1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de kongre disiplini: Sosyal medya polemiği yasak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de kongre disiplini: Sosyal medya polemiği yasak

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… Hükümetteki sürprizlerle dolu revizyona kadar, AK Parti kongreleri için alışılmış revizyonlar dışında geniş çaplı değişim beklentisi yoktu.

Gelin görün ki…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşkilatlarda değişim isteyen açıklamalarıyla süreç hızlandı. İlk adım da Bursa’da atıldı ve 4 yıla yakın süredir AK Parti Bursa İl Başkanı olan Cemalettin Torun bıraktı.

Şimdi…

Torun’un yerine atanıp ilçe kongrelerini yapacak ve il kongresinde de aday olacak isim merak ediliyor. Adaylar arasındaysa Önder Matlı öne çıkıyor.

Böyle bir süreçte…

AK Parti alışılmışın dışında bir atmosferde kongrelerini yapmaya hazırlanıyor. Gerçi Türkiye genelinde kongreler 19 Ağustos’ta beldelerle başlayacak, ama Torun’un Genel Merkez’e gönderdiği taslak liste, Bursa’da ilçe kongrelerinin 15 Eylül’de Keles’ten başlamasını öngörüyor.

İşte…

1 ay kala, AK Parti Genel Merkezi teşkilatlara kongre disiplini anlamına gelen ve süreci sıkı kurallara bağlayan genelge gönderdi.

Genelgede…

Milletle iletişimin sağlıklı ve sürdürülebilir olması, kurallar çerçevesinde ve disiplinli hareket edilmesi yönünde teşkilatlar öncelikle uyarılıyor.

Ardından…

Kongrelerde kullanılacak pankartların boyutlarından yazı karakterlerine hatta renklerine kadar tek tip olması için genel bir salon malzemesi tanımı yapılıyor.

Ayrıca…

Kongre salonunda çalınacak müzikler Genel Merkez tarafından seçildi, perdeye yansıtılacak görüntü CD’leri de teşkilatlara gönderildi. Gönderilen liste ve malzemeler dışında hiçbir sanatçının müziğinin çalınmaması uyarısı yapıldı.

Yanı sıra…

Teşkilatların il ve ilçelerdeki kanaat önderleriyle sürekli irtibat ve iletişim içinde olmaları istenirken, yörede yaşayanların beklentilerinin de doğru şekilde tespit edilmeleri çağrısı yapılıyor.

Genelgedeki en çarpıcı uyarı ise sosyal medya konusunda yapılıyor.

Buna göre…

Kongre süreci boyunca teşkilatların sosyal medyayı dikkatli kullanmaları istenirken, polemiklerden uzak durulması özellikle vurgulanıyor.

Buna karşın…

Sorulan soruların cevapsız bırakılmaması isteniyor.

Salonda eski ve yeni başkanlar el ele olacak

 

Görünüşe göre… Bugüne kadarki en köklü teşkilat değişiminin yaşanacağı anlaşılan kongreler için AK Parti Genel Merkezi’nin teşkilata gönderdiği genelgede can alıcı bir bölüm dikkati çekiyor.

O bölümde…

Kongre sırasında tüm teşkilatın birlik ve beraberlik mesajı verecek şekilde görüntü sergilemeleri istenirken şu vurgu yapılıyor:

“Yeni başkan ve eski başkan birlikte sahneye çıkmalı, tüm teşkilat samimi görüntü vermeli.”

Bu yolla da, kongrelerde küskünlükler oluşmadığı mesajı hedefleniyor.


Cumhurbaşkanı’nın Rize konuşmasını izleyen Bursalılar!

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki akşam memleketi Rize’de AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı ve konuşma yaptı.

Böylece…

İlk kez bir partinin Danışma Meclisi’nde Cumhurbaşkanı konuşmuş oldu.

İşte…

O toplantıyı canlı yayınla izleyen Bursalılar, salonda tanıdık isimlerle karşılaştılar. Erdoğan’ın sağ tarafında ve 3 koltuk ilerisinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe vardı.

Yanında da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay oturuyordu.

Yanı sıra…

Erdoğan’ın sol tarafında ve 7 koltuk ilerisinde Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni konuşmayı dikkatle izliyordu.

Şunu biliyoruz…

2 yıl önce bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle Rize’ye yeni meydan düzenlemesini Bursa Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Başkan Altepe ve Burkay’ın, başlayan meydan çalışmaları nedeniyle Cumhurbaşkanı gezisi için Rize’de oldukları anlaşılıyor.

Ancak…

Hasan Çepni’nin durumu süreç itibarıyla dikkat çekici.

Çünkü…

3.5 yıl önce Büyükşehir Aday Adayı olmak için Sedat Yalçın istifa ettiğinde AK Parti İl Başkanlığı için Ankara’nın gündeminde 2 isim vardı: Cemalettin Torun ve Hasan Çepni.

Dahası…

Torun’un bırakmasından sonra adı geçenler arasında Hasan Çepni yine bulunuyor.

O nedenle…

Çepni’nin salondaki varlığı, önceki gece Bursa’da “Acaba il başkanlığı görüşmesi için mi Rize’ye gitti?” sorusuna dönüştü.


Çepni’ye sorduk: Adaylık görüşmesi mi?

 

Televizyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’de konuşmasında görünce Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasap Çepni’yi aradık.

3.5 yıl önce Cemalettin Torun’la birlikte il başkanlığı için gündemde olan Çepni’ye, “Cumhurbaşkanı ile il başkanlığı görüşmesi mi yaptınız?” diye açık açık sorduk.

O da…

“Görüştük, ama bu konularda değil” dedi ve içtenlikle cevap verdi:

“Ben Samsunluyum, ailemin bir bölümü Rize’de. Buraya aile ziyaretleri için gelmiştim ki Sayın Cumhurbaşkanı geldi. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve BTSO Başkanımız da gelince kendilerine refakat ettim.”


Kadir Koçdemir: MHP’den ayrılmak gibi bir niyetim yok

 

Dağ yöresinden yetişen Kadir Koçdemir hem Kaymakam olarak görev yaptığı ilçelerde, hem Vali olarak görev yaptığı illerde arkasında iz bıraktı.

Sonra da…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla siyasete adım attı. 2014 seçiminde MHP Bursa Büyükşehir Adayı olarak ilk siyasi yarışına girdi. Gösterdiği performansla 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP Bursa Milletvekili seçildi.

O tarihten beri de MHP Grubu’nun doğrucu Davut’u olarak Meclis’te.

Nitekim…

Olağanüstü kurultay sürecinde değişimcilere destek verdi, anayasa değişikliği görüşmelerinde karşı oy kullandı. Eski il başkanları Hasan Toktaş ve Yüksel Yılmaz’a yapılan saldırıya sosyal medyadan tepki gösterdi.

Öyle olunca da…

“MHP’den ayrılıp Akşener’in partisine geçiyor” söylentileri yayıldı. Bu nedenle arayıp niyetini sorduk.

Kısa bir cevap verdi:

“MHP’den ayrılmak gibi bir niyetim yok, böyle bir konu gündemimde de yok.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.