1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti tüzüğündeki seçilme sınırı anayasayla kaldırılıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti tüzüğündeki seçilme sınırı anayasayla kaldırılıyor!

A+A-

Bu sütunların okurları biliyorlar… Ankara’da yaşayan ve siyaset kulislerinin içinde olan bir dostumuz var. Kulağı delik dostumuzun özelliklerinden biri de, Bursa ile ilgili her konudan haberinin olması.

Dün konuşurken…

Terör saldırılarına yoğunlaştığımız bir sürecin ardından siyasetin yeniden gündemi oluşturması ve anayasa değişikliği konusundan söz açıldı.

TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesine başlanan anayasa değişikliği teklifi ile ilgili takvimi merak ettiğimizde dostumuz “Buradaki takvim referanduma göre şekillenir” dedi ve şunu söyledi:

“AK Parti Genel Merkezi, hükümet ve Cumhurbaşkanlığı’nın 2 Nisan’da referandum yapılması üzerinde durdukları konuşuluyor.”

Şuna işaret etti:

“Eğer planlandığı gibi referandum 2 Nisan’da olursa, anayasanın ocak ayı içinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi gerekiyor.”

Öngördüğü şu:

“TBMM kararının Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp kesinleşmesinin ardından referandum için 60 gün süre gerek. Cumhurbaşkanı incelemesi de eklenirse, ocak ayı ortalarında kararın alınması planlanıyor.”

Ardından…

“Anayasa değişikliği teklifindeki asıl noktayı gözden kaçırıyorsunuz” dedi ve şimdiye kadar üzerinde durulmayan bir ayrıntıya parmak bastı:

“Biliyorsunuz, AK Parti tüzüğü milletvekili seçilmeyi 3 dönemle sınırlıyor. Görüşülmekte olan anayasa teklifindeyse milletvekili seçilebilme sınırsız hale getiriliyor.”

Maddeyi de söyledi:

“Anayasa değişikliği teklifinin 4. maddesi 2709 sayılı kanunun 77. maddesini yeniden düzenliyor. Bu maddeyle TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılacağı hükmü getirilirken, süresi biten milletvekillerinin yeniden seçilebilecekleri ifadesi metne giriyor.”

Yani…

“Yani durum şu: AK Parti tüzükle getirdiği 3 dönem seçilmişliği, anayasayla kaldırıyor. Eskiden böyle bir madde hiç yoktu, şimdi var.”

Atılacak adımı da söyledi:

“Bu durumda AK Parti’nin tüzük değişikliği yapması gerekecek. Çünkü tüzük yasanın, hele anayasanın üstünde olamaz.”

Şunu ekledi:

“Aynı durum belediye başkanlıkları için de geçerli. Tüzük, belediye başkanları için de 3 dönem sınırı getiriyordu. Bu durumda o da kalkacak.”


 

Sınırsız seçilme milletvekillerine jest mi?

 

AK Parti tüzüğüne seçilmişliği 3 dönemle sınırlayan madde koymuşken anayasaya süresi biten milletvekilinin yeniden seçilebileceği hükmünün getirilmesi, seçilme sınırını kaldırıyor.

Peki, bu ne anlama geliyor? Ankara’daki dostumuz şu yorumu yaptı:

“AK Parti, sistem değişikliği getiren anayasada milletvekilleriyle belediye başkanlarını da küçük bir jestle rahatlatıp gönüllerini alıyor.”


 

Bursa’nın milletvekili sayısı artar mı?

 

Sohbetimiz sırasında… Ankara’daki dostumuza şunu sorduk:

“Anayasa değişikliği teklifinin 2. maddesinde milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkıyor. Bu durumda, Bursa’nın milletvekili sayısı da artar mı?”

Söze…

“Milletvekili sayıları illerin yılsonundaki nüfusuna göre Yüksek Seçim Kurulu tarafından hesaplanıp açıklanıyor” diye başladı ve şunu söyledi:

“Yeni anayasayla milletvekili sayısı yüzde 10 civarında artıyor. Aynı oranın Bursa’ya da yansıması mümkün. Yani, Bursa’nın milletvekili sayısının 2 artması kuvvetli ihtimal.”


 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Bursalı 2 isme üst görev

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir yandan terör olayları nedeniyle her yere koşarken, bir yandan da Bakanlık bünyesinde birlikte çalışacağı kadroları oluşturuyor.

Bu kapsamda…

Bursa siyasetinin deneyimli ismi Harun Akın’ı birlikte çalışmak için danışman olarak yanına alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dağ yöresi çocuğu Abdullah Demir’i Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirdi, İznikli olan Fenni Gürsel’i de Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı atadı.

Ardından…

Soylu’nun görevlendirmeleri arasına iki Bursalı isim daha katıldı.

Bunlardan biri, 1. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesi taşıyan Mehmet Erduğan oldu. Erduğan, genel müdür yardımcılığı düzeyinde Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanı oldu.

Ayrıca…

Yıldırımlı olan Nevzat Yazıcı da yeni düzenlemeler kapsamında Polis Başmüfettişi olarak görev aldı. Yazıcı daha önce İnterpol Başkan Yardımcılığı görevindeydi.


 

BUSKİ’den TOKİ’ye ilanen tebligat

 

Yerel gazetelerde dün yer alan BUSKİ duyurusunda, verdikleri adreslerde bulunamadıkları için altyapı hizmetlerine katılım payı tebligatları yapılamayan kişi ve kurumlar yer alıyordu.

İşte…

Yasal zorunluluk gereği, adreslerinde bulunamayan kurumlara ilanen tebligat anlamına gelen BUSKİ duyurusunda iki kurum dikkatimizi çekti.

Kurumlardan biri TOKİ Başkanlığı olurken, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü de adresinde bulunamayanlar arasında yer aldı.


 

Türkiye’nin 2 teknoloji devinden BTM’ye büyük destek

 

​Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı ve aynı zamanda Türkiye’de ilk olan Bilim ve Teknoloji Merkezi bir yandan büyürken diğer yandan önemli desteklerle gelişiyor.

Kendi ürünlerini üretir hale gelen Bursa BTM, diğer kentlerdeki merkezler için de üretmeye başladı.

Bu süreçte…

BTM yönetimi tarafından geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin teknoloji devi 2 kurumu ziyaret edildi. İstanbul Çayırova’da Arçelik’in Ar-Ge Merkezi’ne yapılan ziyaretin yanında Manisa’da da Vestel City’deki Ar-Ge Merkezi ziyaret edildi.

2 teknoloji devi de, Bursa BTM ile işbirliği ve destek kararlarını bildirdiler. İlk işbirliği 2017 yılındaki Bilim Şenliği’nde olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.