1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de ilk istişare meclisle: Altepe’nin yerine kim gelecek?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de ilk istişare meclisle: Altepe’nin yerine kim gelecek?

A+A-

Kimileri direniş bekliyordu… Fakat Recep Altepe partisi ve lideriyle çatışmak yerine iradenin isteğini yerine getirdi ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti.

Üstelik…

İstifaları istenen 3 belediye başkanının harekete geçmemeleri nedeniyle tıkanan süreci çözen isim oldu, Ankara’da Melih Gökçek de Altepe’li izlemek zorunda kaldı.

Gerçi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son hafta açıklamalarında isim vererek istifa beklediğini söylemesiyle kulislerde Altepe’nin yerine kimin geleceği tartışmaları başladı, hatta aday gibi davranıp Ankara’ya dosya ve anket gönderenler olduğu duyuldu, ama asıl süreç şimdi başlıyor.

O nedenle…

Yaşanan süreçte Altepe’nin direnmesini isteyenler de bırakması gerektiğini savunanlar da kimin yeni başkan olacağını tartışmaya başladı.

Soruyu…

Yani, sürecin nasıl işleyeceğini dün AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’a sorduk. O da önce hukuki prosedürü anımsattı:

“Biliyorsunuz, Sayın Vali 10 gün içinde Büyükşehir Belediye Meclisi’ni başkan seçimi gündemiyle toplantıya çağıracak. Prosedür bu.”

Peki…

Önümüzdeki o 10 günlük süreç nasıl işleyecek? Daha açık söylemek gerekirse, Altepe’nin istifasını isteyen siyasi irade sürecin bundan sonrası için acaba ne düşünüyor?

Salman şu cevabı verdi:

“Genel Merkezimiz titiz bir değerlendirme yürütüyor. Yerel Yönetimler Başkanlığı konuyla ilgili olarak bizlerlerle de istişare ediyor.”

Atılacak adımları açıkladı:

“Önce partimizin Büyükşehir Meclis Grubu ile istişare edilir. Gerekirse kamuoyu araştırması yapılır. Sonra da yine gerekli görülürse bazı arkadaşlarımız yüz yüze görüşme için Ankara’ya davet edilebilir.”

Ardından…

“Bütün bunların 10 gün içinde tamamlanması gerekiyor ve o süre işlemeye başladı” diye ekledi.

Kulislerdeki…

“İnegöl ve Karacabey belediye başkanlarının adlarını önerdiğiniz konuşuluyor” dememiz üzerine de gülümsedi ve şunu söyledi:

“Benim isim önerim olmadı. Önemli olan Bursa’ya hizmet. Kim daha iyi hizmet edecekse il başkanı olarak onun arkasında olurum.”

Şunu da ekledi:

“Birlik ve beraberliğimizi göstermemiz gereken çok özel bir dönemden geçiyoruz. Genel Merkezimizle istişare halinde süreci yöneteceğiz.” 


 

Erol Kaya Bursa’nın nabzını tutuyor

 

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’la konuşup sürece ilişkin bilgiler aldıktan sonra yazıya başlayacağımız sırada yeni haber ulaştı.

Denilen şu:

“AK Parti’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya Bursa’ya geliyor.”

Beklenti iki aşamalı:

Bir…

“Bugün Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı var. Toplantıyı Meclis Başkanvekili Atilla Ödünç yönetecek.”

İki…

“Meclis öncesi saat 11.00’de Grup toplantısı var. Erol Kaya’nın meclis üyeleriyle ilk görüşmeyi Grup’ta yapması bekleniyor.”


 

Taşınmaya hazırlanan Altepe tatile çıktı

 

Recep Altepe 2009 yerel seçiminde Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra işyerini kapattı. Yıldırım’da baba yadigarı evi sattıktan sonra yapımına başladığı yeni ev kaba inşaat seviyesinde.

O bakımdan…

İstifa sonrası hızlı şekilde kiraya taşınma hazırlığı yapıyor. Hazırlık sürerken de eşi Hüsniye Altepe ile birlikte tatil amacıyla Ege’ye doğru yola çıktı.

Kafasını dinleyip döndükten sonra önce evini taşıyacak, sonra da AK Parti için kolları sıvayıp Bursa sokaklarına katılacak.


​​

Altepe’nin istifasında yalnız kalışını İl Başkanı’na sorduk

 

Bursa’da görev dönemini tamamlayamayan iki belediye başkanı oldu

İlkinde…

1977 yılında seçilen ve CHP’nin seçilmiş ilk belediye başkanı olan Mustafa Eroğlu 12 Eylül 1980 darbesiyle makamını terk etmek zorunda kaldı.

İkincisinde…

2009’da seçilen, 2014’de yeniden seçilerek üst üste iki dönem seçilen ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Bursa tarihine geçen Recep Altepe, pazartesi akşamı da istifa eden ilk Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

O bakımdan…

Kaplıkaya Siteler ile Fidyekızık Bağlaraltı arasındaki köprünün açılışına katılanlar tarihe tanıklık ettiler.

Ancak…

Bu sütunlarda dün de vurguladığımız gibi, Başkan Altepe’nin yanında bürokratları ve çalışma ekibi yer alırken AK Parti teşkilatları yalnız bırakmışlardı.

Siyasetten yalnızca Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ile AK Parti İznik İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek tören alanındaydı.

İşte…

İki gündür süren ve siyasi vefa tartışmalarına yol açan tabloyu “Teşkilata gidilmemesi uyarısı mı oldu?” diyerek AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’a yönelttik.

Şu cevabı verdi:

“Şehir dışında olduğum için katılamadım, teşkilattaki arkadaşlara da gidilmesin diye kimse bir şey söylemedi. Herhalde arkadaşların kişisel tercihleri.”


 

Kılıçdaroğlu’ndan stratejik seçim çağrısı

 

AK Parti’de istifası istenen ve istenmesi beklenen belediye başkanlardı tartışılırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu stratejik bir çağrı yaptı.

“Erken seçime gidelim, kim kaçıyor görelim” diyen Kılıçdaroğlu, anlaşılan o ki bu hamlesiyle restorasyon süreci yaşayan AK Parti’yi hazırlıksız yakalamak istiyor.

Çağrısına sonuç alabilir mi bilemeyiz, ama siyaseten çok önemli bir hamle olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.