1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’de yorucu yöntem: 306 bin üye ziyaret edilecek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’de yorucu yöntem: 306 bin üye ziyaret edilecek!

A+A-

Seçimin üstünden 2 ay bile geçmedi, ama AK Parti kolları sıvadı ve yeni bir süreç başlatmak üzere harekete geçti.

İlk olarak…

Kurultayda oluşan yeni AK Parti yönetiminde Teşkilat Başkanlığı üstlenen Mustafa Ataş il başkanlarını gruplar halinde Ankara’ya davet etti. Salı günü giden grupta AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun da vardı.

Görüşmede…

Öncelikli olarak teşkilatlar ele alındı. Sıkıntı olup olmadığı, nerelerde neler yaşandığı ve yeni dönem için neler yapılabileceği konuşuldu.

Karşılıklı olarak hem Ataş yeni dönem için Genel Merkez’in bakışını anlattı, hem de Torun teşkilatların durumuyla ilgili bilgiler verdi, düşüncelerini aktardı.

Görüşmede…

Seçim yorgunluğu yaşayan teşkilatların elden geçirilmesi bile konuşuldu.

Dün sabahtan milletvekillerini ziyaret eden AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la akşam saatlerinde Bursa’ya dönüşünden sonra konuştuk.

Görüşmelerde ilk hedef olarak belirlenen stratejinin ipuçlarını verdi:

Seçim sath-ı maili olmaksızın teşkilat olarak tüm üyelerimizi ziyaret etmek istiyoruz.”

Yöntem farklı ve biraz da yorucu geldiği için “Tüm üyeleri mi?” diye sorduk. Torun da “Evet… Bursa’da 306 bin civarı üyemiz var. 3-4 ay içinde tümünü ziyaret etmek düşüncesindeyiz” dedi.

Sonra da…

Bu kadar büyük organizasyonun nasıl gerçekleştirileceğini söyledi:

Seçim sırasında mahallelerde Sandık Kurulları oluşturduk, bu kurullarda Sandık Koordinatörlerimiz görev üstlendi. Şimdi üyelerimizin ziyaret programlarını Sandık Koordinatörleri aracılığıyla yapacağız.”

Ardından…

Bu ziyaretlere il ve ilçe yöneticileriyle mahalle temsilcilerinin katılacaklarını İl Başkanlığı olarak da koordinasyonu sağlayacaklarını ekledi.

Teşkilatlara da şu mesajı verdi:

5 ay arayla iki seçim yaşadık. Ama şimdi yeni bir dönem başlıyor. AK Parti olarak seçim sath-ı maili olmaksızın yepyeni bir heyecanla yeni döneme giriyoruz. Heyecanlıyız, azimliyiz.”

 

AK Parti’de yeni koordinatörler

 

AK Parti Genel Merkezi kurultay sonrasındaki yapılanmasını tamamladı. Bu kapsamda il ve bölge koordinatörlükleri de yeniden düzenlendi.

Buna göre…

İstanbul Milletvekili Osman Boyraz yeni dönemde Bursa İl Koordinatörü oldu. İstanbul Milletvekili Harun Karaca da bu dönem Bursa’yı da kapsayan Bölge Koordinatörü olarak teşkilatlarla birlikte olacak.

 

CHP İl Başkanı Yıldız’a sorduk: Kılıçdaroğlu’na karşı mı?

 

Geçmişten beri izliyoruz… Siyasi partilerde kongrelerin geri sayım süreleri hem en zor bölümleri, hem de final özelliği taşıdığı için sonucun şekillendiği süreçler olur.

Pazar günü Merinos’ta yapılacak CHP il kongresine 3 gün kala 3 adaylı bir süreç var, ancak kulislerde 2 aday arasında çekişme yaşıyor.

Çekişmenin taraflarından biri halen İl Başkanı olarak görevini sürdüren Zafer Yıldız, diğeri de Şadi Özdemir olarak gözüküyor.

Aslında…

Dün de vurguladığımız gibi, CHP’deki kongre sürecinde kulislere heyecan verecek bir rekabet ya da çekişme gözlenmiyor. Buna karşın, bugüne kadar görülmemiş sertlikte çok keskin bir ortam var.

