1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti'deki değişime Müezzinoğlu yorumu: Kendimiz değil, dava millet
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti'deki değişime Müezzinoğlu yorumu: Kendimiz değil, dava millet

A+A-

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu deneyimli bir siyasetçi. İstanbul İl Başkanlığı sonrası İstanbul ve Edirne milletvekilliği yaptı. Önce Sağlık Bakanı, ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak hükümetlerde yer aldı.

Son kurultaya kadar da MKYK Üyesi olarak AK Parti karar mekanizmasında görev yaptı. Hükümet revizyonuyla kabine dışı kaldığından beri Bursa Milletvekili olarak bakanlık dönemlerindeki tempoyla saha çalışmalarını sürdürüyor, yine merkezde ve ilçelerde çatkapı ziyaretler yapıyor.

Cuma akşamı Olay TV'deki Her Açıdan programında konuk ettiğimizde, gündemde olan AK Parti'deki değişimi sorduk.

Önce...

AK Parti'nin 2001'de kurulup 2002'de iktidar olduğunu ve 15 yıldır iktidarını sürdürdüğünü anımsattı.

Sonra da...

"Arkanda millet varsa, sen de milletin hakkını hukukunu birinci öncelik yaptıysan iktidarda yıpranmaz, güçlenerek devam edersin" deyip felsefeyi ortaya koydu:

"Vatandaşa birinci sözümüz şu oldu: Senin için, yarınının bugününden daha iyi olması için siyaset yapıyorum. Bizim birinci önceliğimiz vatandaş."

Devam etti:

"Merkeze vatandaşı koyunca başarı geliyor. Vatandaşa gözü gibi bakan AK Parti kendi bakış açısını ve vizyonunu yenileyerek devam ediyor."

Bu noktada...

"En güzel örnek Sayın Cumhurbaşkanımız" dedi ve şunu söyledi:

"Milletin önceliği dışında hiçbir şeyi öncelik olarak önüne koymaz"

Ardından...

"Hedefimiz bu ülkeyi ve milleti muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşımak" dedi ve kendinden örnek verdi:

"Peki bunu illa Müezzinoğlu ile mi yapacağız? Gün gelir Müezzinoğlu ile taşırsın, gün gelir başkasıyla taşırsın. Önemli olan hedeften vazgeçmemek."

2019 için sistemin değiştiğini ve yüzde 50 artı 1 oy gerektiğini anımsattıktan sonra da şunu vurguladı:

"Derdimiz ülkenin ve milletin kazanması. Millet tuzaklarla zaman kaybetmesin, bedel ödemesin istiyoruz. O zaman da kadroların değişmesine ve vizyonun yenilenmesine ihtiyaç var."

Deneyimli siyasetçi Müezzinoğlu'nun değişime bakışı şu:

"Diğer partiler hedefleri değil, isimleri ve olayları tartışıyorlar. Bizde isimler öncelik değildir, öncelikli olan hedeflerdir."

Mesajı da şu:

"Davamız kendimiz için değil, davamız millet. Çünkü siyaseti millet için yapıyoruz. Bugüne razı değiliz. 15 yıldır dünya kadar iş yaptık, daha iyisini de yapabiliriz. Onun için de vizyonumuzu geliştirmemiz lazım."


 

Müezzinoğlu'na göre "üç vicdan" önemli

 

Değişim gerekiyorsa, diğer partiler gibi sorun olmayacağını ifade eden AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, bunu "AK Parti'nin dava partisi olmasına" bağlıyor.

Kriter olarak da üç vicdan görüyor:

"Önce milletin vicdanı ne diyor, ne bekliyor, ne istiyor ona bakmak lazım. Milletin vicdanı daha güçlü ve daha gelişmiş Türkiye istiyor. Sonra bu ülkenin yarınları bugünden daha iyi olsun diye AK Parti'ye oy verip 16 yıldır arkasında duran yüzde 50'nin vicdanı. En son da kendi vicdanım."


 

Meral Akşener kuracağı partinin provasını nikahta yaptı

 

Yetiştiği dağ yöresinin ve Bursa'nın önemli değeri Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, akademisyenliği yanında siyasete hep yakın oldu.

1999'da DYP Büyükşehir adayıydı. 2001'de AK Parti kurucuları arasında yer aldı ama akademik kariyeri için yurt dışına gitmeyi tercih edince ayrıldı. 2011'de de MHP milletvekili adayı oldu.

Oğlu Murad Tatlıoğlu ile Sibel Salihoğlu'nun dünkü nikahında da her partiden dostlarını bir araya getirdi, ama gözler, Meral Akşener'in üstündeydi.

Dahası...

Konukların büyük çoğunluğu da Akşener'in siyasi hareketine ilgili göründü.

Özellikle...

DYP'de yöneticilik yapmış isimlerin çoğunu istekli gördük. Hatta, salonda Ülkücü kökenliden çok DYP ve ANAP'lı vardı. Az sayıda AK Partili ile Akşener'i izleyen CHP ve DSP'lileri de fark ettik.

Akşener adeta partisinin provasını yaptı.

Hatta...

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in kıydığı nikahta, kendisinden önce İçişleri Bakanı olan Mehmet Gazioğlu ve AK Parti kurucularından TBMM eski Başkanvekili Sadık Yakut'un yanında yaptığı kısa konuşmada, 16 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Tatlıoğlu'nun oğlu Burak'ın sünnet düğününü anımsatıp takıldı:

"Tatlıoğlu ailesi ilginç bir aile. 16 yıl önce oğlu Burak'ın sünnet düğününe katılmıştık. Oradan iktidar çıktı. Bu salondan da daha büyük iktidar bekliyorum."


 

THY’den beklentilerimiz farklıydı, atılan adım şaşırttı

 

Arşivimizi açıp baktık… 5 Mart 2017 günü bu sütunlarda heyecanla şu satırları yazıp Bursa kamuoyuyla paylaşmışız:

Yenişehir Havaalanı’nın canlanmasını sağlayacak iki önemli gelişme yaşanıyor.

Birincisi…

Türk Hava Yolları 2008 yılında kapattığı Bursa Ofisi’ni yeniden açma kararı aldı. Bu amaçla, Çekirge Caddesi üzerindeki Beşikçiler’de Durusoy Apartmanı’nda kiralanan yerin düzenlenmesine başlandı.

İkincisi…

THY’nin alt kuruluşu olarak uçuş hizmeti veren Anadolu Jet aldığı bir kararla Yenişehir’i üçüncü hub noktası yapmaya hazırlanıyor.

Aradan 7 ay geçti.

Bu süreçte THY hazırlığını yürüttüğü Bursa Ofisi’ni açtı. Fakat beklentimizin tam tersi başka bir adım attı.

Başlangıçta…

THY ofis açma kararı aldığında, İstanbul’un artan hava trafiği ve uçakların inemeyip havada kaldığı Sabiha Gökçen’e Osmangazi Köprüsü’nün sağlayacağı ulaşım kolaylığı nedeniyle Yenişehir Havaalanı’nın alternatif olacağını düşünmüştük.

Oysa…

THY attığı adımla Sabiha Gökçen’i Bursa’nın havaalanı haline getirip umutlarımızı yıktı.

Anadolu Jet ise zaten bugüne kadar verdiği sözlerin hiçbiri tutmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.