1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de derin analiz: Kayıp oylar sorgulanıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de derin analiz: Kayıp oylar sorgulanıyor

A+A-

Dışarı pek yansımıyor, ama AK Parti’de son 1 haftadır Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu önderliğinde her ilçede yapılan istişare toplantılarıyla seçim sonuçları sorgulanıyor.

Bir yandaysa…

AK Parti Genel Merkezi’nin yaptığı teşkilat başarı performansı çalışması var. İlçeler bölümüyle ilgili değerlendirmeleri dün bu sütunlarda aktardık.

Listede…

Türkiye genelindeki 970 ilçe arasında Bursa’dan en iyi durumda 136. sıradaki Büyükorhan var. İnegöl 225. sırada, Keles 249. sırada yer alıyor. AK Parti’nin en az oy aldığı ilçelerden Nilüfer 744. sırada, Mudanya ise 756. sırada.

Yanı sıra…

AK Parti Genel Merkezi bir ayrıntılı çalışma da yüzde 44.99 oy alan Bursa İl performansı için yapmış.

Seçim sonuçlarına yönelik analitik istatistik değerlendirmede 81 il arasında 41. sırada bulunan Bursa ile ilgili olarak karşılaştırmalar yer alıyor.

Örneğin…

Bursa’da 2002 genel seçiminde 469 bin 280 oyla oyların yüzde 39.55’ini alan AK Parti 2007 genel seçiminde oylarını arttırıp 666 bin 531’e yükselirken oy oranı da yüzde 50.75 olmuş.

2011 genel seçiminde oy artışı devam edip 875 bin 380’e ulaşılmış ve oyların yüzde 52.97’si alınmış.

Ardından…

Genel Merkez’in karşılaştırmalı listesinde 2014 yerel seçimindeki 852 bin 499 oy ve yüzde 49.52 anımsatılıyor. Anımsatılan bir başka sonuç ise 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 848 bin 694 oyla erişilen yüzde 54.88oy dikkat çekici.

Çünkü…

AK Parti yerel seçimde 852 bin 499 oyla yüzde 49.53 alınırken, aynı yıl Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy sayısı 3 bin 805 azalmasına karşın yüzde 5.35 puan artmış,

7 Haziran’daysa Bursa’da 787 bin 423 oy alan AK Parti, oyların da yüzde 44.99’una sahip olmuş. Bu oranla da performans sıralamasında 81 il arasında 41. sırada yer bulabilmiş.

Bu durumda…

Bursa’da 2011 genel seçimine göre 87 bin 957 oy, 2014 yerel seçimine göre 65 bin 076 oy, Cumhurbaşkanlığı seçimine göre de 61 bin 271 oy kaybetmiş.

En önemlisi…

AK Parti 2011 genel seçiminde 11 milletvekili çıkardığı Bursa’dan bu kez 9 milletvekili çıkarabilmiş.

Genel Merkez’in elindeki çok ayrıntılı seçim istatistikleri dosyasında çok çarpıcı başka karşılaştırmalar da var. Örneğin AK Parti Genel Merkezi il il başka partilere karşı AK Parti oylarının sorgulamasını da yapmış.

Anlaşılan o ki…

Tamamlanan istatistik inceleme aşamasından sonra sıra yakında teşkilatlara yönelik yorumsal değerlendirme aşamasına gelmiş.

AK Parti Genel Merkezi’nde dosya üzerine sohbet ettiğimiz dostlar, “Kayıp her oyu tek tek sorguluyoruz, peşini bırakmıyoruz” dediler.

 

En başarılı il Rize oldu

 

AK Parti Genel Merkezi’nin oy oranlarına göre hazırladığı ve Bursa’nın 41. sırada yer aldığı performans listesinin ilk sırasında yüzde 67.90 oyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize var.

Rize’yi yüzde 66.58 oyla ikinci sırada yer alan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun memleketi Konya izliyor.

Sıralamada son sırası ise yüzde 9.91 oyla Hakkari var.

 

Kadın ve Gençlik kolları da sorgulamada

 

Seçim sonuçları teşkilat sorgulamasını farklı bir boyuta taşımaya hazırlanan AK Parti, ana kademeyle birlikte toplantılara katılmalarına karşın Kadın ve Gençlik kolları için de özel bir çalışma yapılacak.

