1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de istişare süresini uzatan sürprizli davet listesi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de istişare süresini uzatan sürprizli davet listesi!

A+A-

Tebligatı… Daha doğrusu, Genel Merkez’in davetini tek tek arayarak AK Parti İl Başkanvekili İbrahim Güney iletti.

İlettiği andan itibaren de Ankara’ya davet edilen 4 kişilik liste haberi AK Parti kulislerine yayıldı.

Halen İl Teşkilat Başkanı olarak görevde bulunan Hasan Kılıç ilk sırada.

Yanı sıra…

Sedat Yalçın döneminde İl Yönetim Kurulu’nda yer alan ve İnegöl’de siyaset yapan Ayhan Salman ile birlikte Hayrettin Çakmak döneminde İl Sekreteri olan Abdurrahman Tığ ve gençlikten gelip hem Gençlik Kolları hem de ana kademede MKYK üyeliği yapan Ahmet Kılıç var.

Bu liste…

Pek çok kişi için sürpriz oldu. Çünkü 3 haftadır kamuoyu ve kulisler başka isimlere yoğunlaşmıştı. Peki, AK Parti Genel Merkezi’nin bugün saat 15.00’e randevu verip Ankara’ya 4 yeni isim davet etmesi ne anlama geliyor?

Soruyu…

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na yönelttik.

Söze…

“Bilindiği gibi AK Parti istişare kültürüne önem veriyor. Bugüne kadar hepsi birbirinden değerli arkadaşlarımız gündeme geldi” diye başladı ve şunu söyledi:

“Bursa 3 milyonluk kent. Üstelik AK Partiye her dönem en büyük desteği ve en çok oyu veren kentlerden. Biz de Bursa’ya hizmet etmek istiyoruz.”

Şöyle devam etti:

“Bursa’ya hizmet görevi üstlenecek kabiliyete sahip çok arkadaşımız var.”

Şunu vurguladı:

“Genel Merkezimiz istişareleri sürdürüyor. Davet edilen arkadaşlarımızla mülakatlar yapılacak.”

Bu noktada…

“Davet edilenler arasından il başkanı açıklanır mı?” diye sorduk. Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu şu cevabı verdi:

“Görüşmeler yapılır, davet edilenler yeterli görülmez de kanaat oluşamazsa istişareler devam eder. Tabiatı gereği böyle olur.”

Aslında…

Şunu da göz ardı etmemek gerekiyor:

Daha önce adı geçenlerden Önder Matlı ile hem Cumhurbaşkanı görüştü, hem Bursa’daki temayülde eski milletvekili olarak görüşü alındı. Dr. Mustafa Esgin ve Necati Polat koordinatörler tarafından davet edilip görüşüldü. Mehmet Tunçak zaten Genel Merkez’de halen Siyasi İşler Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı için neredeyse her dakika görüşülebiliyor.

O nedenle…

Görüşülenlerin dışında ve kapsamı genişleten bir davetin söz konusu olduğu anlaşılıyor.

Bu da…

İstişare sürecinin biraz daha uzayacağı anlamına geliyor.

Nitekim…

Konuştuğumuz deneyimli partililerden kimileri “Cuma günü açıklanabilir” derken, kimileri bayram sonrasını işaret etti.

AK Parti’nin geleneğinde teşkilat var!

AK Parti’de il başkanlığı değişimlerinde şunu görüyoruz:

Şevket Orhan milletvekili olunca Mehmet Tunçak geldi. Tunçak’tan görevi alan Hayrettin Çakmak dışarıdan geldiği için istisna oldu. Milletvekili olunca da yönetimindeki Sedat Yalçın görev üstlendi.

Yalçın’dan sonra, yönetimindeki Nagip Vardar’ı gördük. İkinci Yalçın döneminden sonra da Başkanvekili olan Cemalettin Torun geldi.

Kısacası…

AK Parti’deki il başkanlığı geleneğinde yönetimden gelmek var. Acaba bu kural yine işler mi?
 

Kutan’dan Çavuşoğlu’na ziyaret 

 

80 öncesi dönemde Milli Selamet Partisi koalisyon hükümetlerinin İmar ve İskan Bakanı olarak tanındı. Refah Partisi’nden Enerji Bakanlığı yaptı. Saadet Partisi’nde de rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dan sonra genel başkanlık üstlendi.

Milli Görüş’ün önemli ve saygın isimlerinden Recai Kutan dün Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na nezaket ziyareti yaptı. Görüşmeden de sıcak görüntüler yansıdı.
 

İrgil’den net açıklama: Belediye başkanı adayı değilim!

 

Bu sütunların okurları biliyorlar… CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’le üniversite öğrenimi için Bursa’ya adım attığı ilk günden beri tanışırız.

Dahası…

Geçmişte hem rahmetli Mümin Gençoğlu’nun sahibi olduğu Hakimiyet’te, hem Olay’da birlikte çalışmışlığımız var. O nedenle zaman zaman uğrar kardeş sohbeti yaparız.

Özellikle…

Bayram arifelerinde gelmeye özen gösterir. Fakat bu bayram arifesinde Adalet Kurultayı için Çanakkale’de olacağından erken ziyaret yaptı.

Gelirken de…

5 yılı bilgi ve belge toplamayla geçen, adeta iğneyle kuyu kazar gibi 7 yılda hazırladığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı 2 ciltlik Bursa Sağlık Tarihi kitabını getirdi.

Sohbet ederken…

Söz belediye başkan adayı olup olmayacağına geldi.

Sosyal medyadan da paylaştığı düşüncesi çok net:

“Defalarca yazılı ve sözlü açıkladım, bir kez daha söyleyeyim: Belediye başkan adayı değilim, olmayacağım da.”

Bu doğrultuda…

CHP’den seçilip görevde olanlara ve aday olacaklara başarı dileyip “yanınızdayım, başarınız için çalışacağım” mesajı verdi.

Bakışı şu:

“Üyelerimizin bize verdiği vekalet görevini sonuna kadar hakkını vererek ve CHP’ye yakışan bir emekle yapmaya çalışıyoruz.”

Bir açık mesajı daha var:

“Kongre süreçleri için de tüm adaylara başarılar dilerim. Bizi seçerken saygı duyduğumuz delegelerimiz kimi seçerse birlikte çalışmak görevimiz.”
 

CHP İl Yönetimi’nden tepki istifası 

 

Avukat Nilüfer Aydın bu dönem CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak siyaset yapıyor. Aynı zamanda Bursa Valiliği İnsan Hakları Komisyonu’nda CHP Temsilcisi olarak yer alıyor.

Aydın, kendisine verilen görevle hazırladığı rapor için “Hukuki değil, siyasi karar almalıyız” görüşüne tepki olarak CHP İl Yönetimi ve Valilik’teki görevinden istifa etti.

Ederken de…

Yönetimin ilk günden beri birlik ve güven duygusundan uzak, iç çekişmeler ve yönetim içinde üst yönetim anlayışıyla çalıştığı suçlaması yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.