Zaten…

Parti bünyesindeki bu keskinlik adaylık rekabetinin çok önüne geçti.

Bu süreçte…

Kulislerde İl Başkanı Zafer Yıldız ve yanındaki kimi isimlerin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu karşıtı oldukları konuşmaları son günlerde çok fazla konuşuluyor.

İzlediğimiz kadarıyla, bu söylenti kongrenin düğüm noktası haline geldi. O nedenle CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’ı arayıp “Siz ve ekibiniz Kılıçdaroğlu karşıtı mısınız?” diye sorduk.

İlçe gezileri sırasında sorumuza şu cevabı verdi:

AKP’nin seçim stratejisi gibi bir iddia. Böyle bir şey olabilir mi? Olması da mümkün değil zaten. Konuşulması bile sosyal demokrasiye uymaz.”

Şunu vurguladı:

Ben kesinlikle Sayın Kılıçdaroğlu’na karşı değilim. Yaşanan süreçte yanında durduğumu da herkes gördü, biliyor.”

Şunu da ekledi:

İdealist anlayışımızla yarışıyoruz.”

 

HDP kendini elden geçirip yeniden dizayn etme sürecinde!

 

Türkiye’de siyasi partilerin kuruluş süreçleri hemen hemen aynı. Yukarıda kuruluyor ve aşağıya doğru teşkilat yapılanmalarını tamamlıyor. HDP’nin yola çıkışı da bu sisteme uygun oldu.

Ancak…

Şimdi kendini elden geçirme ve yeni dönem için partiyi yeniden dizayn etme sürecinde piramit yapılanmasını esas alan bir model uyguluyor.

Sistem…

Önce mahalle toplantılarını, sonra ilçe oluşumunu, sonra il bütünlüğünü, en son da genel merkez sorgulamasını hedefliyor.

Ancak…

Siyasi Partiler Yasası partilerin böyle örgütlenmesine olanak tanımadığı için HDP de farklı bir sistem işletiyor. O nedenle, yasanın istediği delege sistemiyle kongre yanında, partiyi sorgulamak için konferans yöntemi geliştirildi.

Buna göre…

Üyeler, oy verenler, ya da kendilerini partiye yakın hissedenler mahalle toplantıları yapıp ilçe toplantısı için delege seçiyorlar. Sistem yukarı doğru devam ediyor.

Açıkça söylemek gerekirse, siyasetin olduğu kadar bizlerin de alışmadığımız bir partiyi sorgulama modeli söz konusu.

Nitekim…

HDP İl Eşbaşkanı Yüksel Akgün, İl Basın Sorumlusu Resul Baykara ve Genişleme Sorumlusu Fatma Özen Çerençe ile 3 Ocak’ta yapılacak HDP İl Konferansı üzerine sohbet ettik.

Sivil toplum örgütlerinde çalışan, siyasete ilk kez HDP’de giren ve 7 Haziran seçiminde de 4. sıra adayı olan Çerençe yapıyı anlatırken şunu söyledi:

İnsanları konuşturuyoruz. Çünkü, hatalarımızı halkın gözünden görmek çok önemli. Parti yapısı, örgütlenme ve yapılması gerekenler masaya yatırılıyor.”

Çıkan sonuçlardan birini söyledi:

HDP’yi anlatamadığımızı görüyoruz. Örneğin, HDP Kürt partisi değil ama böyle bir algı oluştu.”

 

HDP’ye özel konferans statüsü

 

HDP’ye özel siyasi statü içeren Bursa İl Konferansı 3 Ocak’ta 400 kişiyle toplanacak.

Statü gereği il ve ilçe yöneticileri, HDP’yi oluşturan siyasi yapılardan 10’ar temsilci, gençlik ve kadın kollarından 10’ar kişiyle 30 bağımsız birey olacak.

En önemlisi…

Tüm katılımcıların yüzde 50’si kadın olacak ve cinsiyet eşitliği sağlanacak.

16-17 Ocak’ta aynı statüyle genel merkez konferansı, şubat ayında da alışılmış sistemle HDP il kongresi toplanacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.