Bunun işareti de, il il hazırlanan seçim değerlendirme listeleriyle ilgili sohbet ettiğimiz AK Parti Genel Merkezi’ndeki dostumuzdan geldi.

Söylediğine göre, yakında Kadın ve Gençlik kolları için farklı bir yöntemle seçim sonuçları teşkilat sorgulaması yapılacak.

 

AK Parti’de teşkilat onu çıkardı: Emine Yavuz Gözgeç!

 

Emine Yavuz Gözgeç’in siyasette sağlam bir geçmişi var. Fazilet Partisi’nde Niyazi Pakyürek’in il başkanı olduğu yönetimdeydi.

Hatta…

FP içinde Yenilikçi hareketin ilk adımının atıldığı, Abdullah Gül’ün de genel başkan adayı olarak katıldığı 2000 yılındaki il kongresinde Divan Kurulu’nda yer aldı. Aynı zamanda, FP İl Kadın Kolu Başkanlığı yapıyordu.

AK Parti’de ilk görevini de 2003’te Hayrettin Çakmak başkanlığındaki il yönetim kuruluna girerek ve İl Kadın Kolları’nda da görev üstlenerek aldı.

Sedat Yalçın yönetiminde Ar-Ge ve Seçim İşleri başkanlıkları yaptı, İl Başkan Yardımcısı oldu.

Son dönemde…

Nilüfer Kahveci’den sonra AK Parti Bursa İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini üstlendi.

Ailesinin bir ucu Kosova’ya, diğer ucu Bulgaristan’a dayanıyor. Aynı zamanda Erzurum gelini olarak anılıyor. Yani geniş bir demografik yelpazeye sahip.

Emine Yavuz Gözgeç 7 Haziran seçiminde AK Parti Bursa listesinin ikinci sırasında yer alarak milletvekili seçildi.

Gerçi…

Devam eden milletvekilleri arasında teşkilattan gelenler var, ama Gözgeç bu dönem AK Parti teşkilatından çıkan tek milletvekili oldu.

Sohbet ederken…

Ankara’daki siyasi havayla ilgili gözlemlerini öğrenmek istedik. Şunu söyledi:

Milli irade koalisyon isteği olarak yansıdı. Biz mesajı aldık. AK Parti olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

Şunu vurguladı:

Eğer diğer siyasi partiler kırmızı çizgilerinde dayatırlarsa, yeniden halka gitmekten başka çaremiz kalmaz. Ama koalisyonu da sonuna kadar zorlayacağız. Çünkü biz uzlaşı kültüründen yanayız.”

Şunun da altını çizdi:

Ülke çıkarları bizim için birinci öncelik. Sonra parti çıkarları geliyor.”

Kendi hedefiyle ilgili olarak da şunu söyledi:

Benim Meclis’teki çalışmalarım öncelikle kadınlara yönelik olacak. Onun dışında hizmetlere yönelik çalışmalar zaten bir takım işi ve onları diğer milletvekili arkadaşlarımızla birlikte koordineli bir şekilde sürdüreceğiz.”

 

Gözgeç, Torun’un stajyeri mi?

 

Milletvekili aday listelerinin belli olmasıyla birlikte AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’u eleştiren kimileri “stajyerini, ortağını milletvekili yaptın” derken, ortak olarak Zekeriya Birkan’ı, stajyer olarak da Emine Yavuz Gözgeç’i kastediyorlar.

20 yıllık avukat olan Gözgeç’e bunu sorduk. Şunu söyledi:

Bunun nereden çıktığını inanın anlayamadım. Oysa herkes bilir, ben Bahir Esinoğlu’nun stajyeriyim. Sayın Torun’la aramızda 2 yıl var, onun stajyeri olabilmem zaten mümkün değil.”

 

Emine Erdoğan iftara davet etti

 

TBMM’de yasama faaliyetleri henüz başlamadı.O bakımdan Ankara’da henüz Meclis yoğunluğu yok. Fakat özel organizasyonlar var.

Örneğin…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan 92 kadın milletvekilini yarın akşam iftara davet etti. Ancak iftar Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda değil, Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı Konutu olarak kullanılan eski Dışişleri Konutu’nda olacak.

Kadın milletvekillerine geçen hafta da Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam iftar vermişti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.