1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de gözler Ankara’da, 3 kişiye 'adaylık' sorusu geldi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de gözler Ankara’da, 3 kişiye 'adaylık' sorusu geldi!

A+A-

Gerçi… Uzadıkça karıştığı ve kırıcı boyutlara doğru ilerlediği izlenimi var, ama görünen o ki AK Parti Genel Merkezi prosedürü izliyor.

Nitekim…

AK Parti Marmara Bölge Koordinatörü Murat Yıldırım ile Bursa İl Koordinatörü Muhammed Balta cumartesi ve pazar günleri sabah saatlerinden gece yarılarına kadar uzayan görüşmelerle “Bursa İl Başkanı kim olmalı?” sorusuna cevap aradılar.

Dün sabah da son değerlendirme için Ankara’nın yolunu tuttular.

Bugüne kadar yapılanlardan, AK Parti Genel Merkezi’nin sonuçlarına uymak için değil, kulis organizasyonlarını ve işbirliklerini görmek için temayül yaptığı izlenimimiz var.

Şimdi…

İlk kez il başkanlığı için de uygulanan yöntemden nasıl bir sonuç çıktığına dair açıklanmış b.ir bilgi elbette yok. Cumartesi günü oylamalarda., Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz’ın adını yazdığını söyleyenlerin sayısı çoktu.

Fakat…

Pazar sabahından itibaren başka bir tablo ortaya çıktı.

O tabloya göre…

Bursa’daki il başkanlığı temayülünden ağırlıklı olarak Önder Matlı’nın çıktığı kulağımıza geldi. Bunda, “Cumhurbaşkanı zaten görevi vermiş atanacağı belli, biz de Önder Matlı’yı yazalım” diyenlerin etkisi var mıdır bilinmez, ama ilk sırada olduğu konuşuluyor.

Hatta…

Cumartesi günü eski milletvekilleriyle birlikte görüşü dinlenen Matlı’ya il başkanlığıyla ilgili sorular yöneltildiği de kulağımıza geldi.

Pazar gününün bize göre önemli sürpriziyse Dr. Mustafa Esgin’in apar topar görüşmeye çağırılması oldu.

Programında yokken kendisini koordinatörlerin karşısında bulan Esgin’e de il başkanlığı konusunda sorular yöneltildiği kulağımıza geldi.

Ayrıca…

Davet edilip il başkanlığı konusu sorulan üçüncü isim de Necati Polat oldu.

Bu arada...

Aday olmayacağını açıklayan Cemalettin Torun’un da bugün Ankara’ya gidip istifasını vermesi bekleniyor. 


 

Akşener’in taban kitle hedefi: Kadın ve gençlerle iktidar!

 

Bu sütunların okurları biliyorlar… MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’in siyasete devam etmek için hangi partiye gireceğinin tartışıldığı günlerde, Bursa’dan davet ettiği 43 kişilik istişare grubuyla İstanbul’da yaptığı toplantıyı 31 Mayıs 2017 günü aktardık.

O yazıda…

Akşener’le istişare için gidenlerin izlenimlerine şu ifadelerle yer verdik:

Yapılan geniş istişareler, toplumun tümünü kucaklayacak merkezde yeni bir partiye ihtiyaç gösteriyor.

…Böyle bir oluşumun yeni MHP tarzı bir parti olmayacağı, aksine sosyal demokratlardan demokratlara, milli görüşçülerden Ülkücülere kadar herkesin oy verebileceği bir parti modeli düşünüldüğü sinyalini aldılar.

Bursa’ya da yeni bir merkez parti heyecanıyla döndüler.

İşte…

O günden sonra yeni bir merkez parti yolunda hızla yürüyen Meral Akşener önceki gün Bursa’daydı.

Pazar sabahı Bursa’ya getirense, birlikte yola çıkıp birlikte yürüdükleri MHP eski il başkanları Hasan Toktaş ve Yüksel Yılmaz’a yapılan saldırıydı.

Hasan Toktaş ve ailesinin de katılımıyla Yüksel Yılmaz’ın Beşevler’deki evinde gerçekleşen geçmiş olsun ziyareti sonrası Akşener’in açıklamaları dünkü yerel gazetelerde yayınlandı.

