1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de yaz uzun olacak: Referandum sonrası kongre!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de yaz uzun olacak: Referandum sonrası kongre!

A+A-

Meral Akşener’le birlikte hareket eden il ve ilçe teşkilatlarını feshederek görevden alan MHP bu yolla üyeleri de yenileme şansı elde etti.

Dolayısıyla…

Atananlar kurucu yönetim özelliği taşıdıkları için, referandum kampanyasına rastlasa da Siyasi Partiler Yasası gereği ilk kongrelerini yapmak zorundalar.

O bakımdan…

MHP bu ay içinde ilçe kongrelerini yapacak.

Ardından…

AK Parti ilçe kongreleri sürecine girecek.

Aslında…

Geçen yıl yaz sonundan itibaren AK Parti’nin kongreleri öne çekme olasılığı gündeme çok fazla geldi. Ne var ki, yaşanan gelişmeler sonrası kongreler öne alınamadığı gibi ötelendi.

Şimdiyse…

Yasal olarak kongrelerin yenileneceği bir döneme girildi. Böyle bir döneme referandum kampanyası da rastlayınca süre sıkıştı.

Yanı sıra…

AK Parti yönetimi bütün bunlara ek olarak “referandumla ortaya çıkacak yeni sisteme partinin uyum sağlaması” düşüncesini de devreye soktu.

Böylece…

Referandumdan evet çıkacağı varsayımı üzerine yeni bir siyasi planlama yapıldı.

İşte…

Kulağımıza çalınan haberlere göre, o planlama gereği referandumdan hemen sonra ilçe kongreleri başlayacak. Tarih olarak da nisan-mayıs dile getiriliyor.

Gerçi…

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık düzeyinde yalanlandı, ama teşkilatlarda mayıs ayında kurultay beklentisi unutulmadı.

Çünkü…

Referandumdan evet çıkarsa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kurucusu olduğu AK Parti’ye yeniden üye olacak. Erdoğan’ın üye olduktan sonra AK Parti Genel Başkanı seçilmesi için de mayıs ayında kurultay beklentisi konuşuluyor.

Böyle bir takvim içinde il kongrelerinin de eylül-ekim aylarında yapılacağı tahmin ediliyor.

Kısacası…

Şu an referandum çalışmalarıyla sahaya çıkmaya başlayan AK Parti teşkilatlarını uzun, sıcak ve yorucu bir yaz bekliyor.


 

Müezzinoğlu tek başına metroda

 

Geçen hafta meslektaşımız Mustafa Özdal yazdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir önceki gelişinde İnegöl caddelerinde tek başına dolaşıp esnafla sohbet etmiş.

Anımsıyoruz da…

Müezzinoğlu geçen yıl Bursa adayı olduğunda eşiyle birlikte mahallelere gidip rastgele kapıları çalıyor ve konuk oluyordu.

İşte…

Siyasette sıcak ve güven veren doğal ilişki tarzını uygulayan Bakan Müezzinoğlu önceki gece de Ankara Yolu’ndan kente girince aracından inip metroya bindi. Yol boyunca da Bursaray yolcuları ile sohbet etti.


 

45 kişiyle CHP Genel Merkezi’ne Mudanya çıkarması

 

Kendi içinde yaşadığı problemlerle kamuoyu önüne en fazla çıkan parti olan CHP, bazen de kendi sorununu üretiyor.

Nitekim…

Mudanya’da 4 belediye meclisi üyesinin, seçim sonrası verdikleri istifalarının kabul edilmesiyle başlayan gelişmeler disiplin sürecini getirdi.

Bu süreçte…

Mudanya Belediye Meclisi üyeleri Metin Uyanık, Metin Bağcı, Mahmure Uçar, Mustafa Ay ihraç edildiler.

4 meclis üyesi yargı kararıyla meclise dönerken, ihraç kararına da CHP Genel Merkezi’ndeki Yüksek Disiplin Kurulu nezdinde itiraz ettiler. Dün de, YDK’nın istediği yazılı savunmayı vermek üzere Ankara’daydılar.

Üstelik…

Eski ilçe başkanları Rüştü Cozlan ve Hüseyin Ihlamur ile milletvekili adayı Semih Özdemir’in de aralarında bulunduğu 45 kişi dün CHP Genel Merkezi’ne adeta çıkarma yapıp meclis üyelerine destek verdiler.

O anlarda…

CHP’nin eski il başkanı Gürhan Akdoğan da Genel Merkez’deydi.

Bu arada…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da önceki akşam CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi ve yaptırdığı anketi sundu.


 

CHP’de Sena Kaleli sahaya döndü

 

CHP referanduma özel çalışma planlamalarıyla hazırlanıyor.

Örneğin…

2009 yerel seçiminde CHP’nin Büyükşehir Adayı olan, 2011 yerel seçiminde CHP Bursa Milletvekili seçilen ve MYK’ya girip Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan, sonra da Parti Meclisi’nde devam eden Sena Kaleli, 7 Haziran seçiminde aday olmama kararı aldıktan sonra referandum için sahaya döndü.

Kaleli, kampanyada Kadın Kolları koordinasyonunu da üstlendi.


 

Bozbey olmak hiç kolay değil: Kişiye özel videoyla davet

 

​Mustafa Bozbey’in 1999’dan beri 4 seçimi de açık ara farkla kazanarak Nilüfer Belediye Başkanı olması hiç tesadüf değil. Başarının altında, Nilüfer’e hizmet anlayışı kadar, Bozbey’in kurduğu sıcak diyalog önemli.

Herkesi tanıyor, herkesin hatırını soruyor, her yere de yetişiyor. Nikahlarda, doğumlarda, cenazelerde, açılışlarda, kısacası her yerde görülüyor.

Öyle ki…

Geçtiğimiz yıllarda “Kaç Mustafa Bozbey var ki her yere yetişebiliyor?” esprisi yaptığımızı bile anımsıyoruz.

İşte…

Siyasete farklılık ve insani ilişkiler getiren Bozbey’in bir iletişim ilkine daha cep telefonumuza gelen mesajla tanık olduk.

WhatsApp uygulamamıza Mustafa Bozbey’in cep telefonundan gelen mesajda video görünce Nilüfer Belediyesi’nin bir tanıtımı sandık. Açtığımızda belediye logosu çıkınca tahminimizin doğru olduğuna hükmedip anlamaya çalıştık.

Arkasından…

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ekrana geldi ve adımızla seslenerek, pazartesi günü yapacağı belediyede yıldönümü değerlendirme toplantısına davet etti.

Gerçekten de…

Bozbey olmak kolay değil!


 

Nilüferli kadınlardan Bursa gezeği gecesi

 

Nilüfer Belediyesi’nin desteğiyle kurulan bir koro var: Nilüfer Kadın Korosu. Daha önce Türk Sanat Müziği eğitimi almamış ve hiç ilgilenmemiş 105 kadınla 105 konser veren Dr. Aysel Gürel yönetimindeki Nilüfer Kadın Korosu, geçmişte dünya dillerinde şarkılar seslendirdi.

Bu pazar günü de, Ataevler Uğur Mumcu Sahnesi’nde saat 19.00’da başlayacak 106. konserde Bursa’nın ev geleneği olan gezek sahnede canlandırılacak.

Koro’nun 8 Mart konseptiyse kır çiçekleri olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.