndan Sevna Somuncuoğlu ve Kemal Uysal konuğumuz oldular.

Ördekli Kültür Merkezi’nde dün 9’u üye 20’yi aşkın derneğin katıldığı toplantı sonrası Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya’nın aracılık ettiği buluşmada siyasetin geleceği üzerine çok keyifli bir sohbet yaptık.

Gördük ki, siyasetin denetimi ve şeffaflık adına önemsedikleri 2 madde var.

Birincisi…

Siyasetin finansmanı için para harcanıyor. Özellikle seçim dönemlerinde bu harcama daha çok oluyor. Kim, kime ne kadar ve ne şekilde para veriyor, kim ne kadar ve nasıl harcıyor açıklanmalı ve denetime açık şekilde izlenebilmeli.”

İkincisi…

Siyasi partilere Hazine’den oy oranlarına göre yardım yapılıyor. Bu oran yüzde 7’den yüzde 3’e indi. Partiler Hazine yardımı olan parayı nereye harcıyorlar, bu da denetlenebilir ve şeffaf olmalı.”

18 profesyonelin çalıştığı sekreteryalarının kaynağını da açıklıyorlar:

Bizde aidat yok, bağış yok. Başta AB olmak üzere çeşitli fonlarda çalışma üretip giderleri karşılayan kaynağı elde ediyoruz.”

Şunu da özellikle vurguluyorlar:

Her konuda mutlaka bir fikrimiz var ve kesinlikle de çözüm önerisi getiriyoruz. Zaten çözüm üretmek için buradayız.”

 

Sandıklara Oy ve Ötesi dokunacak

 

Varlıklarını 30 Mart yerel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimindeki İstanbul oylarının takibiyle duyuran Oy ve Ötesi artık her yere açılıyor.

Hedefini büyüten Oy ve Ötesi. 7 Haziran seçiminde 45 ilde 120 bin gönüllüyle 106 bin sandığa dokunmayı hedefliyor. Örgütlenme hedeflenen 45 il arasında Bursa da var.

 

Bursa’nın seçim nabzı, Bursalı sunucuyla NTV ekranında

 

Türkiye’nin ilk özel haber kanalı NTV’de hafta içi her gece saat 23.00’ten 01.00’e kadar süren Gece Bülteni kuşku yok ki uyku öncesi en çok izlenen haber bülteni.

Üstelik…

Sempatik kişiliğiyle sunduğu programa enerji katan Buket Aydın aslen Bursalı ve ailesinin büyük bölümü Bursa’da yaşıyor.

Başarılı televizyon habercisi NTV’de yayınlanan İl İl Seçim Nabzı programı için geçtiğimiz günlerde Bursa’daydı. Seçimin iddialı partilerinin birinci sıra adaylarıyla özel röportajlar yapmanın yanında, her şeyiyle tam bir Bursa belgeseli özeti ortaya koydu.

Programda biz de seçim sürecine ilişkin gözlemlerimizi anlattık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.