Arkadaşlarını itidalli olmaya davet eden ve meşru zeminde kalınmasını isteyen Akşener, evdeki sohbette de yeni partinin tabanını oluşturacak kitle ile ilgili düşüncesini açıkladı.

Dedi ki:

“Türkiye’de siyasetin belirleyici unsuru kadın ve genç seçmenler. Geçmişe dönüp baktığımızda da, kadınların sahiplendiği siyasi yapıların iktidar olduklarını görüyoruz.”

Şunun altını çizdi:

“Türkiye’de kadınların ve gençlerin desteğini arkasına alan iktidarı kazanır.”

Şu vurguyu yaptı:

“Biz çıktığımızdan beri kadınlarımızın ve gençlerimizin desteğini görüyoruz. Toplumun tüm kesimlerine umut saçıyoruz.”

Sonra da…

Yüksel Yılmaz’ın evinin misafir odasındaki sohbette şu mesajı verdi:

“Toplumda ciddi anlamda ayrışma var. İşte bunu ortadan kaldırmak için yola çıktık.”


 

Akşener manifestoyu Bursa’da açıklayacak

 

Bursa organizasyonu yanında Meral Akşener’in kurmay kadrosunda yer alan MHP eski İl Başkanı Yüksel Yılmaz’a süreci sorduk. Önce şunları anımsattı:

“Meral Hanım MHP Genel Başkan adaylığını 23 Nisan 2016’da, hayır oyu vereceğini 3 Aralık 2016’da, partileşme yolunda olunduğunu da 17 Haziran 2017’de Bursa’da açıkladı. Partinin ekim ayında kurulacağını da yine Bursa’dan duyurdu.”

Sonra da şunu söyledi:

“Türkiye’nin sorunları ve çözüm yolları için çalışma yürütülüyor. O manifestoyu da Bursa’da okuyacak.”


 

Şehitlerin uğurlandığı Mihraplı’ya Şehitler Camii adı yakışır

 

Öneri… Kalbir Başkanvekili ve Bursa Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karaman’dan geldi.

“Son dönemde Bursa şehitlerini Dikkaldırım Mahallesi’nde bulunan Mihraplı Camii’nden uğurluyor” diyen Karaman, güvenlik önlemleri için caminin fiziki koşullarının elverişliliği ve cemaat kapasitesinin büyüklüğü gibi nedenleri anımsatıyor.

Buna…

Dikkaldırım’da yaşayanların şehit cenazelerine gösterdiği duyarlılığı da ekliyor. “Dikkaldırım milletinin, devletinin, şehitlerinin yanında” dedikten sonra da önerisini dile getiriyor:

“Dikkaldırımlılar olarak, Mihraplı Camii’nin adının Mihraplı Şehitler Camii olarak değiştirilmesini istiyoruz.”

Buna bağlı bir önerisi daha var:

“Sonra da, Bursa’nın tüm şehitlerinin fotoğrafları ve yaşam öykülerinin yer aldığı panolarla cami avlusunda bir çeşit Şehitler Müzesi oluşturulmalı.”

Anımsıyoruz da…

Benzer bir Şehitler Anıtı yıllar önce Kültürpark’ın Atatürk Stadyumu girişinde bulunan çamlık için Şenol Dolar tarafından önerilmişti. Umarız bu kez gerçekleşir.


 

2 şehit, 2 acı

 

İstanbul Emniyeti’nde DAEŞ zanlısı tarafından bıçaklanıp şehit olan Bursalı polis memuru Sinan Acar gözyaşları arasında dün toprağa verildi.

CHP Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı Gamze Pamuk Ateşli Acar da acı haberi sosyal medyada “Liseden arkadaşımızdı, söyleyecek bir şey yok” üzüntüsüyle paylaştı.

Bu arada…

Bursa’nın en kıdemli bürokratı olan İl Kültür Turizm eski Müdürü Ahmet Gedik de, Maçka’da şehit olan amcasının oğlu Astsubay Ferhat Gedik’in cenazesi için hafta sonu memleketi Hatay’daydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.